!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Käringsunds Viltsafari
 
     
  Stručně o safari  
            Käringsunds Viltsafari leží u městečka Storby v rekreační oblasti Käringsund na ostrově Eckerö, naproti loveckému a rybářskému muzeu. Vzniklo v roce 1995, i když první zvířata (jeleni) zde byla již o pár let dříve (asi od 1992). Nepočítám-li malý ptačí dům ve veřejném parku hlavního města, je Viltsafari jedinou zoo Aland, když ani v tomto případě nejde o klasickou zoo. No, vlastně ani o klasické safari... Je to takový trochu svébytné zoologické zařízení. Rozhodně originál.
          Jiný, než bývá obvyklé, je již vstup. Možný je pouze s průvodcem a ve skupinách vždy v předem danou hodinu. V sezóně to bývá v každou celou. Lidé se scházejí u pokladny před vstupem - koupí si vstupenku a čekají u kiosku nebo na parkovišti na tu správnou hodinu. Asi 15 minut předtím dorazí traktor s upraveným valníčkem opatřeným střechou a lavicemi pro asi 30 - 40 lidí. Čekající skupina si nastoupí, dostane základní informace a může se vyrazit. Traktor jede pomalu prašnou cestou rozlehlým, 32 hektarovým, pozemkem safari, přičemž po celou cestu traktoristka prostřednictvím mikrofonu k návštěvníkům promlouvá.
         První po cestě je stádo daňků, kde se přibrzdí, ale z nějakého neznámého důvodu nezastavuje. Druzí jsou jeleni - stádo mladých kusů, převážně samců. Tady již traktor zastaví. Řidička vystoupí, nasype jelenům jádro, aby přišli bezprostředně k vozu a podá výklad o místní skupině jelenů. Bez mrknutí oka ve třech jazycích - po švédštině i finsky a nakonec i v angličtině. Po krátké zastávce se pokračuje v jízdě, nicméně tím vlastně safari v pravém smyslu slova končí. Dál už je to vlastně jen takový hromadný taxík. Souprava dojede k výběhu lam, kde znovu zastaví. Lidé si vystoupí, podívají se na zvířata jako v běžné zoo - přes plot. Dostanou k tomu sice výklad, ale to bývá i v normální zoo, pokud absolvujete prohlídku s průvodcem. Rozdíl je tedy jen v tom, že tady se i u tak "neatraktivních" zvířat tísní skupina 40 lidí a že vedle stojí traktor s valníkem. Po krátké zastávce skupina opět nastoupí, popojede třeba 300 metrů a zase zastaví. Opakuje se totéž, co před chvílí, jen nejsou v hlavní roli lamy, ale divočáci. Stejný scénář následuje ještě jednou u výběhu pštrosů. Po něm již jen cesta zpět ke vchodu.
          Vlastně je to nic, jen 5 druhů zvířat (nepočítám alandské ovce, které nejsou pro návštěvníky). Prohlídka, co prohlídka 45 minut. Osobně nemám organizované prohlídky tohoto typu rád - u každého výběhu mám vyměřený čas - nemůžu zůstat déle (nebo naopak). Velmi špatně se fotí (a o kameře ani nemluvím), nejen proto, že není dostatečný klid a vlastně ani čas, ale hlavně se všude plete dav lidí. Na dobré místo k focení se stojí fronta, protože každý žhaví mobil, aby pořídil fotky, nebo ještě hůře selfie... (to trvá mnohem déle). Komplikovaně, zvláště v létě, se hledá pozice, aby v záběru nebyly stíny lidí nebo traktoru. Na druhou stranu, to, že režim, který zde panuje, nevyhovuje mně, neznamená, že by Viltsafari bylo špatné nebo nezajímavé. Ba právě naopak je to naprosto geniálně vymyšlené! Tím, že se jezdí po hodinách, skupina za skupinou, stačí jen 2 zaměstnanci - jeden v pokladně, druhý, který řídí traktor a zároveň podává výklad. V areálu není potřeba žádného servisu - ani toalety, ani restaurace, ani lavičky, odpadkové koše a dokonce ani pořádná cesta. Odpadají problémy s neukázněnými (nehlídanými) návštěvníky. A co hlavně, není potřeba ani nijak moc zvířat! Jízda traktorem je zážitkem sama o sobě. Celé to probíhá natolik jinak, že jsou lidé spokojeni. Je to pro ně vlastně zcela jiný druh zábavy než běžná zoo. A nutno říci, že jde o velmi vyhledávanou zábavu - Viltsafari patří mezi absolutně nejvýznamnější turistické atrakce celých Aland!
          Navíc se musí nechat, že areál safari je skutečně nádherný - je zde kus lesa i louky, kamenité, či skalnaté pláně i rybníky... ideální prostředí pro zoo. Krom toho je zde běžně vidět i poměrně dost divokých zvířat - především ptáků, zvláště těch vodních - nejen vrubozobých, ale třeba i brodivých (bohužel většinou během jízdy - z vozu). Mně by se samozřejmě více líbilo, kdyby bylo traktorové safari jen volitelnou možností a kdybych mohl projít areál běžným způsobem, ale nemůžu kvůli tomu kritizovat zdejší jiný systém. Jsem si jist, že jeto  jen můj subjektivní názor, s kterým by většina turistů rozhodně nesouhlasila. Pokud mám tedy něco vytknout, jsou to jiné dvě věci, obě objektivní... Safari existuje přes 20 let, je mimořádně úspěšné, dokonce i ekonomicky, přesto je zde po celou dobu jen 5 druhů zvířat, navíc po celou dobu stejných druhů. Když na něčem vydělávám, měl bych do toho i trochu investovat. Za tu dlouhou dobu se mohlo objevit mnoho dalších zvířat. Buď ve výbězích (prostoru je na to dostatek) nebo i volně - je mnoho druhů, kteří se snesou i s jeleny i s daňky, nemluvě o tom, že lze areál přepažit a udělat jen přejezdy pro traktor mezi jednotlivými sekcemi. Mohli by zde být třeba mufloni nebo exotičtější paovce, kozorožci, ale klidně i Převaláci, divocí osli nebo klidně i menší skupinka zubrů ve výběhu. Zrovna tak by mohla být u vchodového areálu nějaká menší expozice pro čekající. Stačilo by třeba několik voliér nebo menších výběhů s malými, klidně místními, šelmičkami nebo i ptáky. Bohužel nic. Safari se příliš nevyvíjí.
          Druhá výtka se týká traktoru... Ten se (přinejmenším v sezóně) nezastaví, točí skupinu za skupinou, sotva přijede, už zase odjíždí. Háček je v tom, že valník pro návštěvníky je otevřený a cesty prašné (doslova)... Po jedné jediné jízdě je vše uvnitř kompletně zaprášené, jenže není čas to uklidit, a tak se prostě jezdí celý den ve špinavém voze. Stačilo by jen střídat dvě soupravy nebo ještě jednodušší řešení - o půl hodiny zvětšit intervaly, což by bylo dostatečné na utření prachu. Ale lidé si nestěžují. Je to pro ně takový zážitek, že jsou spokojeni s tím, co je. A i v tom je vlastně genialita Viltasafari, která mě velmi zaujala. Majitelé nikoho nenapodobovali, vymysleli si svou vlastní, nepochybně originální zoo a především zoo, která může ekonomicky fungovat i na tak málo lidnatém místě, jako jsou Alandy - celé mají jen necelých 30.000 obyvatel. Jasně, je pravdou, že v sezóně přijíždí množství turistů a počet lidí na ostrovech se výrazně zvyšuje, ovšem turisty je potřeba zaujmout, aby přišli... A to se zde podařilo naprosto skvěle.
         
 

Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.