!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Aqua Terra Štramberk
 
     
  Stručně o expozici Aqua Terra  
            V rohu přímo na náměstí ve Štramberku pod hradem stojí již od roku 2003 velká turistická atrakce města - Aqua Terra, tedy akvaterárium. Náměstí je sice naprosto skvělá adresa, ovšem to se rozhodně netýká parkování...!!! Parkoviště tady sice je, ovšem cena na hodinu 100 Kč asi odradí kde koho. Jen nevím, jak si ten "kde kdo" poradí - ve Štramberku jsou samé úzké uličky, takže nejen že se zákazem parkování, ale většinou ani technicky to není možné. Lepší situace není ani na hlavní silnici - na chodník se většinou sotva vejde popelnice (lidi jí už musí obcházet po silnici). Trochu lepší je situace dál od centra, ale to už je na zvážení, zda se vyplatí zaplatit parkovné hned vedle Aqua Terry nebo pak jít třeba půl kilometru pěšky.
          Aqua Terra jako taková je celkem malá, přesto moderní, nově vypadající a rozhodně expozičně solidní, totéž lze říci i o chovaných zvířatech. V první místnosti je pokladna a obchod se suvenýry, pak následuje akvarijní místnost (i když zrovna akvárií je poskrovnu). Třetí místnost a pak i čtvrtá již jsou terária, která převažují. Po hadech a ještěrkách se návštěvník ocitá v chodbě, která vede zpět do obchůdku. Na konci chodby jsou vodní želvy (kajmanky), několik žab (pralesničky a další), menších ještěrek (převážně gekonovití) a na straně u obchůdku ještě malá insektária s pavouky, štíry a obrovskými plži.
          Aqua Terra není řešena jako většina podobných institucí, tzn. že návštěvnické prostory nejsou zahaleny do přítmí, ale naopak jsou osvětleny okny (i když se zataženými žaluziemi). To je na jednu stranu dobré pro focení, na druhou stranu úplná katastrofa pro focení (a zvláště pak pro video). Zvířata jsou výborně vidět, i barvy fotek odpovídají většinou realitě, ovšem téměř vše se zrcadlí... Je neustále potřeba hledat vhodné místo odkud fotit nebo točit a taktéž vhodný úhel... To při větším počtu návštěvníků není úplně možné. Nejlepší je tedy přitisknout objektiv přímo na sklo - ta jsou zde naštěstí povětšinou celkem čistá. Další výbornou věcí (běžnou v zahraničí, ale ne tolik u nás), je, že z amplionů se ozývají různé zvuky přírody a návštěvníkům tak navozují ještě větší iluzi divočiny. Pokud návštěvníci překousnou problémy se zaparkováním, budou v Aqua Teře jistě spokojeni.
 

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.