!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Biopark Teplice
 
     
  Stručně o Bioparku  
              Teplický Biopark nebo přesněji Biopark Teplického Gymnázia bude asi pro většinu návštěvníků velkým překvapením. Samozřejmě nejde o klasickou zoo, jedná se o více méně výukové zařízení, tedy mini zoologicko-botanickou zahradu, která má doplňovat vzdělávání studentů a skýtat možnost praktické výuky, což jistě i plní. Nicméně slouží nejen Gymnáziu, ale i ostatním školám a veřejnosti. Od ostatních školních minizoo se však poměrně výrazně liší a to jak kvalitou většiny expozic, tak počtem zvířat, ale především asi druhovou skladbou. Najde tu hned několik zvířat, která by většina z nás ve školní minizoo nečekala - pásovec, moko, kajmanka, ale třeba i několik druhů ryb.
          Biopark má prakticky dvě části - vnitřní a vnější. Ta vnitřní zaujímá několik částí skleníku a přilehlé prostory - jednu z tříd, kde jsou terária s drobnými hlodavci, sloužící dětem pro kontakt se zvířaty, chodby, či vstupní část skleníku, kde je několik vitrín (moka, plazi), terárií a akvaterárií (želvy apod.) a také voliér (drobní pěvci, křepelky, turaka...). Dále následuje teplá část skleníku s řadou dalších akvárií a terárií (plazi, obojživelníci, bezobratlí, pásovci, mangusty...), klecemi papoušků, jedno velké smíšené zděné akvárium a voliéra banánovců. Poslední částí vnitřní expozice je studený skleník, kde je dlouhé akvárium našich ryb. Pochopitelně vše velmi bohatě doplněno rostlinami (včetně četných tropických).
          Venkovní část Bioparku začíná přímo u východu ze skleníku, kde je výběh dikobrazů, voliéra sovic a pod ochozem nově menší voliéry běžných druhů papoušků. Největší venkovní část sevřena mezi jednotlivými budovami gymnázia. Uprostřed se rozprostírají výběhy emu, klokanů (Bennettovi a parma) a mar stepních. Podél jedné z budov je řada klecí pro menší druhy savců - surikaty, drápkaté opičky a lemuři kata. V protilehlém rohu stojí voliéra krkavců. Tím však venkovní expozice nekončí. Za hřištěm jsou ještě ovce a velký výběh alpak.
          Biopark existuje někdy od druhé poloviny roku 2008, tedy vlastně poměrně krátce, nicméně jeho vývoj je velmi dynamický. Expozice přibývají a zlepšují se a přinejmenším totéž se dá říci i o chovaných druzích. Je jich dost a jsou mezi nimi i velmi zajímavé. Kromě již zmíněných druhů, je zajímavá také poměrně solidní kolekce vodních želv. Rozhodně Biopark nabízí něco zajímavého pro každého, jak pro laickou veřejnost, děti, žáky a studenty, tak pro případné návštěvníky z oboru.

Autor: Roman Hynek (2015)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.