!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Exotárium Náchod
 
     
  Stručně o exotáriu  
      Miniaturní exotárium Náchoda se nachází v přízemí DDM Déčko, kousek z centra (z Náměstí TGM) a je rozhodně velmi netipické - obvykle bývají podobná zařízení zřizována přímo DDM (Dům dětí a mládeže), SVČ (Středisko volného času), CVČ (Centrum volného času), Střediskem přírodovědců nebo pod., tedy potažmo městem či krajem. V Náchodě je to však trochu jinak - Exotárium je sice v prostorách DDM, ovšem DDM (tedy město) zdarma poskytuje akorát prostor a platí jen energie. Vše ostatní je na nadšencích - ti Exotárium (i kroužek) vedou a také všechno platí - nové expozice, krmení i zvířata... Město, zdá se Exotáriu není přiliš nakloněno. Škoda.
    Exotárium je tak malé, že je velmi na hraně jeho řazení k zoologickým institucím, ovšem přeci jen je veřejné (i když otvírá jen jednou týdně) a dvě místnosti ze tří jsou skutečně expozičně zařízené. V první je několik velkých terárií a akvaterárií s dotvořeným pozadím, ve druhé jsou další velká terária, ty jsou sice s obkladačkami, přesto pořád ještě expoziční. Třetí a nejmenší místnůstka má pak terária spíše ve stylu laboratorních beden - tj. účelová především pro účastníky teraristického kroužku. Kromě plazů (hadi, ještěrky, želvy, kajman) jsou zde i kosmani. Těm se ovšem zdejší pobyt nedá závidět - maličký prostor jakoby spojené ptačí klece zavěšené pod stropem snad na potrubí... bez denního světla... Vše ostatní je celkem skousnutelné, kosmani příliš ne.
    Podle internetu by zde měli být i vakoveverky a dikobrazi... Předpokládám, že spíše byli. Je škoda, že se k Exotáriu město staví zády, rozhodně by zde byl potenciál mít exotárium, či minizoo na vyšší úrovni. Ze všech obdobných českých zařízení DDM má právě Náchod expozice nejvíce podobné těm ryze zoologickým, i když jen pár (v první místnosti). Bohužel je zde i citelný nedostatek financí a také trochu nepochopitelná situace - ani jeden zaměstnanec!!! Všechny ostatní minizoo domů dětí a mláděže v ČR (a i většina přírodovědných kroužků bez minizoo) má více než jednoho zaměstnance - většinou tak 3 - 4, Náchodské Exotárium nemá žádného!!! Spoléhá na nadšení (a prostředky) party teraristů. Podle toho bohužel Exotárium i situace okolo něj vypadá. Je to ostuda pro tak velké město!!! Přitom exotárium existuje již řadu let - od roku 1995, tudíž je pravděpodobné, že nějaký smysl má. Těžko předvídal jak dlouho ještě vydrží - bez podpory ze zodpovědných míst.

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.