!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Exotika na ranči Bítovany
 
     
  Stručně o zoo  
            Exotika na ranči Bítovany začínala jako hobby v sousední obci Zaječice, když ale prostory přestaly stačit koupil majitel bývalou zemědělskou usedlost v Bítovanech, kde po celkové rekonstrukci začala v roce 2017 pomaličku vznikat malá zoo. Ta byla oficiálně otevřená 4. května 2019 a během té velmi krátké doby se doslova zaplnila zvířaty, a to vesměs atraktivními exotickými druhy, které přitahují množství návštěvníků.
         První zvířata jsou již naproti parkovišti, mimo areál zoo - na louce se v obrovském výběhu pase stádečko skotských náhorních skotů. Bohužel je to jediné prostorné chovné zařízení celé Exotiky. Možná tak 4x - 5x větší než celá samotná zoo! Ta má pouhých 0,5 ha. Od vchodu vpravo jsou voliéry nosálů a mývalů, za nimi lemuři kata a gibonní samec. Na protější straně se podél domu táhne řada dalších klecí, okolo vchodu až de facto do středu zoo - kočkodani zelení, karakali, servali a na konci menší klec tan a velemyší. Naproti, tedy vlevo od vchodu je ještě dvojvoliéra rysů, pak následuje dětské hřiště a za rohem domu tři voliéry bažantů a andulek. Z druhé strany budovy jsou opět kočkodani a také surikaty a před nimi menší plácek s občerstvením. V zadu jsou ještě stáje koní a na odchodu z "náměstíčka" vpravo giboní voliéra. Následují expozice ze zadní strany přilepené k objektu stájí, což je řada klecí drápkatých opic (tamaríni, kosmani) a malp. Naproti nim je větší výběh koz, coby dětská zoo a úplně na začátku této uličky jsou proti sobě dva malé prosklené výběhy mangust liščích a mangust žíhaných, které prostor obývají společně s dikobrazy. Odsud doprava najdeme alpaky, ovce ouessnatské, klokany Bennettovy a také dva samce nyal nížinných. Poslední ulička je opět vpravo odsud, za dětským hřištěm a stojí zde tři klece - jedna s pumou, dvě s irbisy. Zvířat opravdu hodně.
          Co se týče chovných zařízení a vlastně obecně areálu, je to takové dvojaké... Na jedné straně nové, čisté, upravené a vlastně svým způsobem luxusní, zbudované z kvalitních materiálů. Na straně druhé naprosto bez jakéhokoli nápadu, bez nějaké expoziční vychytávky a zejména titěrně malé. Naprostá většina výběhů či voliér je chovatelsky podměrečná. Pochopitelně jsem tady klece neměřil, ale už pouhým okem kočkodani nemají 25 m2 (+ 10 m2 uvnitř), dokonce nemají asi ani polovinu, u gibonů to také asi nedá 25 m2 na max. 4 zvířata (+ 8 m2 na každý další kus) a stejně tak minimální délka výběhu 8 m, pokud tady bude, tak hodně o prsa. Surikaty nemají 12 m2 na pár, mangusty 8 resp. 12 m2 na pár (+ 1 resp. 2 m2 na každé další zvíře)... A tak by se dalo pokračovat - karakali nebo servali by měli mít 15 m2 na pár, pumy nebo irbisy minimálně 30 m2 a k tomu box pro oddělení samice s mláďaty. Nemá smysl vyjmenovávat další zvířata, jediní kteří tady mají prostorový luxus, jsou kromě zmíněného skotu, nosáli, mývali a bažanti (čili všechna "bezcenná" zvířata). U nás jsou ovšem minimální rozměry chovných zařízení bohužel jen doporučením Ústřední komise pro ochranu zvířat, nejsou závazné. Zatím.
          Když tu "dvojakost" trochu rozvedu, pak na jedné straně stojí luxusní oplocení areálu z betonových dílců s rastrem kamenné stěny, chodníčky ze zámkové dlažby, solidní dětské hřiště, klece a voliéry z masivních hoblovaných lakovaných hranolů a výborného, drahého pletiva, všechny na základech nebo podezdívce opatřené dokonce fasádou. Na oko opravdu luxusní provedení. Na straně druhé je však, kromě malých rozměrů, klasický klecový chov (40 let nemoderní), žlutá (byť luxusní) fasáda domů tvořící zadní stěny voliér, okna (domu) v každé voliéře, zcela standardní (obyčejné) tvary expozic, žádný nápad, žádná "přidaná hodnota" nebo nějaké zatraktivnění expozic. Ale jsou zde ještě další dva velké problémy (tedy krom těch malých prostorů)... Celý areál je na rovině, v otevřeném prostoru bez stromů, pro zoo naprosto nevhodný - není tady žádný stín! Řeší se to sice stahovacími markýzami nebo trojúhelníkovými plachtami, ale to tak nějak spíše odpovídá té dvojakosti, než aby to bylo scela dostatečné - na jedné straně nepochybná snaha, luxusní a drahé řešení, jenže pro zoo ne zrovna estetické a hlavně nedostatečně účinné (strom ochlazuje vzduch výrazně více než stín plachty, která se sama rozpálí). A v takových podmínkách se chovají himálajská zvířata jako sněžní levharti. Ti jsou tady vůbec navíc, tady není nic, co by mělo nějak směřovat k jejich chovu. V kleci jen hromádky kamení na miniaturní boudičce z betonových bloků (velikostně tak akorát na jedno zvíře), žádný svah, natož skála... O horku a miniprostoru ani nemluvím. Irbis potřebuje alespoň chládek a sucho, to tady nikdy mít nebude - na jaře a na podzim vyleze z boudičky přímo do mokrého výběhu a vzhledem k tomu, že je na dně hlína a štěpka, bude se tady držet vlhkost dlouho.
           Tím druhým velmi zásadním problémem je velmi nízká míra bezpečnosti. V naprosté většině není žádný nebo téměř žádný distanc mezi klecí a návštěvníkem. To je pochopitelně nebezpečné pro obě strany. Lidé jsou nepoučitelní, i přes zákaz budou zvířata krmit. A o zranění lidí zvířaty asi netřeba hovořit. Vlastně neustále tady vidíte, jak někdo strká ruce skrz pletivo. A kupodivu nejen děti. Stále vedle mě dospělá ženská snad se všemi prsty v kleci malp a láskyplně k ní volala "poť še še mnou poňuchňat...". No myslím, že i ta malá malpa by paní uměla ukázat, jak se umí "ňuchňat"... Ale lidi strkají ruce, dokonce vzhledem k větším okům v pletivu, celé dlaně i ke gibonům! Co umí gibon, to jsem už viděl... Myslím, že tohle může fungovat jen do prvního průšvihu. Jen si neumím moc dobře představit, jak se tady pak bude bezpečnost řešit, protože u mnohých klecí není místo na jakékoli zábrany. Kdyby třeba u malp přibylo zábradlí, už nezbyde prostor na uličku.
           Když to celé hodně zobecním, jsem si jist, že laik tady bude naprosto nadšený (pokud mu tedy opice neukousne prsty), ale ty ostatní ledacos překvapí. Mě napadla velmi rychle paralela se Zoo Bělehrad. To je jedna ze dvou nejvýznamnějších srbských zoo. Je tady neuvěřitelné množství zvířat, včetně velkých druhů (např. sloni, hroši...), jenže jen 7 ha. Celý svět ji za to kritizuje a neuznává jako zoo. Chybí z toho důvodu ve většině (ne-li ve všech) odborných seznamech zoologických zahrad. Je tady tak málo místa, že jsou návštěvníci také bezprostředně u expozic (bez zábradlí). Jenže i srovnání Bítovan s Bělehradem hovoří jasně ve prospěch Srbska. Výběhy nejsou největší, ale větší než v Bítovanech (tedy alespoň ty nové, což už je asi většina). Pavilony nejsou tak luxusní a velké jako na západě, ale v Bítovanech chybí zcela. Prostory mezi expozicemi jsou malé, ale pořád je řeč přinejmenším o "silnici" a nikoli o uličce, jako v Exotice. Návštěvníci se sice dostávají až k pletivu výběhů, ale u většiny nebezpečných zvířat (třeba tygři), je z vnitřní strany elektrický ohradník.
          Nemá smysl to dále rozebírat, Bítovany rozhodně nejsou odfláklé, jako mnoho našich mini zoo, ale nezkušenost s expozičním chovem je naprosto zřejmá. Přece jen hobby chov je něco jiného. Nebude trvat dlouho a mnohé se tady bude muset asi změnit (třeba kvůli žádosti o licenci). Přinejmenším z hlediska bezpečnosti, ale rozhodně by chtělo zauvažovat i nad množstvím zvířat a druhovou skladbou. Nebrat každé zvíře, které je k mání, ale vybírat to, co je vhodné do těchto prostor. A při nejmenším na zvážení je samozřejmě velikostí klecí. Zatím jsou rozměry jen doporučené, jenže kdyby se situace vyvíjela podobně jako v Německu (závaznost a opakované zpřísňování podmínek = zvětšování minimálních prostor), bude tato zoo na zavření. To se týká sice i mnohých dalších, ale Bítovan by byla škoda - je to rozhodně jiný level než drtivá většina českých minizoo, snaha a chuť a dokonce chuť investovat tady evidentně nechybí.

Autor: Roman HYNEK (2020)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.