!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Farmapark Soběhrdy
 
     
  Stručně o Farmaparku  
            Farmapark Soběhrdy je zcela nová zoo, nová nejen datem svého vzniku, ale u nás de facto i svou koncepcí. Zoo zaměřená na domácí zvířata v ČR sice novinkou není, přeci jen však je toto zařízení jiné, dokonce výrazně jiné než například Vyškovský Zoo Park. Zatímco Vyškov je de facto klasická zoo, ačkoli s domácími zvířaty, v Soběhrdech je skutečně Farmapark - farmová zoo s klasickými farmovými stájemi i s rozlehlými farmovými výběhy.
          Řada krytých ryze farmových stájí je hned za vchodem. V jednotlivých boxech jsou především různá plemena prasat a drůbeže. Za rohem jsou větší zastřešené, ale jinak ze tří stran odkryté stáje několika plemen koz a ovcí, které slouží jako dětská zoo.
         Dále již následují jen výběhy. Jsou obrovské, hezké a především v nádherném prostředí členitého terénu. První z nich je pro velbloudy, poníky, osly... Za ním cesta pokračuje mezi výběhem švýcarského hnědého skotu a koz a výběhem skotského náhorního skotu, poníků a ovcí Jákobových a vřesovištních. Nakonci je mezi ně vklíněn menší výběh lam a nandu. Dále je výběh nejmenšího plemene skotu Dahome a za ním rybník s plovoucími odpočívadly. Za lesíkem trasa pokračuje okolo ovcí romanovských zpět k lamám. Odsud podél spodní strany výběhu švýcarského skotu k naprosto nejkrásnějšímu místu Farmaparku - k úžasnému výběhu domácích (vodních) buvolů a výběhu s rybníčkem vodních ptáků z celého světa, muflonů a kapybar. Rybníček je napájen kaskádovým potůčkem, který se sem spouští z horní části parku. Ještě v této části jsou také jaci a kozy, o něco výše zebu, emu a drůbež. Na konci prohlídky, před občerstvením je výběh klokanů Bennettových, který je opatřen dětskou vyhlídkou.
          Celý park je naprosto úžasný, výběhy jsou sice velmi jednoduché, obvykle hrazené elektrickým ohradníkem v kombinaci se dřevem, nicméně velice vkusné, doplněné přístřešky nejčastěji s doškovými střechami, případně jednoduchými stájemi. Celý areál je posázen nejrůznějšími dětskými atrakcemi a zábavními prvky a také četnými slaměnými figurami - od vodníka, víl, přes žáby, bobry, čápy, pštrosy až po lenochody. V horní části je i velké občerstvení, toalety atd., v dolní jen sezónní kiosky a toitoiky.
          Farmaprk je skvělé zařízení, které má již během prvních dvou měsíců své existence tak vysokou návštěvnost, že se o tom nesní ani mnohým řadu let existujícím nudným mini zoo. A to je třeba dodat, že je Farma zatím stále ve své první fázi. Během následujících tří let by měl být rozšířen ze současných 25 ha až na 100 ha (čímž by se stal plošně druhou největší zoo v ČR)!!!
          Skutečně výborné zařízení, které se jistě časem prodere ještě mnohem výše v žebříčku oblíbených turistických cílů a volnočasových aktivit. Vytknout lze snad jen několik drobností... Ačkoli je park koncipován, jako zvířata jednotlivých kontinentů, je zařízení výběhů často stejné a nijak nekoresponduje se světadílem, k němuž spadá (např. pergoly s doškami jsou stejné v Evropě, Asii, Americe...). Druhým bodem ke zlepšení je nedostatek laviček a především zastíněných míst (pergol) po trase - většina areálu je odkrytá na přímém slunci bez náznaku stínu, ale sezení je v podstatě jen u občerstvení. Po trase není téměř nic. Jiným problémem může být styl chovu - zvířata jsou chována více méně farmovým, nikoli zoologickým způsobem. Zatímco v zoo jsou denně výběhy uklízeny, na farmě a tedy ani tady se úklid nekoná. Ovšem přeci jen jsou výběhy Farmaparku menší než rozlehlá pastva. Zvířata jsou na jednom místě a pastvu nemění. Trusu přibývá a je třeba jej průběžně odklízet, přeci jen nejde o farmu, ale o expoziční veřejné zařízení, kam návštěvníci chodí za zábavou, odpočinkem atd. Již po dvou měsících jsou výběhy především skotu velmi pos... Hromady trusu jsou všude...
          Nedostatkem z trochu jiného soudku je odbornost... - jak internetové stránky, tak tiskoviny nebo informace v místě jsou nepřesné, neodborné nebo dokonce chybné... Má-li jít o vzdělávací zařízení, není možné aby návštěvníci nedostávali relevantní a správné údaje... Např. klokan Bennettův, ovšem s vyobrazením klokana rudého, stejně tak pštros emu (nikoli emu hnědý) s obrázkem pštrosa dvouprstého, nepřesné názvosloví typu ovce Jakob namísto správného ovce Jákobova, berneška kanadská obrovská je ve skutečnosti buď berneška velká nebo berneška kanadská... Ve Farmaparku jsou domácí velbloudi dvouhrbí, ovšem popisek patří jednomu z nejvzácnějších savců planety - divokému velbloudu dvouhrbému. Těch přešlapů je více, rozhodně by chtělo se nad nimi zamyslet a zjednat nápravu, aby namísto vzdělávání návštěvníků nešlo o jejich mystifikaci.
          A na závěr zcela nejdiskutovanější problém Farmaparku - vstupné. Cena vstupenky je velmi vysoká - srovnatelná s největšími zoo v republice, tedy řekněme třeba včetně té pražské. O víkendu zaplatí dospělý 190 kč, dítě 150 kč (!!!), ve všední den je to o něco příjemnější - dospělý 130 kč, dítě 90 kč..., i tak je to ovšem až příliš. Srovnatelnost se vstupným v největších českých zoo je ve skutečnosti jen zdánlivá, prakticky je vstupné mnohem, mnohem vyšší, jelikož je vstupenka jen na 4 hodiny!!! Za každou další započatou hodinu se připlácí 30 kč!!! Nechci odhadovat, kolik bude vstupenka stát po rozšíření parku na 100 hektarů, zřejmě to bude cena srovnatelná s koncertem velkých hvězd nebo důležitým mezinárodním fotbalovým utkání... A to nemluvím a dalších platbách... téměř vše se platí zvlášť... nejen farma kárky (které coby taxi vozí návštěvníky po areálu), ale také krmení domácích zvířat, focení s domácími zvířaty atd. Velmi biznisový je i způsob placení v areálu Farmaparku - neplatí se penězi, nýbrž speciálními kartami, které se nabíjí u pokladny. Člověk nemá přehled nad svými prostředky a tak nesleduje jak moc utrácí. Restaurace a kiosky Farmaparku pak logicky musí vykazovat větší tržby.
          Farmapark je na samém počátku své existence, lze předpokládat, že se jistě mnohé změní. Věřím, že všechny vyjmenované nedostatky, jsou jen záležitostí plynoucí z hektického začátku. Jistě budou brzy odstraněny. Ovšem asi sotva bude totéž platit o biznis stránce parku. V současné době je Farmapark jednou ze suverénně nejdražších zoo republiky a myslím, že bude záležet jen na návštěvnících, zda to tak zůstane, nebo zda se přece jen částky i režim (platební karty, hodinové vstupné apod.) přece jen trochu přiblíží republikovému standardu.

Autor: Roman HYNEK (2015)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.