!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Medvědín hradu Točník
 
     
  Stručně o medvědíně  
             Medvědi na Točníku nejsou tak historickou záležitostí jako je to v případě třeba Konopiště nebo Českého Krumlova, je to vlastně až velmi novodobá záležitost. Úplně první medvědi se na Točníku objevili až v roce 1994. Šlo o dvojici ze šesti šelem zachráněných ze špatných podmínek cirkusového zimoviště po smrti jejich majitele pana Rudolfa Berouska (další dvě dvojice odešly do Náchoda a Horšovského Týna). Norbert a Babeta obývali točnický příkop, který byl velmi narychlo přeměněn na výběh. Samec v následujícím roce uhynul a nahradil ho Jarda ze Zoo Ohrada - syn medvědů, kteří byli darem rumunského diktátora Nicolae Ceaușescu prezidentu Husákovi. Babeta žila do roku 2005, poté místo ní přicestovala 28 let stará Mišta z Plzně, která na Točníku žila ještě 3 roky. Již starý a nemocný Jarda pošel v roce 2011.
          Po smrti posledního medvěda zůstal medvědín opuštěný. Původní zařízení z roku 1994 bylo stavěno narychlo a chovu medvědů příliš nevyhovovalo, proto proběhla v letech 2003 - 2004 rozsáhlá rekonstrukce celého medvědince, kterou organizovalo Občanské sdružení Nudle starající se se souhlasem NPÚ o chod Medvědína. Medvědi se dočkali nových brlohů, bazénu, podesty s jeskyní a nepatrného zvětšení výběhu pod mostní oblouk. Jenže výběh byl na poměry moderních chovatelských trendů stále malý... Když se v roce 2013 sdružení Nudle domluvilo s panem Chaloupkem na umístění páru jeho posledních medvíďat na Točníku, podmínil to autor známých "medvědích večerníčků" právě zvětšením výběhu. Následně tedy proběhla veřejná sbírka a sdružení Nudle organizovalo další rekonstrukci výběhu i kotců. Martin a Agáta dorazili na Točník 23. listopadu 2013.
          Díky "Medvědí mámě" - panu Chaloupkovi nejen, že jsou na hradě opět medvědi, ale Točník má asi největší a pro medvědy nejlepší výběh ze všech českých hradů a zámků. Po rekonstrukci trojnásobně velký výběh se rozkládá vpravo od vstupního mostu a vybíhá z příkopu až do lesa, kde je hrazen klasickým mřížovým plotem, nejde tedy o betonovou nebo zděnou medvědí jámu jako ve většině ostatních případů, ale částečně přírodní výběh. Je to lepší i pro návštěvníky, protože mohou medvědy pozorovat jak z hradního mostu, tak lze po schodech sestoupit až přímo k výběhu, kde jsou medvědi, díky elektrickým ohradníkům, skutečně na dosah ruky. Navíc je, díky tomu, asi o dost vyšší pravděpodobnost, že uvidíte medvědy venku, na Točníku než třeba v Náchodě nebo Konopišti.
 

Autor: Roman Hynek (2019)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.