!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Obůrka Bílá
 
     
  O obůrce  
             Obůrka Bílá byla postavena na jaře roku 2014 z grantu v rámci projektu Bílá dětem, jejíž součástí byla i Stezka pro cyklisty a pěší a Stezka Beskydských pašeráků. Nachází se v nádherném prostředí na kraji obce vedle Arcibiskupského loveckého zámečku a lze odsud dojít až ke sjezdovkám.
          Jak název napovídá, obůrka je skutečně malá - celý areál, včetně cest apod. má rozlohu 1,68 hektaru. U vchodu je k dispozici upravené parkoviště na circa 50 aut, za ním závora strážená dřevěnou figurou medvěda a dále již začíná štěrková návštěvnická cesta. Ta vede vpravo do kopce mezi výběhy daňků (půvdně asi pro siky) a divočáků, poté uhýbá vlevo, prochází okolo třech výběhů a zase se vrací zpět dolů k jelenům, kde je menší odpočinková zóna s lavičkami. Zde je také dvojvoliéra s jezevci a bažanty královskými a na protější straně cesty se zpátky ke vchodu svažují poslední dva výběhy. První byl původně pro srnce, nyní je však (zřejmě) prázdný a ve druhém se prohání několik muflonů.
         Veškeré zařízení - hrazení výběhů, stáje apod. jsou velmi jednoduché dřevěné, takže v žádném případě nenarušují ráz okolního beskydského lesa. Cesta, vedoucí de facto pouze dokola je upravená v celé své délce, takže je schůdná za každého počasí. Jediné dvě drobnosti, které lze vytknout, je nepřítomnost toalet a nešťastné řešení jezevčí voliéry. Ta je plná vyhrabaných nor a tak šance spatřit přes den jezevce je téměř nulová. Hodil by se nějaký průhled, ale to není technicky zrovna snadno řešitelné, jelikož by musel být pod úrovní cesty. Osobně by se mi také líbilo, kdyby se někdy v budoucnu Obůrka ještě trochu rozrostla, místa je tu dost a umím si představit třeba voliéry sov, dravců, případně kun, divokých koček, lišek nebo pod.
          Obůrka v Bílé je velmi příjemným místem, které se brzy stalo vyhledávaným turistickým cílem. Není to sice takové to typické místo, kam se jede na sólo výlet, zvláště ne z větších vzdáleností, na to je Obůrka opravdu malá. Ale je naprosto ideální jako jeden z bodů klasických turistických výšlapů, které kombinují více atrakcí po okolí, a tak je navštěvována rozhodně nejvíce. 

Autor: Roman Hynek (2017)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.