!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Svět medúz
 
     
  Stručně o Medúzáriu  
            Pražské Medúzárium (oficiálně Svět medúz) existuje velmi krátce, jen něco přes půl roku a z toho bylo ještě nějakou dobu uzavřeno kvůli pandemii koronaviru, přesto je to již velmi známá turistická atrakce nejen mezi Čechy, ale částečně i za hranicemi. Již krátce po otevření se na internetu objevily stovky velmi protichůdných recenzí. Od neskrývaného nadšení až po totální dehonestaci. Nejčastěji si lidé stěžují na ceny, malý prostor a vlastně velmi krátkou prohlídku, případně i na obtížnost focení. Každý má na svůj názor jistě právo, ale asi by to chtělo nejdřív zjistit nějaké údaje a pak se teprve pustit do případné kritiky. Ve skutečnosti je Svět medúz i jeho geneze naprosto fascinující.
           Celé to začalo vlastně náhodou. OC Arkády Pankrác u příležitosti desátého výročí připravovali velkou rekonstrukci a v rámci ní se měla změnit skladba obchodů a hlavně OC zatraktivnit. Proto se přemýšlelo, jak využít střešní nástavbu. Nabízelo by se kino nebo pod., ale na to je prostor příliš malý. Osloven byl Vojtěch Pluhař, známý odborník na marketing a zejména eventy právě v obchodních centrech. Tento, původem Jablonečák, měl za sebou řadu úspěšných projektů po obchoďácích celé Evropy, např. cenami ověnčené sjezdy na horských kolech v obchodních domech ČR, SRN, Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska atd., nebo třeba houslové hudební festivaly, které pár let plnily obchoďáky k prasknutí. Člověk, který umí naplnit obchodní dům, proto dostal relativně volnou ruku na svůj vlastní projekt. Pluhař prý přemýšlel a googloval, až narazil na medúzu. Ta mu přišla vizuálně natolik silná, že se rozhodl vše vsadit na ní, přestože měl s těmito vodními tvory nulové zkušenosti. Oslovil pana Viléma Vedrala, který je jedním z nejvýznamnějších chovatelů medúz a údajně jeden z pouhých 11 lidí na světě, který umí medúzy množit. Následovalo přesvědčování vedení Arkád i banky kvůli poskytnutí nemalého úvěru a potom vyřizování veškerých povolení a složité budování Světa medúz na střeše, tedy vše jeřábem nebo v noci přes obchoďák. Za dva a půl roku byl výsledek na světě. 15. listopadu 2019 se Svět medúz oficiálně otevřel veřejnosti. Během prvního víkendu sem zavítalo 4.500 lidí, za první dva měsíce to bylo 70.000!
            Ono to celé vypadá jako byznys plán, což sice jistě je, ale naprosto dokonalý a zejména i chovatelsky do puntíku kompletně profesionální. Jeden z nejvýznamnějších chovatelů medúz světa, vlastní výrobna mořské vody, vlastní chov krmiva (krevetky, jiné medúzy...) atd. Ale tím to nekončí, kromě akvárií, je zde také servis - dětský koutek, excelentní audiovizuální 3D show nebo třeba prvotřídní bistro, kde vaří světoznámý šéfkuchař Tomáš Jiskra (s praxí v restauracích Gordona Ramsayho). Není divu, že je medúzárium často narvané k prasknutí a ještě venku stojí fronta dalších zájemců. S až takovým úspěchem se prý nepočítalo ani v těch nejoptimističtějších představách.
          Celé medúzárium má expoziční plochu asi 700 m2 (s bistrem ještě více - okolo 1.000 m2 nebo ještě víc), což někomu připadá málo, ale ve skutečnosti větší expozice medúz po světě nebývají. Rozhodně by na jejich spočítání stačily prsty jedné ruky (a zřejmě jen v Japonsku a Kanadě). Za pokladnou se vchází do koridoru ve tvaru písmene "L", kde jsou po jedné
 stěně rozmístěna klasická medúzová akvária, tzn. kulatá, na protější straně je jedno oválné a asi tři prostorové válcové. Z této chodby se vchází po schodišti do patra, kde je dětský koutek se skluzavkou a další akvária - jednak objemově větší oválná, jednak malá kulatá a především jedno kulovité, které usiluje o zápis do Guinessovy knihy rekordů jako největší akvárium ve tvaru koule (2000 litrů). Když se sejde zpět do chodby, pokračuje se do velké místnosti, kde jsou na jedná straně dvě velké kulaté nádrže, další je pak ještě za rohem a na protější stěně jedno obrovské elipsové. Celá místnost však slouží hlavně pro audiovizuální 3D efekty - barevná lehce abstraktní projekce jakoby vycházející z onoho obřího akvária, která se zobrazuje po celé místnosti, po všech stěnách i podlaze. To celé doplněné samozřejmě podmanivou hudbou. Kompletní projekce má představovat rozmnožovací cyklus medúz a je velmi efektní, zvláště závěrečná fáze, kdy se po zdech prohání obrovské barevné medúzy, je emocionálně neskutečně silná. Celkem je tady 38 nádrží od maličkých až po ty veliké a okolo 10.000 medúz opět od miniaturních několika milimetrových až po veliké s několikametrovými rameny. Má to být stabilně 23 - 38 druhů, v závislosti na tom, co se aktuálně daří množit - já jsem podle cedulek napočítal 24 druhů, ale určitě to není relevantní údaj, protože právě jmenovky medúz jsou největším mínusem celého Medúzária. Občas visí někde bokem, mimo akvárium - třeba tři, čtyři najednou, aniž by bylo zřejmé k čemu patří. Sem tam cedulka chybí (je jich určitě méně než akvárií) a není ani výjimkou, že jsou cedulky umístěné špatně! Velmi podobné je to i na oficiálním webu, kde je sice uvedeno jen málo medúz (jako příklad toho, co se zde chová), ovšem z těch devíti druhů je jen jediný správně. V ostatních osmi případech je na obrázku něco jiného než v popisku, u některých se rozchází i české vs. anglické názvy, a to i takovým způsobem, že sladkovodní medúzka je v angličtině sea nettle. To je, myslím, velmi závažný problém, protože lidi, kupodivu, jmenovky většinou čtou. Přečtou si o medúze něco, co vůbec není pravda, protože to patří k jinému akváriu, přičemž se většinou ani nepozastaví nad tím, že je na obrázku něco jiného než ve vodě.
Někdy je to již podle obrázku na první pohled evidentní, jindy je to ale složité, jelikož jsou medúzy velmi variabilní ve tvaru i zbarvení (také v závislosti třeba na stáří, či osvětlení), pokud není relevantní jmenovka, laik nemá šanci se zorientovat. Asi nejfocenější a nejobdivovanější medúzy tady jsou "podvodní muchomůrky" - kořenoústky, podle jmenovky papuánské (Mastigias papua), aniž bych se v tom příliš orientoval, řekl bych ale, že jsou to ale kořenoústky pacifické (Phyllorhiza punctata), které mají jmenovku na úplně jiné straně Medúzária u medúz, kterým zjevně nepatří. Mezery jsou i v českém názvosloví - spousta medúz nemá český název, ale tady chybí občas i u těch, které jej mají (třeba právě kořenoústka pacifická) a naopak někdy je uveden jakýsi překlad z angličtiny, který se zoologickým označením nemá nic společného (např. mořská kopřiva). Na cedulkách by se rozhodně mělo ještě hodně zapracovat, každopádně je tady ale co vidět. Jsou tu medúzy skutečně velmi různorodé - maličké (hydromedúzky pobřežní - Sarsia tubulosa), velké (talířovka obrovská - Cyanea capillata, talířovka Chrysaora fuscescens), s velmi dlouhými rameny (talířovka Chrysaora chinensis), kompletně průhledné (pohárovky rodu Eirene, talířovka malajská - Sanderia malayensis...), barevné s proužkovaným zvonem (několik druhů talířovek rodu Chrysaora), houbového tvaru (kořenoústka hrbolatá - Cotylorhiza tuberculata. kořenoústka Rhizostoma luteum, kořenoústka balonovitá - Stomolophus meleagris...), "podvodní muchomůrky" (kořenoústka pacifická - Phyllorhiza punctata, kořenoústka papuánská - Mastigias papua), "podvodní pýchavky" (talířovka lemovaná - Aurelia limbata); medúzy "vzhůru nohama" s obráceným zvonem (kořenoústka sluneční - Cassiopea xamachana), světélkující medúzy (žebernatky rodu Mnemiopsis) atd.
          Kritika na internetu občas zmiňuje nezařízená akvária, tvarově stejná nebo podobná.... To jsou ale hodně laické výroky. Medúza v podstatě neumí plavat, v moři či oceánu jí unáší proud, v akváriu proto musí voda také cirkulovat a hnát žahavce stále dokola - to v hranatých akváriích nelze. Cirkulace vody a tvar nádrže pochopitelně znemožňuje i její zařízení, ale hlavně zařízení čím? Medúza obvykle žije ve vodním sloupci, kde nic není, jen voda. Co by si tak asi kdo v nádrži představoval? Kameny? Kořeny? Vodní rostliny? Nic takového tam nepatří, nehledě na to, že by to rozhodilo cirkulaci a medúzy by se na podobné předměty namotávaly. Je třeba mít na paměti, že jde o sliznaté živočichy, kteří jsou z 97% tvoření vodou. Jen okolní volná voda jim dává, nebo spíš udržuje tvar. Medúzy se prostě nikde na světě nechovají jinak, než tímto způsobem.
          Velké téma na internetu je i focení v Medúzáriu... Medúzy se obecně špatně fotí, hned z několika důvodů, které by se daly rozdělit do dvou skupin - ostření a světlo. Se světlem je to zřejmé - v akváriích je celkem tma a krom toho bývají nasvícené barevně nebo nějakými UV světly (což i výrazně deformuje barevnost). Na složitost ostření má vliv více faktorů - medúzy jsou neustále v pohybu (sami se hýbou a ještě je unáší voda dokola), jsou úplně nebo částečně průhledné (chybí ostré obrysy podle kterých se digitálně zaostřuje), často jsou ve shlucích (zaostřuje se nějaký bod z celého zorného pole), některé jsou velmi malé (je třeba makro objektiv), občas jsou v nádržích s vypouklým, vydutým nebo oblým sklem (deformuje obraz), někdy může být problém odraz medúzy v zadní stěně nebo odraz čehokoli ve skle akvária atd. Každopádně pražský Svět medúz je jedním z nejlepších míst na focení medúz, které jsem navštívil. Cirkulace vody je tady poměrně pomalá (čili menší pohyb), jednotlivé nádrže se nezrcadlí v protějších, zadní stěna je obvykle tmavá, akvária nemají zbytečně velkou pohledovou hloubku (rozměr od čelní k zadní stěně), takže není moc objektů v záběru v různých vzdálenostech za sebou a krom toho jsou tady opravdu čistá a nepoškrábaná skla. Horší je modré světlo, ale ani to není všude. Pokud si někdo myslí, že se tady fotí medúzy hůře než jinde, ať si to jinde vyzkouší. Jaká katastrofa je to třeba ve věhlasných Sea Lifech... (průhledné pozadí, pestrobarevné měnící se osvětlení, velká hloubka a mnoho medúz za sebou, poškrábaná oblá skla atd.). Zkrátka fotit medúzy není snadné a rozhodně na to nestačí mobilní telefon, dokonce by to chtělo i lepší foťák než stačí jinde.
           Ostatně, když už jsem zmínil Sea Life, tato akvária mívají každý rok nějakou tematicky zaměřenou expozici, bývají to i medúzy. A přestože jde cílenou expozici medúz, kdy se jich tu objeví spousta, nikdy se to, co do množství druhů a kusů ani zdaleka nepřibližuje Medúzáriu. Pokud někomu Svět medúz připadá malý, měl by uvést ve srovnání s čím, protože to není pravda. Svět medúz je možná malé akvárium, ale rozhodně velké medúzárium! Největší evropské medúzárium bývalo v pařížském akvárium CinéAuqua L'Aquarium de Paris, jenže jen do 2019, než byl otevřen Svět medúz na Pankráci. A že je vstupenka za 260 Kč (pro dospělého) drahá? Je, ale odráží se v tom náklady na vybudování (několik desítek milionů Kč), náklady na provoz, určitě i nemalý nájem a krom toho jistě i zájem lidí. Kdyby to na ně bylo moc, nešli by sem. Přitom tady občas bývají i velmi dlouhé fronty na vstupenky. Množství lidí uvnitř je občas regulováno, aby nebylo Medúzárium přeplněné a návštěvníci měli v rámci možností alespoň nějaký komfort. I když pominu náklady, jaký je za takové situace důvod k nižšímu vstupnému? Žádný.
          Nikomu svůj názor nevnucuji, možná by mohlo být medúzárium prostorově větší, mohlo by být lepší osvětlení a rozhodně i označení medúz (jmenovky), ale jinak je za mě Medúzárium skvělé. Pokud někdo tvrdí opak, nemá zřejmě srovnání.

 

Autor: Roman HYNEK (2020)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.