!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Svět pod hladinou Frymburk
 
     
  Stručně o akváriu  
             Svět pod hladinou, čili veřejné akvárium ve Wellness hotelu Frymburk u Lipenské přehrady funguje od 1. prosince 2016, ale jeho historie je o něco starší a o dost komplikovanější... V roce 2010 bylo v pražském Paláci Kinských otevřeno Akvárium Pod hladinou Vltavy, které provozovala Zámecká akvária s.r.o. Jiřího Rachfalíka. O čtyři roky později (2014), zřejmě kvůli finančním problémům, akvárium přešlo pod novou společnost Svět pod hladinou s.r.o., kde byla společnicí pana Rachfalíka paní Marcela Kordová. Po pár měsících byl pan Rachfalík kvůli exekuci ze společnosti vymazán a o další asi 4 měsíce akvárium v Paláci Kinských zrušeno. To mohlo souviset s ukončením nájmu nebo výší nájemného, nicméně v té době se na oficiálním webu objevila informace, že bude akvárium přestěhováno do Wellness Hotelu Frymburk a přístupné od července 2015. To se nestalo a nové informace publikovány nebyly.
          K budování došlo až v následujícím roce 2016 - pod hlavičkou společnosti Svět pod hladinou s.r.o. vlastněné již jen Marcelou Kordovou, v té době již Lichtagovou. Z toho lze vytušit, že je za vznikem a designem akvária i výrazný rukopis jejího muže Steve Lichtaga a že se nejedná jen o přestěhované pražské sladkovodní akvárium českých ryb, nýbrž mnohem komplexnější akvárium, kde nechybí ani druhy tropické a mořské a vedle ryb i několik paryb, vodních bezobratlých a želv. Kromě toho jsou nedílnou součástí i různé doplňkové expozice, jako kolekce korýšů a mušlí, čelisti žraloků a ozubených kytovců, zuby žraloků a především vorvaňů, fosilní zuby (např. Megalodona), starý skafandr atd. V neposlední řadě je třeba jmenovat i projekci a virtuální realitu... Přímo ze žraločí klece se můžete pomocí speciálních brýlí potkat tváří v tvář s obrovským žralokem.
          Expozice živých ryb začíná v místnosti s notoricky známými českými druhy. V akváriích je bezpočet kaprovitých ryb, candáti, okouni, štiky, úhoři atd. Odsud se prochází do úzké chodby, kde jsou menší akvária se zavlečenými evropskými rybami jako jsou slunečnice, siveni, pstruzi duhoví..., ale také první exotický druh - bichirek kalabarský, který jistě neunikne žádnému zvědavému oku návštěvníka, protože nápadně připomíná zmenšeného úhoře, ale narozdíl od něj není celé dny zalezlý v nějaké štěrbině a naopak se čile pohybuje po akváriu. Na konci chodby jsou k vidění již i další tropické ryby, jako cichlidy, afrotetry apod. a také vodní želvy. Vpravo odsud jsou další dvě malé místnosti - v té menší je "nano svět" - malá akvária s nejmenšími živočichy. Většina lidí asi pozná bojovnice, či bety pestré, ale je zde mnohem více běžných drobných akvarijních rybek (živorodky, dania, duhounci...). V té druhé mini místnosti jsou akvária naopak celkem velká a v nich známé populární druhy jako třeba vrubozubci paví, piraně nebo hejna zářících neonek.
          Poslední místnost je největší, už by se dalo říci malá hala, a v ní expozice nejrůznorodější a pro většinu návštěvníků asi nejzajímavější. Z kraje je akvárium se dvěma menšími druhy žraloků - žralůčkem skvrnitým a máčkou korálovou a s nimi jsou zde bodloci a klauni. Za tímto akváriem v rohu je velký nízký bazén s jesetery sibiřskými, kapry, zlatými karasy a zlatými jelci. Nádrž slouží jako tzv. touch pool, čili dotykový bazén, kde je skutečně možné si na ryby sáhnout nebo je nakrmit. V protilehlém rohu jsou další druhově vděčná mořská akvária s koníčky a především druhy známými z pohádek o Nemovi a Dory, tedy různí bodloci, klauni, ostenci, kanici, ale také murény, ježíci apod. Další mořská akvária stojí při zadní stěně a uprostřed místnosti. Zde jsou k vidění sapíni, sapínci a další menší druhy. U poslední stěny, tedy té, kterou přicházíte, je velké akvárium arowan a trnuch a malá prodejna suvenýrů. Za ní v jakémsi výklenku nebo propojené malé místnosti je několik malých terárií s nejběžnějšími druhy ještěrek (agamy apod.), zmíněná žraločí klec s virtuální realitou a zcela na konci, jakoby za rohem, velká nádrž s bílým sumcem.
         A celkový dojem...? Odpověď na tuto otázku bude trošičku delší... Na internetu se často objevuje cosi jako "akvárium, které v u nás nemá obdoby", "unikátní expozice", "úchvatná podívaná" a podobné superlativy, vyzdvihující Svět pod hladinou na samou špičku mezi TOP turistické cíle. Člověk má skoro pocit, že u nás konečně vzniklo výborné moderní veřejné akvárium na evropské úrovni. Tak to opravdu ne! Až takové nadšení většiny z těch pisálků sdílet určitě nemohu. Nicméně to neznamená, že by bylo akvárium špatné. Je opravdu velmi solidní, jedno z těch lepších, které u nás lze vidět. Nesrovnatelně, dokonce mnohonásobně lepší a zajímavější než bývalé Akvárium Pod hladinou Vltavy i další ze sítě tzv. zámeckých akvárií, ale třeba lidé, kteří znají Pražský Mořský svět budou spíše zklamaní, nebo přinejmenším ne tak nadšení, jako ostatní. Proč? Ve Frymburku je poměrně ucelená a druhově docela bohatá kolekce ryb, akvária dobře zařízená. Velmi dobrá je doplňková expozice (která v našich akváriích obdobu skutečně nemá), stejně tak je pro většinu lidí atraktivní ta virtuální realita v pohupující se žraločí kleci nebo dotykový krmící bazén, ale ve srovnání s velkými nebo většími akvárii tomu pořád něco chybí... Pominu-li malé prostory, pak ve Světě pod hladinou zkrátka nejsou žádná velká a především zabudovaná akvária... Jen klasické (menší, či větší) nádrže na stojanech, což narozdíl od akvárií zabudovaných do stěn, evokuje dojem výstavy - něčeho, co lze snadno a rychle odstranit.
          Budu-li mluvit sám za sebe, řekl bych, že ačkoli to má daleko k moderním evropským akváriím, je to pořád jedno z našich tak tří nejlepších akvárií. Uvítal bych sice trochu jinou druhovou skladbu, ale chápu, že volba padla právě na druhy, které jsou návštěvnicky nejvděčnější a nejpopulárnější. Co mi však vadí a rozhodně bych zlepšil, je osvětlení. Celé akvárium je pochopitelně potemnělé, ale i většina nádrží je tmavá, nebo v lepším případě modrá... Tím pádem se tady jen velmi špatně fotí. Blesk je samozřejmě tabu a bez něj je dokonce i většina jmenovek nečitelných! Natožpak ryby v akváriích... Dobře a dostatečně osvítit akvárium není jednoduché, ale právě i v tom je rozdíl mezi obyčejným a špičkovým veřejným akváriem.
 

Autor: Roman Hynek (2019)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.