!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Vodní dům Hulice
 
     
  Stručně o Vodním domu  
            Vodní dům ležící na břehu vodní nádrže Švihov (Želivka) u obce Hulice je novým, velmi moderním tématicky zaměřeným návštěvnickým centrem Evropsky významné lokality Želivka. Dalo by se říci tématický park zaměřený na vše okolo vody s důrazem na výuku a ekolgii.
          Byl dostavěn v roce 2015, kdy byl (v prosinci) spuštěn i zkušební provoz a veřejně oficiálně otevřen v březnu následujícího roku. Vznikl zcela mimo městskou zástavbu, takzvaně na zelené louce, čemuž byl uzpůsoben i stavební projekt, přesněji řečeno vnější design budovy. Jedná se o tzv. minimalistickou architekturu, která ovšem v tomto případě zaujme již na první pohled. Budova je z velké části zapuštěná pod povrch a část, která vyčnívá je z "balíkovaných kamenů". Celé je to velmi efektní, působící přírodně a nerušivě.
          První částí Vodního domu je Hravé atrium venku ještě před vchodem a pokladnou (ačkoli je vstup zpoplatněn). Atrium začíná u protilehlé stěny, z níž padá vodopád do malého bazénku. Odsud je voda vedena umělými nerezovými klikatými a křížícími se koryty, přičemž je podél toků umístěno množství interaktivních prvků - hravých překážek, které mohou (nejen) děti obsluhovat. Různé mlýnky a vodní kola, pumpy, spirály, zábrany, měniče směru toku atd. Atrium je mezi dětmi rozhodně nejpopulárnější částí. Aby taky ne, je to zábavné, hravé a krom toho to i výborně vypadá.
          Vnitřní část začíná pochopitelně pokladnou odkud je velmi efektní vstup do samotné expozice - vstup obřím betonovým kanalizačním potrubím... Na jeho konci je Vodní mikrosvět - expozice věnovaná vodním mikroorganismům - u stropu visí modely perlooček, buchanek apod., na stěnách jsou obrovské makrofotografie těchto příšerek.
           Další částí je zoologicky nejzajímavější expozice Pod vodní hladinou. Jsou zde tři malá akvária s menšími rybkami, jedno středně velké s menšími kusy větších druhů ryb. To je oddělené v tmavé kruhové místnosti, kde je simulováno i dno a vodní hladina. O kousek vedle je okno - průhled pod hladinu umělého rybníka naplněného asi 14 druhy našich ryb (bohužel aktuálně v rekonstrukci). Za normálních okolností jsou zde kapři, amuři, plotice, líni, perlíni, okouni, cejni, podoustve, ostroretky, candáti, štiky a sumci.
          Třetí vnitřní část je Na břehu řeky. Jejím ústředním prvkem je dioráma Želivky a rostlinami a preparovanými zvířaty. Ale jsou zde i sluchátka se zvuky vody atd. Předposlední je Nekonečná cesta vody - ta už je věnována vodě v domácnosti, tedy včetně toho, jak se do našich kohoutků dostává. Je tu mnoho interaktivních prvků, jako například plastická mapa toků, které jsou vyspádovány tak, aby to odpovídalo realitě. Člověk pak vezme kuličku a položí ji do koryta některé říčky, ta se rozjede a ukáže přesnou cestu toku - kam se která řeka vlévá a jak pokračuje dále. Je tu ve stěně figura člověka, do které je třeba napumpovat odpovídající množství tekutiny. Několik pítek s různými vodami, aby se lidé mohli přesvědčit, že každá voda chutná jinak. Jiný prvek vytváří vodní páru a třeba i kroužky z ní.
          Vodní dům je úžasná záležitost, jedinou nepříjemností je, že ani po půl roce provozu nefunguje zdaleka všechno. Nejhlavnější atrakce - bazén s oknem pod hladinu je již v rekonstrukci - vypuštěný, bez ryb a okno přelepené papírem. Akvária mají čerstvě natřené rámy. Dělníci opravují člověka, do kterého se pumpuje voda i zařízení chrlící vodní páru. Je toho více, co ještě není stoprocentně vyladěno. Možná to chtělo s ostrým provozem ještě chvíli počkat.

Autor: Roman Hynek (2016)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.