!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Živá voda Modrá
 
     
  Stručně o Živé vodě  
           Živá voda i přes svou krátkou existenci patří ke známým a vyhledávaným turistickým cílům, oblíbeným především u školních a předškolních zařízení. Nachází se při hlavní silnici, na konci obce Modrá těsně před vjezdem do Velehradu, vedle či spíše za Archeologickým skanzenem.
          Obvykle se udává, že jde o sladkovodní akvárium, oficiální podtitul je však botanická a sladkovodní expozice, což je mnohem výstižnější. Rozhodně nejde o veřejné akvárium klasického typu, jelikož akvária jako taková jsou tu jen dvě a vlastně není jedno z nich není takovou tou typickou expoziční nádrží, ale k tomu až později.
          V podstatě jde o areál, kterému vévodí dvě jezírka - jedno chovné, druhé na koupání a relaxaci. Přímo k přední straně menšího z jezírek (850 m3) je přilepen přízemní domek se dvěmi podzemními patry. K přední části budovy přiléhá ještě malá tůňka a okolo teče potůček s dalšími tůňkami, vše obývané rybami, obojživelníky raky atd. Ve venkovní části je taktéž botanická expozice s ukázkami moravských biotopů.
          V přízemní části budovy je pokladna s prodejem suvenýrů, v druhé místnosti výstava preparovaných ptáků, malé obyčejné nezařízené akvárium s ouklejemi (druhy se zřejmě mění podle témat přednášek) a vchod na lávku nad jezerem. Ve spodním patře (2. podzemním) je druhé akvárium - prosklená dotyková nádrž s nepůvodními druhy ryb a želvami nádhernými. Ve stěně místnosti je průhled na dno jezera. Celý prostor téměř neosvětlený a bohužel velmi špatně je osvětlené i akvárium. Hlavní část celé expozice je pak v prostředním, tedy 1. podzemním patře. Kromě projekčního sálu, interaktivních prvků a průhledu pod hladinu tůňky lužního lesa, odsud vybíhá pod hladinu chovného jezera osmimetrový tunel. V hloubce okolo 3,5 m tak lze sledovat mnoho původních druhů ryb - štik, bolenů, okounů, candátů, lipanů, cejnů, hlavatek, tloušťů atd., nejpopulárnější je však největší moravský kapr (více než 20 kg) a nejzajímavější jsou 4 druhy jeseterů - malý, hvězdnatý, ruský a vyza velká (bohužel jsou zde jen dvě).
          Živá voda je velmi zajímavou, u nás ojedinělou, expozicí. Bohužel ve srovnání se obdobnými v zahraničí (např. Naturpark Güstrow) je to jen druhá liga. Celkové hodnocení Živé vody, coby komplexního zařízení je samozřejmě kladné, přesto je zde mnoho mínusů a technických nedorazů. Tím největším je jednoznačně údržba - velká část akrylátového tunelu je špinavá - čistí se zřejmě jen rýžákem z lávky, což není dostatečné, tunely v nádržích s přírodním režimem obvykle čistí potápěči a to poměrně často - jde o otevřené jezírko, kde působí slunce a další vnější faktory, velmi rychle se tvoří řasy a různé nežádoucí biologické složky, které ulpívají na stěnách tunelu. Jen o něco lepší je to s průhledy na dno jezera a pod hladinu lesní mokřadní tůňky - skla jsou relativné čistá v ploše, ovšem po krajích jsou neprůhledné vrstvy nečistot. Předpokládám, že se sklo čistí magnetem (což by stačilo), jenže okolo chybí kousek prostoru a tak s magnetem nelze zajet až do kraje. Velmi nepochopitelný je smysl tůňky lužního lesa (do níž je průhled z budovy) - je to biotop, který je po většinu dne (nebo alespoň po významnou část dne) ve stínu (mezi stromy), ta zdejší je nalepena na přední stěnu domu - na sluneční straně, bez sebemenšího stínu, bez jediného stromu... Život se zde evidentně odvíjí zcela jinak než v lužním lese... voda je teplejší, mnohem rychleji bují řasy i jiné organismy...
          Dalším nepříjemným faktem, vyplývajícím z konstručního řešení budovy je akustika - obě podzemní místnosti jsou malé, téměř nezařízené a obě pochopitelně z litého betonu, takže se zde zvuk velmi rozléhá a tříští, tomu napomáhá i slepý tunel (narozdíl od průchozího). Za normálních okolností by to nebylo tak zlé, ale jakmile přijde škola, je nepříjemný hluk po celé budově, ať jsou žáci kdekoli. Mimochodem, díky této vlastnosti budovy jsem si vyslechl i část přednášky pro školní mládež a dozvěděl jsem se hned několik údajů, které mě rozhodně ve škole učili trochu jinak... pro zajímavost třeba několikrát opakovaná informace, že se úhoři třou v Sargasově moři... Možná by bylo vhodné sdělit lektorům, že žádný pan Sargas moře nemá, to moře je Sargasové... Asi to není žádná tragédie, ale velmi to vystihuje celou Živou vodu - ne, že by se jednalo o nějaké amatérské zařízení, je to profesionální expozice, ovšem jak jsem řekl, v mnohém druholigová...

Autor: Roman Hynek (2015)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.