!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoologická zahrada Liberec
 
     
  Stručně o zoo  
      Liberecká zoo není sice nejstarší českou zoologickou zahradou, jak se občas uvádí, ale je nejstarší zoo v ČR. Zní to stejně, ale rozdíl je nasnadě - Liberecká Zoo byla založena jako Tiergarten Reichenberg, čili jako německá. S tohoto ohledu je nejstarší českou zoo ta Pražská. Vzniku zoologické zahrady předcházely ptačí voliéry (1904) v Lidových sadech. K nim později přibyl výběh srn a ptačinec. Založení samotné zoo se datuje k roku 1919, kdy byl z iniciativy Fritze Wellera a Dr. Emila Sluwy ustaven spolek Tiergarten a na podzim téhož roku zoo skutečně otevřena. Postupně vznikl medvědinec, lachtaninec, šelminec...
    V meziválečném období šlo v podstatě o naprosto neznámé zařízení s charakterem spíše menažerie. Byla příliš malá a mnoho druhů zvířat zde bylo pouze v létě (na zimu byla zvířata prodávána). Po otevření Pražské zoo (1931), pak byla zoo v Liberci ještě více izolována. Liberec jako město s pouhými 7% Čechů zůstával nadále de facto německým, což bylo umocněno výsledkem libereckých voleb v roce 1935, kdy vyhrála Sudetoněmecká strana pod vedením Konrada Henleina (pozdější vysoce postavený nacista - říšský komisař pro Sudety, župní vedoucí NSDAP, říšský místodržící a Obergruppenführer SS).
    Druhá světová válka se sice Liberce nijak výrazně nedotkla, přesto po jejím skončení byla zoo zanedbaná a ve velmi dezolátním stavu. Začaly se množit hlasy volající po zrušení zoo. Po celé desetiletí zoo hledala schopného ředitele a nového zřizovatele. Obrat nastal až v 50. letech, kdy jako desátý v řadě nastoupil do ředitelské funkce Jiří Badalec. Ten zoologické zahradě vtiskl specializaci na vzácné ohrožené druhy (která převládá dodnes). Postupně vznikla řada nových expozic (ptačinec, výběh medvíďat, stáje zeber a zubrů. Počet návštěvníků se více než zdvojnásobil. Za účasti mnoha odborníků vznikl plán budoucího rozvoje zoo, kde již byly zaneseny i vazby na dopravní infrastrukturu a další rozvoj okolí. V 60. a 70. letech vyrostly pavilony paviánů, šimpanzů, lachtanů, slonů a vstupní areál. Zoo se opět dostala na výsluní a patřila k těm nejlepším a nejuznávanějším v ČR.
    Tento trend pokračuje i za následujícího ředitele zoo RnDr. J. Janečka. Zoo prochází na přelomu tisíciletí masivním stavebním boomem. Na počátku 80. letech vzniká bazén tučňáků, komplex voliér dravých ptáků (ve své době největší v Evropě). Od konce 80. let postupně přibývají ještě další nové expozice a pavilony - žirafinec, hospodářský pavilon (se zimovištěm), pavilon sněžných levhartů, opičinec, tropický pavilon, zimoviště plameňáků... Byl zrekonstruován šelminec i bazén lachtanů. V roce 1994 zoo dovezla ze Švédska pár bílých tygrů, kteří jsou dodnes marketingovou tváří Liberecké zoo. Zoo byla v té době mnoha lidmi označována za nejlepší v ČR.
    Bohužel se tento trend a nastolená cesta poněkud zastavila a zoo, co se týče nových expozic, již léta stagnuje. Na pomyslném žebříčku těch nejlepších ji předběhla nejedna česká zoo. Přesto zde zůstává mnoho objektů a zvířat, které lze obdivovat. Ze staveb stojí za zmínku jistě i "Čapí hnízdo" - dnes cukrárna, jinak ovšem nejstarší stavba Liberecké zoo, pocházející z roku 1906. Co se týče živočišných druhů je tu hned několik velmi vzácných, které nebývají často k vidění. Mezi ně patří naprosto nenápadní (a většinou návštěvníky přehlížení) kozorožci degestánští, jimiž se může pochlubit jen velmi málo zoo na světě. Dalším takto raritním druhem je bezesporu čínský takin zlatý. Návštěvnicky atraktivních zvířat je tu pak více než dost. K těm nejpopulárnějším patří v horní části zoo pižmoni, žirafy, nosorožci a sloni, ve spodní části šimpanzi, lachtani, bílí tygři, irbisi, tučňáci, pandy červené atd.
    Znám tuto zoo někdy od konce 70. let, vždy byla oproti většině ostatních, návštěvnicky velmi přívětivá a příjemná, typická zoo pro celou rodinu. Dnes mi přijde trochu více odtažitá. Kromě té, již zmíněné, expoziční stagnace mě osobně nejvíce vadí taková řekl bych zanedbaná údržba... V zoologické zahradě tohoto kalibru se prostě nesmí stát aby někde byl nepořádek nebo kousek čehokoli zrezivělého. Bohužel, opak je pravdou, těch rezivějících pletiv, hnijících dřevěných prvků a dalších věcí je tu na můj vkus až dost. Je to tak trochu hazard z velmi dobrým jménem zoo, které se usilovně budovalo od 50. letech. Zoo je výborná, ale je třeba ji ve výborné kondici také udržovat. Není možné ji nechat napospas povětrnostním vlivům, stáří, rozmarům některých návštěvníků apod.

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.