!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoo Plasy
 
     
  Stručně o Fantasy golfu  
            Zbrusu nový Fantasy Golf leží přímo v centru města za restaurací Rudolf II. (která k němu však patří). Reklamní materiály hlásají, že jde o 3v1 - golf, botanickou zahradu a zoo... Ano, ačkoli ne zas tak doslova... Samozřejmě tím hlavním je minigolf a vše ostatní je jakoby okolo. Přesto nejde o nějaké zanedbatelné součásti.
          Tím nejpodstatnějším je celková image Fantasy golfu - image zábavního parku, který je koncipován jako cesta kolem světa. Je rozdělen do devíti geografických částí a každá z nich je jednak motivována nějakým místem naší planety a jednak doplněna četnými rostlinami a zvířaty. Japonsko, Řecko, Karibik, Transylvánie, Egypt, Dinosauria, Arizona, Mexiko a Afrika. Reklamní materiály také hlásí, že jsou zde zastoupena místa všech kontinentů... jak je vidět nejsou - chybí Austrálie a Antarktida a striktně gograficky také Jižní Amerika (Mexiko a Karibik patří k Severní). Nicméně to zas není až takový problém.
          Vlastně všechno v parku je vzájemně promísené - dekorace či kulisy (sochy, různé artefakty, stavbičky, plastové figuríny...), golfové jamky, rostliny i zvířata. Vše je rozloženo po celém areálu. Uprostřed se rozprostírá jezírko s vodopádem a vodními ptáky (husice indické a bernešky rudokrké). A okolo něj jsou seřazena všechna zeměpisná oddělení. Oficiální popis parku hlásá, že je každý geografický celek doplněn flórou a faunou, která tam patří... A to je právě jeden z mála, zato však pořádný nedostatek parku - nevím jak rostliny, ale u zvířat to až na málo vyjímek rozhodně neplatí - dokonce to neplatí ani pro plastové atrapy zvířat. Tím park pozbývá jakýkoli vzdělávací význam.
         První na trase je Japonsko s malou pagodou, soškami Budhů apod., za ním Karibik - ten ze zmíněného jezírka ukrajuje největší část - bílou pláž s palmami a pirátský koráb. V Karibiku stojí také řada voliér s převážně australsklými druhy papoušků (rozely, korely, papoušci zpěvaví, kakadu), jedním africkým papouškem (papoušek žlutočelý) a čínskou křepelkou. Za Karibikem je Antické Řecko a dále tajemný Transylvánský hrad hraběte Drákuly. Zde bude voliéra sokola, správně je tady i výr a sova pálená, ovšem puštík bradatý je asijsko-severoamerický, z Ameriky jsou (původně) i mývali a kočky bažinné jsou doma v jižní Asii a částečně severní Africe.
          Za věží s hladomornou začíná fiktivní Dinosauria - tedy pravěk. Sopka, pterodaktyl, jakýsi raptor, plavuně... Vlevo je situován Starověký Egypt s typickou pyramidou a sarkofágem Tutanchámona. Na druhou stranu z Dinosaurie je Arizona - westernový saloon a indiánské tee-pee. Na Arizonu navazuje Mexiko s barevnými haciendami. Pominu-li domácí fretku, pak veverka není mexická nýbrž eusroasijská, bažant obecný také pochází z Asie...
         Celé putování pak končí v Africe, které vévodí safari džíp a domorodá kruhová chýše. I tady jsou zvířata a i tady je polovina neafrických... bažant diamantový a zlatý - oba, jako všechny druhy bažantů, z Asie. Správně je hrdlička chechtavá a holub guinejský...
         U vchodu je ještě klec s žakem a tím končí výčet zvířat - tedy těch živých. Je zde i bezpočet plastových figur. Jistě jsou to asijské kýče, ale to snad v tomto případě nevadí. Horší je opět spíše umístění jako orangutan v Africe apod. Každé zvíře je pochopitelně od jiného "autora", čili "každý pes, jiná ves"... budiž, ale matoucí jsou velikosti - zvířata nejsou v žádném měřítku a tak je žirafa menší než plameňák, surikata větší než panda apod. Ze zoologického pohledu je suverénně největším nedostatek parku jinde... a sice jmenovky zvířat - staré názvy zvířat (např. rys bažinný), "divné" amatérské popisky, snad z Wikipedie nebo něčeho podobně hodnotného a spolehlivého (místy jsou i typicky modré podtržené internetové odkazy) a krom toho také pár pravopisných chyb (třeba druhové jméno zvířat je vždy s malým písmenem, nejedná-li se o jméno vlastní, tedy např. objevitele - čili Holub Guinejský je nesmysl). Je to sice snadno odstranitelný problém, ovšem nejvíce amatérský. Škoda těchto "drobností", v jinak zajímavém (ačkoli kýčovitém) parku, který má rozhodně potenciál stát se oblíbenou a vyhledávanou atrakcí.
          Na závěr je třeba ještě zmínit různá další doprovodná zařízení - ať již jde o zahradní restauraci v parku, či restauraci Rudolf II. stojící před areálem. Taktéž je k dispozici ubytování - hned ve dvou diametrálně rozdílných kategoriích - levné i luxusní. K nejpůsobivějším zajímavostem patří i skvostný historický - gotický sál.


Poznámka 2020: Zvířata v původním Fantasy Golfu stále přibývala a příbývala, když už došlo i na tygry (včetně bílých) a posléze lvy, bylo nutné zažádat o licenci MŽP a ze zvířecí části parku udělat oficiální Zoo Plasy. Od té doby se samozřejmé mnohé změnilo, ačkoli kostra Fantasy Golfu zůstala zachována. Nejvýraznější změnou byla stavba pavilonu šelem v zadní části, vedle Transylvanie a za Egyptem, která bez ohledu na licenci dělá z parku skutečně zoologickou zahradu. Tři velké výběhy (dva lví a jeden tygří) mezi nimiž probíhá ve výšce návštěvnická cesta v podobě dřevěného ochozu. Vpravo, mezi oběma lvími výběhy, jsou velké prosklené vitríny lemurů kata, želv a několika druhů arů, vlevo, za tygřím výběhem jsou ještě další (aktuálně prázdné). Celá stavba je dekorována ve stylu torza jakéhosi paláce, který pohltil prales. Sice kýč, to možná ano, ale je to působivé, chovatelsky velmi dobré a mezi návštěvníky rozhodně populární. Když se sejde z lávky, následuje další, novější část šelmince. Zatím stojí jen polovina, ta druhá je stále ve výstavbě, nicméně už ta první přístupná část dává tušit, že půjde o stejně efektní počin, jako jsou výběhy tygrů a lvů. Tady je všem situace jiná - jedná se o vnitřní výběhy levhartů, přičemž je návštěvník pozoruje skleněnými výlohami z chodby připomínající dlouho jeskyni, do které se pro větší efekt vchází lví tlamou. Na konci chodba ústí do další nové malé části, kde jsou aktuálně výběhy dikobrazů, pekari, rysů a několik dalších ještě nehotových nebo neosazených.
            Bohužel se odsud nedá projít dále a je třeba se stejnou cestou vrátit zpět do hlavního areálu minigolfu. I tam přibylo zvířecích expozic. Před Transylvánií a v ní jsou to hlavně voliéry sov, mezi nimiž vynikají puštíci brýlatí. U vchodu na lávku do pavilonu šelem jsou ve voliéře seriamy, za egyptskou pyramidou stojí nový výběh surikat, který zaujme svým řešením, protože není vyzdoben termitišti, jak bývá obvyklé ale písečnou dunou. Poslední takovou výraznější změnou je výběh nosálů a klec malp téměř na konci trasy, před restaurací. Krom toho se částečně obměnila i druhová skladba - ubyli sice dravci a zmizeli kočky bažinné, ale je tu celkem dost jiných nových zvířat. Celkově se zkrátka Fantasy Golf stal více zoo a rozhodně mu to prospělo.
 

Autor: Roman HYNEK (2012)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.