!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoo Seko
 
     
  O Zoo  
             Zoo Seko je takové zařízení, že ani nevím kde dříve s popisem začít. Kontroverze snad zcela ve všech ohledech. Předně Zoo provozuje velká společnost Seko Aerospace, která, nejen v ČR, ale i v několika pobočkách po světě vyrábí součástky do leteckých motorů a parních turbín do elektráren. Netuším, co vede zrovna takovýto koncern k provozování zoo, čili něčeho, k čemu nemá sebemenší předpoklad, ani odborný ani jiný, nicméně je to skutečně tak. Pokud by vše fungovalo standardně, v souladu s platnou legislativou a v rámci „dobrých mravů“, člověk by to nějak přešel, jenže ono to má do standardu i k „dobrým mravům“ docela daleko...
          To nejméně škodlivé je název, přestože je v rozporu s platným zákonem – žádné zařízení bez licence MŽP nesmí užívat v názvu slovo „zoo“. Větší kontroverze je ovšem zoo jako taková, způsob jak funguje... Než se k tomu ale dostanu, pokusím se pro představu zoo krátce popsat...
          Od vstupu z hlavní ulice vede ulička ke vchodu. Již podél ní jsou ve výběhu pštrosi. Za vchodem je budova stájí a naproti jeden obrovský společný výběh pro ovce, kozy, alpaky a zebru. Mezi je betonový dvorek – plocha pro návštěvníky, které od zvířat odděluje jen nízká bariéra z OSB desek. Ze stáje vykukuje velbloud, který má výběh na druhou stranu (tedy směrem ze zoo – před vchod) a u dřevěných sloupků je uvázán poník, osel a koza. Na konci výběhu (tj. uvnitř) stojí mohutná železná klec se lvíčetem a tygřetem.
          A teď zpět k těm kontroverzím. Lidé se dostávají do bezprostředního kontaktu se zvířaty, přičemž je mohou všechna krmit (dokonce je k tomu vybízejí oficiální stránky). Na celou situaci mají zřejmě dohlížet zřízenci. V praxi jde o dva mladé kluky, kteří stojí uvnitř výběhu, dělají kraviny a naprosto je nezajímá, co se děje okolo zvířat nebo návštěvníků. Tím dochází k situacím, nad kterými zůstává rozum stát. Zmíním dvě, které jsem viděl na vlastní oči. Nedorostlé dítě stojící pod velbloudí hlavou, zády k velbloudu a vzpínající k němu ruce, coby póza na fotku... Jasně velbloud je domácí zvíře, ovšem jedním skousnutím schopné zabít dospělého chlapa. V tomto případě je situace horší o to, že se okolo zcela neorganizovaně potuluje mnoho lidí – laiků. Většina z nich je naditá krmením, které velbloud cítí, ale nemůže získat, ačkoli by chtěl... To už je i druhý případ, jen šlo o zebru. Přestože jsou zebry od lidí oddělené nizoučkou zábranou, jsou ve velmi těsném kontaktu. Jakási paní krmila zebru mrkví, a když si usmyslela, že to zebře stačí, hodila mrkev v sáčku do sedačkového kočárku s dítětem, otočila se na druhou stranu a hladila alpaku. V tu chvíli zebra zabořila svou obrovskou hlavu k dítěti do kočáru (ve snaze získat mrkev). Kromě toho, že dítě začalo řvát jak na lesy, se nic nestalo, ale kolik tomu chybělo...? Na druhou stranu, stačí i běžnější a neškodnější situace, které jsou tu po celou dobu. Návštěvníci, včetně dětí tu pobíhají po betonovém dvorečku, okolo poníka, osla i koz, přičemž je tak akorát dráždí (nejen) pamlsky. Stačilo by jen, kdyby třeba osel vykopl nebo poník s mrkví skousnul i prst... Zbytečně nebezpečné situace a ohrožování lidí... Jen proto, že má asi někdo dojem, že chovat a vystavovat zvíře je něco podobného jako vyrobit turbínu.
          Ale ještě jsem se nedostal k tomu bezesporu nejkontroverznějšímu... Tygře a lvíče... Mohutná klec, třeba 4x5 metrů, v ní, v letním horku, leží dvě koťata, která ještě měla být u mámy, a s vyplazenými jazyky sotva dýchají. Od klece se táhne desítky metrů dlouhá fronta lidí nadržených na pohlazení a fotku s „plyšovými“ koťaty. Ještě delší ta fronta není jen proto, že to není jednostup, ale souvislá řada chumlů lidí. Rádoby odborný pracovník – ošetřovatelka vpouští jednoho po druhém dovnitř, tam chvíli muchlují „plyšáky“, fotí se a zase další... Ukrutné, bohužel v posledních letech u nás obvyklé. Koťata pocházející velmi pravděpodobně z nějaké „množírny“ příští sezónu nahradí jiné kočky... Aby byla dostatečně „plyšová“ odebírají se předčasně od matky. Nejsou dokojená, ani „vychovaná“. Jak říká nejmenovaný kolega, mentální mrzáci, zvířata zcela k ničemu, která mají význam jen jednu sezónu. Po ní jsou obvykle nežádoucí a tak jsou buď vrácena majiteli, nebo prodána. Pochopitelně nikdo takové „zmrzačené“ zvíře nechce, tak je otázkou, kde končí. Proslýchá se, že je skupují Číňané. Na mastičky, na maso atd. Všichni návštěvníci stojící v té hladové frontě, všichni, kteří si přijeli lvíčka a tygříka pohladit, jsou tak zároveň, obrazně řečeno, jejich katem. Spoluvrahem. A to nemluvím o devastaci koček – matek, které fungují jako fabrika na „plyšová“ koťata. Ještě ani neodkojí a již jsou pomalu znovu připouštěné, aby vyrobily, co nejvíce hraček. Množírna. Obdobně jako u psů a domácích koček.
          A že není tento nechutný a u nás, v posledních letech, tak obvyklý scénář případem i Zoo Seko? Ale je! Vždyť na to upozorňují i na svém oficiálním Facebooku: "Současná lvíčata a tygřice budou v naší zoo do konce října. Poté budou k vidění a pohlazení nové šelmy - opět miminka."... Nevím, ...mě nikdy nenapadne vyrábět letecký motor... Proč výrobce součástek leteckého průmyslu napadlo zřídit zoo? To je poněkud perverzní. Co takhle „Ševče, drž se svého kopyta“?


 

Autor: Roman Hynek (2017)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.