!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoologická zahrada Tábor
 
     
  Stručně o zoo  
            Ranč je relativně mladým zařízením (od roku 2006), ležícím na jihozápadním okraji Tábora v městské části Větrovy. Oficiální název "Ranč" je trochu zavádějící - sice jedna část slouží skutečně jako ranč, nicméně příhodnější by bylo označení rodící se zoo... Hned u vchodu je výběh zubrů, za ním výběh medvíďat, o kousek dál jaci, pak teprve přichází ranč. Naproti němu je rozsáhlý společný výběh domácích zvířat (ovce, kozy, pony, lamy...). Obejdete-li ranč okolo jezírka s vodními ptáky, dostanete se k nejhezčímu a největšímu z výběhů - výběhu daňků a jelenů. Ten je z části na louce, ale zasahuje až do lesa, přičemž na rozhraní je jezírko. Dále jsou zde sovy, karakaly a nově lvíče - ne všechno je však (zatím) k vidění pro návštěvníky.
          Ranč de facto začíná a dvojnásob to platí o chovu zvířat, zvláště pak těch exotických, čili lze předpokládat určitý vývoj a zlepšování. Zatím je alespoň ta zoologická část velmi "nemastná a neslaná". Nejde ani o zvířata jako taková, ale především o praktické a estetické záležitosti... Velmi nepříjemná je především cesta s nezpevněným hliněným povrchem - po dešti jedno bláto. Chybí zde lavičky, odpadkových košů je málo... Kromě již zmíněného jeleního a daňčího výběhu jsou všechny ostatní absolutně (spíš by se hodilo totálně) strohé. Nikde nic estetického, co by nějak vylepšilo naprosto obyčejné "ohrady". Nejvíce tristní situace je u zubrů, medvědů a domácích zvířat. Zubří výběh je jen prostá ohrada z pozinkových trubek, podobně jsou na tom medvědi. Ti mají okolo pozinkované plotové pletivo a ve výběhu "brloh" z pomalovaného kontejneru. Společný výběh domácích kopytníků není nic než prkny oplocený kus louky s boudičkou a jeslemi. Rozhodně by vše vypadalo jinak, kdyby ve výbězích přibyly nějaké parkosy - kmeny, větve nebo třeba kameny. U jelenů by byla vhodná třeba dřevěná vyhlídka - můstek, pódium či rozhledna. Něco podobného by se dalo vymyslet i v ostatních případech. Výběh s domácími zvířaty by mohl být průchozí atd. Elektrické ohradníky umožňují chovat i nebezpečná zvířata, jako třeba medvědy, v naprosto nenákladných zařízeních. Rozhodně nic proti tomu, ovšem hrazení elektrikou by nemělo být "samospásné". Může to být na úkor funkčnosti a estetiky chovatelského zařízení... To bychom dříve nebo později mohli chovat téměř všechna zvířata jako krávy na louce... Komu by se to líbilo? Kdo by se na to chodil koukat?
          Jiným zklamáním je poměrně značný nepořádek ve výbězích. Těžko říci jaký je zde režim, zda se výběhy denně uklízí - stejně jako ve všech normálních zoo a jen jsem přišel ve špatnou dobu nebo zda je to zde standardní situace... Na jednodenní bordel např. výběh zubrů moc nevypadal... Stálo by za to se nad tím zamyslet - nepůsobí to příliš profesionálně. Ovšem neprofesionální je i umístění třeba právě zubrů nebo jaků... Zubr je lesní zvíře, potřebující prostor, tady je na louce v malém výběhu, přestože les je k dispozici a o prostoru nemluvě, vždyť ranč má okolo 30ti hektarů. S jaky je to podobné. Jde sice o domácí zvíře, přesto o horské zvíře. V Tibetu mají jaci pod nohama kamení a tvrdou pevnou půdu, tady jsou na blátě... (tedy alespoň po dešti).
          V lokálním měřítku je ranč jistě velmi zajímavá a zřejmě i populární destinace. Jako základ pro vznikající zoo je to také solidní, jen to chce neusnout na vavřínech a neustále všechno zdokonalovat. Rozhodně by tu mohl být potenciál pro budoucí plnohodnotné zoologické zařízení. Záleží to určitě na financích, ale krom toho i na lidech... Pokud se to chytne za správný konec, budou sem jednou jezdit lidi nejen z okolí Tábora, ale i z dalších míst republiky. Prozatím je to však skutečně jen lokální atrakce, která sice neurazí většinu turistů projíždějících okolo, ale taky ani nepřitáhne návštěvníky ze vzdálenějších koutů. Bude zajímavé, jakým směrem se Ranč v budoucnu vydá, jak bude vypadat třeba za deset let. Uvážím-li, že to co zde je, bylo vybudováno, zprovozněno (a zaplaceno) za pouhé čtyři roky, tak je to skutečně slibný start. Každý začátek je těžký a často tak říkajíc "na koleni", když se to ovšem rozjede, jde to snáz. Ranč se jeví velmi nadějně coby první etapa něčeho mnohem lepšího.

Autor: Roman HYNEK (2010)




          Netrvalo dlouho a z původního ranče vyrostla skutečná zoologická zahrada... V podstatě jen pět let od svého založení!!! Na jednu stranu by jistě byla škoda, kdyby se tak nestalo, jelikož areál i předešlá situace si o to přímo říkali. Na druhou stranu se někdejší Ranč Větrovy změnil v Zoo Tábor - Větrovy za pouhých několik málo měsíců... Totální přerod ani ne za půl roku!!! To je sice naprosto obdivuhodné, ale místy je ta "horká jehla" patrná.
          Z původního ranče nezbylo de facto nic - jen několik málo věcí jej velmi vzdáleně připomíná. Místo výběhu zubrů u vchodu vyrostla voliéra papoušků. Ve svém zůstali jen medvědi - to ovšem jen dočasně, vyrůstá jim zbrusu nový a rozhodně nádherný výběh v lese s úchvatnou přírodní roklí. Později budou jejich původní výběh obývat vlci. Samotný vchod se přesunul do boku areálu (pod původní výběh medvědů). Z chovných zařízení jaků, domácích zvířat atd. nezbylo skutečně nic. Na svém místě zůstali ještě jeleni a daňci, jen mají maličko menší prostor než dříve a nové oplocení. Podobně je to i s rybníčkem vodních ptáků, ten je tu sice také, ale již coby voliéra, doplněná o více atraktivnějších druhů (např. rudí ibisi). Toliko ke starému ranči.
         Nová zoo se značně rozrostla co do počtu expozic i druhů a kusů zvířat. Mezi medvědy (později tedy vlky) a papoušky vyrostly expozice opic, u starého vchodu výběh zeber a lam. Podél hlavní cesty (od bývalého vchodu) jsou voliéry a ubikace velkých koček (lvi, jaguáři) a pum, za nimi surikaty a dále výběh pštrosů a velbloudů. Pak se cesta stáčí a pokračuje kolem celkem malých voliérek ptáků (sovy, dravci, bažanti, krkavci...) k již zmíněnému výběhu jelenů a rybníčku - dnes tedy voliéře. Naproti vodním ptáků do prostoru jelenů zasahuje výběh mývalů. A z druhé strany následují výběhy koní a poníků, bizonů (kteří nahradili zubry) a psounů. Na konci je odbočka k jakům, jinak trasa pokračuje lesem z druhé strany jeleního výběhu. Zde je před dokončením nové obydlí medvědů a dále výběhy tygrů.
          V prostoru mezi novým vchodem a rybníčkem vyrostly menší výběhy (např. nosáli), parkoviště a moderní restaurace s penzionem. Většina cest je nyní v mnohem reprezentativnějším stavu. Neuvěřitelný kus práce za tak krátkou dobu!!! A další budování bude jistě následovat. Výsledkem je zoo, která nikoho rozhodně neurazí, která rozhodně nabyla více než jen lokálního významu, která se ani maličko nedá srovnávat s původním rančem, ale přece jen nejvýstižnější popis bude opět "slibný začátek" - snad začátek něčeho ještě mnohem lepšího...
          Na začátek opravdu určitě výborné, ovšem jak již bylo řečeno, šité trochu horkou jehlou. Oproti běžným velkým státním zoo, jsou zde expozice nesrovnatelně méně estetické s mnoha nedorazy. Drtivá většina ubikací z OSB desek - nijak esteticky "maskovaných". Téměř vše řeší elektrické ohradníky, což je často kontraproduktivní - na úkor estetiky - vše až příliš jednoduché - přeci jen před ohradníkem stačí jen obyčejné pletivo... Naprosto nejotřesnější je všudypřítomná barva pozinku!!! Lidské oko zaostřuje stříbrnou barvu a co se děje za stříbrným pletivem vnímá "rozmazaně". Pozinkovaná pletiva a konstrukce působí značně rušivým dojmem. Proto se obvykle používají pletiva v barvě černé nebo tmavě zelené. Jen v tropech je běžná stříbrná barva (která nepohlcuje sluneční paprsky a zabraňuje tak popálení o pletivo).
          Většinu expozic by bylo vhodné více esteticky dovybavit a určitě by nezaškodilo něco "navíc"... nějaký "fórek" pro návštěvníky, nějaká "přidaná hodnota"... ať už jde o vyhlídku na pasoucí se zvířata, nebo stojanový dalekohled u velkých výběhů či různé infotabule a interaktivní či mechanické názorné vzdělávací pomůcky... Zkrátka něco, co dělá zoologickou zahradu zoologickou zahradou. Samotná zvířata jsou přece jen v moderní zoo 21. století málo. Nějaký "doplňkový program" je nutností. Vhodné by bylo si také trochu utřídit myšlenky a plány - zoo se prezentuje svojí specializací na faunu Severní Ameriky, přičemž v současné době jsou typicky severoamerickými (ze zhruba 55ti druhů) jen bizoni, mývali psouni a pumy. K tomu je zde ještě pár druhů, kteří žijí na více kontinentech - tedy včetně Severní Ameriky (medvěd, liška, krkavec, sovice, puštík bradatý, ostralka a husička dvoubarvá). O trochu lépe situace vyzní, připočteme-li k Severní (nearktické) Americe i Ameriku střední (která je však stejně jako Jižní neotropická). V každém případě však mají všechny ostatní kontinenty kromě Austrálie a Antarktidy větší zastoupení - i Evropa, i Asie, i Afrika i Jižní Amerika...
          Zoo má budoucnost ještě teprve před sebou, jistě se bude dále vyvíjet a zlepšovat. Mnohé věci přijdou sami s přibývající praxí (nebo zaměstnáním někoho kdo již letitou praxi má), zatím je přece jen patrné, že trochu chybí zkušenosti získané odbornostní minulostí. Přesto vezmeme-li v úvahu loňský ranč a letošní zoo, je odbornostní skok markantní. Pokud v tomto tempu bude zoo i pokračovat, za pár let může výrazně překvapit.

Autor: Roman HYNEK (2011)



          Dynamicky se rozvíjející zoo se nakonec v roce 2014 dostala do finančních problémů (mj. díky soudním sporům, komplikacím se stavebními povoleními a dalšími nezoologickými záležitostmi) a i po četných a dlouho trvajících snahách upadla do konkurzu. 7. února 2015 byla uzavřena pro veřejnost a začal rozprodej zvířat pro uspokojení věřitelů. V polovině téhož roku byla zoo nakonec odprodána jako celek novému majiteli, který zoo opět uvedl do provozu pod novým názvem - Zoo Tábor. Znovuotevření proběhlo 30.6. 2015

Autor: Roman HYNEK (2015)


 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.