!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Naučná stezka s expozicí zvířat v Lesoparku Amerika ve Františkových Lázních
 
     
  Stručně o zookoutku  
            Když byla v roce 1898 postavena věhlasná kavárna Amerika (v egerlandském - chebském stylu), přišel františkolázeňský Zkrášlovací spolek s myšlenkou zřídit okolo tzv. Městský lesík - tedy vycházkové místo pro lidi z města. V roce 1905 byla ke kavárně ze Západního parku přivedena Avenue hraběte Condenhova (zvaná také Western Avenue). Městský lesík byl doplněn o dva altány - Waldfrieden (1906) a Stella (1908) a posléze i mnoho dalších drobností jako například lávky, plůtky, lavičky - vše z nejběžnější zdejší suroviny - z březové kulatiny.
          V roce 1932 vznikl záměr vybudovat v Městském lesíku u hájovny malou zoo. Ten byl také vzápětí zrealizován a ještě týž rok byla minizoo (tehdy zvaná Tiergarten) otevřena. Údajně zde byly opice, jezevci a další zvířata.
          Městský lesík Amerika byl velmi populární již od svého vzniku, resp. již od vzniku kavárny Amerika, tedy od konce 19. století. Jak se Amerika vyvíjela a zlešovala, stoupala její popularita ještě více, proto není divu, že byl původní maličký zookoutek v 60. letech ještě rozšířen do prostoru pod hájovnou. V posledních letech největší slávy zde byli chováni emu, kozy, divočáci, mufloni, pávi, bažanti, vodní ptáci a jistě i další zvířata.
          Následné období socialismu však celé Americe uštědřilo pořádnou ránu... Původní koncept městského lesíka byl ignorován a stírán postupným "divokým" zalesňováním, zanikly oba altány, mostky, ale původní jak provozní tak kompoziční vazba na kavárnu Amerika. Je s podivem, že se zookoutek pod vedením Technických služeb dožil až dnešních dob.
          Po roce 2000 vyvstala aktuální potřeba se zničenou minizoo něco dělat. Proběhlo několik plánů na její přestěhování revitalizaci atd. Nakonec zvítězil projekt na vybudování kompletně nového zookoutku, který bude součástí naučné stezky a celého turisticko-volnočasového areálu.
          Regenerace lesoparku Amerika, včetně malé zoo navazuje na odkaz 19. století a dále rozvíjí území jako významné vycházkové a výletní místo Františkových lázní. Celý projekt byl realizován v letech 2008 - 2009 z větší části z finančních zdrojů EU (ROP).
          Nový areál má 3 ha, návštěvníky v něm čeká naučná stezka slatiništěm, dendropark, přírodní cvičiště, množství odpočinkových a piknikových koutů, dětské hřiště, vyhlídkové molo na rybník Amerika a samozřejmě zookoutek. Celý areál je výborně dostupný z Františkových Lázní (od Františka) speciálním minivláčkem. Ten zastavuje a točí se přímo před vchodem do minizoo. Zookoutek ani lesopark nejsou nijak oplocené, čili jsou přístupné kdykoli a komukoli.
          Vše od laviček a dětských atrakcí, přes obrovské pítko nebo rozcestníky až třeba po logo Ameriky je inspirováno kulturou Aztéků. Když Amerika, tak Amerika... Nakonec i zvířena zookoutku je více méně Americká - lamy, mývali, sovice, kachničky karolínské... vyjímku tvoří jen domácí zvířata - poníci, kozy kamerunské a koi kapři. Poníci mají menší, celkem obyčejný výběh hned za vstupní a provozní budovou. Na něj navazuje velký výběh, který byl původně navrhován pro lamy, nyní jej však obývají kozy. U návštěvnické vyhlídky je vybudováno efektní jezírko a tak tu spolu s kozami žijí i kachničky karolínské a ve vodě barevní koi kapři. Za expozicí koz je největší z trojice výběhů - výběh pro lamy, který měl však být původně pro jelenovité (mluvilo se o jelencích, wapiti nebo sobech). Z druhé strany na první dvojvýběh a hlavní budovu navazuje velká dvojvoliéra - menší část patří sovicím sněžním, větší mývalům. Veškeré chovné i nechovné zařízení zookoutku je stylové, efektní, moderní, většinou dřevěné a jak již bylo řečeno, přinejmenším částečně "aztécké".
          Zookoutek je sice velmi malý (0,45 ha), zato však velmi příjemný. Škoda jen, že je tu zvířat opravdu poskrovnu - celkem 15 kusů (tedy plus koi kapři). Třeba jednou dojde k naplnění původních plánů a kolekci zvířat obohatí ještě nějací ti jelenovití a další vodní ptáci, řeč byla i o pštrosech (když Amerika, tak zřejmě nandu).


Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.