!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zookoutek Feferské rybníčky
 
     
  Stručně o zookoutku  
           V roce 2012 se Městské lesy Prachatice rozhodly zřídit zookoutek na okraji města, přesněji jižně za městem u první ze serpentin po cestě k Libínskému sedlu, tedy okolo tří Feferských rybníčků a podél bývalé tankové cesty. Následně vznikla projektová dokumentace a z kraje roku 2013 bylo na světě stavební povolení. Budování mělo proběhnout výhradně z financí Městských lesů, proto bylo rozhodnuto, že nebude najata žádná firma, ale zookoutek vznikne vlastními silami, v důsledku toho byl naplánován na dvě etapy - ještě v roce 2013 oplocení areálu, stavba pozorovacího altánu, krmelce a vypuštění prvních zvířat. Druhá etapa zahrnovala v roce 2014 zejména stavbu srubu s vybavením pro výuku.
          Celý areál, včetně lesní školky má asi 3 ha, z čehož polovinu tvoří lesní školka a vodní plochy, druhá polovina pak připadá na dva velké výběhy zvířat. V prvním, přímo v příjezdovém prostoru jsou daňci a mufloni a ve druhém divoká prasata. Ten je o kousek vedle směrem vlevo do lesa po lávce přes potok. Výběh divočáků zasahuje částečně až do jednoho z rybníčků, přičemž jeho zbytek je součástí výběhu prvního. Původně měl právě rybníček tvořit přirozenou zábranu mezi divočáky na jedné straně a daňky a muflony na straně druhé, ale kňouři se brzy přes vodu dostávali k daňkům, proto muselo být doděláno hrazení i přes vodu.
          Prakticky se dají oba výběhy z poloviny obejít z vnější strany, ovšem daňčí výběh byl koncipován jako průchozí - i vzhledem k tomu, že se uvnitř něj nachází zmíněný srub. Podle obrázků z internetu se sem skutečně i chodí nebo chodilo, avšak žádné otvírací hodiny nejsou uvedeny ani na na místě, ani na stánkách Městských lesů a ani jinde na internetu. Areál by měl být takto průchozí až do zadní části, ale to je zřejmě minulost, jelikož je patrné, že za brankou je již cestička značně zarostlá. Kromě zmíněných tří druhů zvířat by zde měla být podle dostupných fotek i domácí prasata (kříženci vietnamských) a dvě plemena ovcí - kamerunské a zřejmě Romanovské. Vietnamská prasata jsem mezi divočáky neviděl a ovce jsou, alespoň podle mapky, právě v zadní části, kam nelze dojít jinak než skrze výběh. Možná zde již ani nejsou.
          Zookoutek je sice, co do počtu zvířat malý, ale pro místní lidi na vycházku nebo odpočinek jistě příjemný. Líbit se bude určitě i dětem, jelikož je ve výběhu ,kromě srubu, studny, zvoničky apod. i dřevěná figura jelena, různé vyřezávané kmeny s tvářemi atd. Podle všeho je zookoutek zařízen i na školy a podobné skupiny, jelikož jsou ve srubu, kromě učebních prostor i ukázky trofejí, dřeva různých stromů a další obdobné vybavení. Ale jeden velký háček zookoutek přeci jen má, a sice to, že je závislý výhradně na financích a zaměstnancích Městských lesů... V praxi to znamená, že pokud se lesům nebude ekonomicky dařit, projeví se to zřejmě i na zookoutku, což sice zatím nenastalo, ale le odráží se to i v aktuální situaci - přinejmenším v tom, že se není možné dostat do výběhu a srubu, když chybí otvírací hodiny (a personál). Nepříjemné je to ale i z jiného pohledu - existence takového zookoutku předpokládá jistou inteligenci a soudnost lidí - návštěvníků, což je ale jen utopie, nikoli realita. Po většinu dne je zookoutek "bezprizorní", bez personálu a lidé tu bývají sami, bez hlídání a podle toho se mnozí chovají... Když jsem tady byl já, stála tady starší paní (zřejmě) s vnukem a vedle sebe měli šest velkých tašek rohlíků... Bez ohledu na vyvěšený velký návštěvní řád, zakazující mimo jiné krmení zvířat, házela paní celé rohlíky do výběhu jako o závod... Šest tašek pro řádově deset zvířat - daňků a muflonů... A jistě paní nebyla sama - je vidět, že na to jsou zvířata navyklá - nejsou to normálně se pasoucí jeleni, ale "domácí kozy", které jak vidí příchozího, běží ihned k pletivu. Pokud zjistí, že nic nedostanou, zmizí naopak z dohledu. Proč je to nepříjemné? Pominu-li překrmování a podobné věci, které by měly řešit hlavně Lesy (areál je pod kamerami), pak je možné daňky fotit buď se zabořenou hlavou v pletivu, nebo s plnou hubou rohlíků, anebo vůbec. A netýká se to samozřejmě jen daňků a muflonů, stejné je to i u divočáků (tam krmila jiná rodinka).

Autor: Roman Hynek (2019)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.