!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoopark Doksy
 
     
  Stručně o zooparku  
             Zoopark Doksy začínal v roce 2015 na malém prostoru naproti kinu Máj v podstatě jako polomobilní zařízení, přesněji na stálém místě, ale jen sezónně a v mobilních (cirkusových) klecích, výbězích atd. Mobilní byla i pokladna, kiosek, dětské atrakce atd. Po pěti letech jde sice stále jen o sezónní záležitost (v zimě jsou zvířata jinde), ale většina klecí a výběhů v místě zůstává. Zoopark patří rodině Berouskových - té necirkusové větvi a jeho kořeny vlastně sahají nepřímo mnohem dál. Ludvík Berousek začínal s pojízdným zooparkem, ale někdy 1998 nbebo 1999 se rozhodl zakotvit se zooparkem na stálém místě - na pozemcích bývalé bažantí odchovny v obci Bašť u Líbeznice (nedaleko Prahy). Čtyři roky budoval zoopark a pak jej skutečně otevřel veřejnosti, záhy se ale změnila legislativa a pro provoz byla třeba licence MŽP, kterou pan Berousek odmítl a zoopark veřejnosti uzavřel. V provozu tak byl oficiálně jen velmi krátce (asi 2002 - 2004), zvířata zde však nadále zůstávala (a dosud jsou). Pan Berousek se se svými zvířaty zaměřil hlavně na reklamy a film. Zvířat však zřejmě přibývalo, nebo bylo třeba hledat jiný zdroj jejich zpeněžení, nebo šlo jen o náhodu, těžko říci, každopádně v květnu 2015 Berouskovi otevřeli zoopark v Doksech, kde se objevila zvířata z Baště a na zimu se (asi) do Baště zase vracejí. O tři roky později (2018) vznikl obdobný zoopark v Karlštejně, ten však byl již od počátku stacionárnější a ačkoli patří také Berouskům (a zvířata jsou z Baště), úředně nejde o jeden podnik - zatímco Karlštejn spravuje sám Ludvík Berousek, Doksy patří jeho synu Robertovi. Aby v tom bylo jasno, tak maličko odbočím - 2019 vznikl další zoopark Berousků v Přívorech (Všetaty), ale ten s těmi předchozími nesouvisí, patří Karlu Berouskovi z cirkusu Sultán (tedy pravděpodobně - nikde se to neuvádí, ale Karel Berousek má na té adrese oficiální zimoviště) a nakonec ještě Českobrodsko - od 2017 se v Bylanech buduje Bylandia (která měla být otevřena 2020, ale nepodařilo se). To je ovšem třetí záležitost patřící Jiřímu Berouskovi z cirkusu Originál Berousek. Je to trochu zamotané, ale se to tímto objasnilo.
          Zoopark Doksy je velmi netypický nejen tím, že se jedná většinou o cirkusové klece (to je více nebo méně ve všech Berouskových zooparcích), ale také tím, že se parkuje přímo uvnitř areálu zoo. Autem zajedete k závoře u vstupu, vystoupíte, zakoupíte si vstupenku a parkovací lístek a pokladní vám otevře závoru. Zajedete po prašné cestě dále do zooparku, kde se parkuje na trávníku, vlastně uprostřed mezi expozicemi, které jsou dokola podél vnějších hranic pozemku. Vzhledem k sezónnímu a řekněme takovému polocirkusovému režimu, se zde zvířata každým rokem, ne-li častěji, do jisté míry obměňují, takže co bylo aktuální vloni, nemusí platit letos apod. Když půjdete od vchodu, první po cestě je výběh kapybar (ty jsou zde letos poprvé), pak až v rohu výběh klokanů rudých, k němu je z boku, již při zadní straně areálu, přilepen výběh lam a miniponíků, dále miniprasata a o kousek dál výběh lvů. Za ním, již směrem do dalšího rohu je největší ohrada, kterou obývají velbloudi jednohrbí, zebu a zebry. Naproti, na jeho okraji je cosi mezi výběhem a voliérou pro pelikány. Podél pravého okraje (při pohledu od vchodu) je kontaktní zoo s kozami a alpakami a za ní se řadí cirkusové klece makaků, servalů, levhartů a na konci výběh velbloudů dvouhrbých a opět poníků. Při tomto okraji jsou ale expozice jakoby ve dvou řadách, takže podélně s tím uvedeným jsou z kraje voliéry bažantů, králíků, drůbeže, makaků, lemurů hnědých a výběh pižmovek. O kousek dále samostatně stojí klec ve tvaru polokoule, v které může návštěvník vidět aligátory severoamerické a o něco dále za ní, naproti velbloudům, jsou tygří klece a kruhový cirkusový výběh. Aktuálně jsou zde jak bílí, tak normálně zbarvení indičtí tygři. Ve zbývajícím prostoru se jednak parkuje, ale je tu i občerstvení a zejména několik dětských atrakcí (skákací hrady apod.).
           Jak již bylo řečeno, obměna zvířat je tady trochu častější než v klasických zoo - v minulých letech zde bylo možné spatřit bílé lvy, nosály, pakoně, nilgau, watusi, kočkodany, jiné makaky i lemury atd. V minulých letech také, hlavně zpočátku, stál zoopark hlavně na kontaktu se zvířaty a focení s koťaty velkých koček, to se za těch pět let přece jen trochu změnilo. Teď je asi nejstěžejnější jízda na velbloudech a ponících, i když nějaký kontakt stále je i s jinými zvířaty. Obecně se zoopark za pět let posunul více od cirkusového zvěřince směrem k zoo, přesto je stále terčem kritiky, jelikož ten cirkus tak či tak zůstává nepřehlédnutelným. Určitě se najde mnoho spokojených návštěvníků, kteří do těchto kontroverzních zoo rádi zavítají (třeba právě kvůli kontaktu), mě to jednou docela stačilo.

 

Autor: Roman Hynek (2020)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.