!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoopark Karlštejn
 
     
  Stručně o zooparku  
             Zoopark Karlštejn leží od 1. června 2018 na louce na pravém břehu Berounky téměř v centru Karlštejna. Ačkoli je oficiálním majitelem společnost H&Hotels, byl Zoopark vybudován Ludvíkem Berouskem sr. a Ludvíkem Berouskem jr., který Zoopark i provozuje. Berouskovým patří i veškerá zvířata a pravděpodobně i chovná zařízení (některé klece jsou v horní části označena iniciálami "LB").
         Fakt, že za zooparkem stojí Berouskovi, je evidentní již na první pohled, protože celá mini zoo ze všeho nejvíc připomíná cirkusový zvěřinec. Holá louka s několika nezpevněnými cestičkami, vchod v podobě dvou kontejnerů, lehký dřevěný kiosek s občerstvením, cirkusový stan (jen střecha) pro jízdy na ponících, koních a velbloudech, několik typizovaných, často kýčovitých dětských atrakcí za naprosto lichvářské ceny (např. 50 kč za skákání na nafukovací matraci). A mezi tím vším jsou "expozice" zvířat. Vpravo od vchodu je malý výběh koz, který jediný je pohledově zoologickým zařízením, vše ostatní je cirkus nebo splácanina ze snadno dostupných materiálů (určených k něčemu jinému).
          Většinu plochy vyplňují klece. Snad typizované - všechny stejné, i stejných rozměrů. Ryze cirkusové - pozinkovaná konstrukce, v přední části s pletivem z vlnitého drátu (které se používá na ploty u domu) a dřevem na ostatních třech stěnách. Střecha s oblými rohy je krytá plachtou a uprostřed má jakousi nástavbu - polokouli, která jen umocňuje komediantský ráz celého zařízení. Rozměrově to může být tak 5-6 x 3 m a řádově 4,5 m na výšku (bez nástavby). Stejné pro jednoho výra, několik nosálů nebo třeba levharta... Okolo každé klece je dřevěné zábradlí ve vzdálenosti tak 2 m, což prakticky téměř znemožňuje focení, i zhoršuje pohled přes stříbrné pletivo. I to je rozdíl mezi zoo a cirkusovým zvěřincem - v zoo všichni po desítky let ví, že pletivo má být v tmavé barvě, kterou oko nevnímá (a většinou ani digitální optika), zatímco zvěřinec v cirkusu tohle fakt neřeší.
          Vedle popsaných uniformních klecí je jen velmi málo jiných - jedna ve tvaru klasického kvádru, druhá je šestihran s jehlanovitou střechou - pro makaky, takže o kousek vyšší než ostatní a uprostřed areálu stojí jedna obrovská dvojklec pro bílé tygry a lvy (ti moc bílí nejsou). Půdorysně je to ovál řádově tak 25 m dlouhý a možná 7 - 8 m široký s výškou třeba 3,5 - 4 m. Uprostřed je dvojklec přepažená asi 1,5 - 2 m širokou krytou "ubikací". Na každém konci má klec na střeše jehlanovitou nástavbu s vlajkou... Prostě cirkus.
          Kromě klecí je v ploše ještě výběh tygrů (normálně zbarvených), to už je však naprosto klasický cirkusový gitr - tedy kruhový výběh ze skládací mříže. V zadní části pak velký výběh domácích kopytníků (osli, koně, poníci, ovce apod.). Ten má dokonce u protilehlého okraje normální dřevěnou stáj, ale jinak jsou to jen dřevěné kulány a kari síť. Obdobné dva výběhy, jen o dost menší se rozkládají i podél boční strany areálu. V jednom je jednohrbý velbloud, v druhém zebry, pštrosi, jaci, zebu a někdy snad i zubr (aktuálně jen na jmenovce, přesněji ani to ne, ale o tom za chvíli). Poslední expozicí je výběh dvouhrbých velbloudů, který je na rohu, právě mezi těmi předchozími. Ten už však není ani z kari sítí, ale jen z obyčejných mobilních zábran (které se používají např. při koncertech nebo demonstracích).
          A zařízení klecí? Dřevěná podlaha a piliny, nerezová napáječka, několik špalků a větví. U lvů a tygrů ještě palandy. Nic, čím by se zvířata v tak malých prostorech zabavila. Výběhy pak nemají zařízení téměř žádné, ani hloupé drbátko. Jen ve výběhu zeber je stříška nad senem. Návštěvníci jsou na tom o poznání lépe - po celém areálu je množství laviček i dostatek slunečníků.
          Celkově je Zoopark Karlštejn velkým zklamáním, expozičně i chovatelsky naprostá bída, navíc ukrutně předražená - 100 kč vstupné, 50 kč každá jedna "atrakce" (skluzavka, trampolína atd.), asi 50 Kč parkovné, jízda na poníku 50 kč, na koni 70 kč, na velbloudu 100 kč, nemluvím o občerstvení atd. Rodina tady zaplatí přes tisíc korun skoro za nic. Za zábavu na kterou bohatě stačí i s občerstvením a dětskou zábavou hodina (i méně).
          Celé je to zkrátka trochu jiný cirkusový zvěřinec, tak na úrovni socialistické zoo 80. let. Byl kompletně vybudován asi za 3 měsíce (navíc jen cca v 5 lidech), což je vševypovídající... Ani sebehorší minizoo nestojí za 3 měsíce, kdežto cirkusový zvěřinec ještě rychleji... A cirkusové je i všechno okolo - myslím web, reklamu apod. Na webu se psalo "uvidíte více než 50 druhů exotických zvířat, z toho řadu unikátů" (už to tam sice není, ale stále je to na webech, které informaci převzaly - např. mapy.cz), přitom fakticky to není ani 30 druhů (a to počítám vše, co bylo na cedulkách, aniž bych zvíře fyzicky viděl) a unikát ani jeden. Stejně tak se píše o týmu profesionálů s dlouholetou praxí, ovšem evidentně jde tak maximálně o cirusové, nikoli zoologické profesionály. Na webu i jmenovkách v zooparku je spousty chyb, občas i celkem zásadních. Web anoncuje bizona, na jmenovce je bizon evropský (což v češtině samozřejmě neexistuje), latinský název patří zubru a fyzicky není ve výběhu ani zubr ani bizon. Stejně nesmyslný je třeba kočkodan červenolící (možná talapoin...?, nebo snad makak červenolící?, nebo nějaký z mnoha kočkodanů...?). V rozhovorech p. Berousek uvádí, že bych chtěl zvířata neustále měnit, aby měli lidi, co objevovat - každý měsíc alespoň dva jiné druhy... Co je na tom zoologického?! Zoo má sloužit primárně chovu, exponáty se neustále mění snad na nějaké výstavě, ale v zoo...? Zvíře není věc aby se s ní šibovalo podle toho jak se okouká nebo ne... Bohužel provoz podobné zoo je u nás stále možný a pokud tam chodí lidé a jsou ochotni platit i tak nehorázné sumy, není pravděpodobné, že by podobná zařízení zmizela...

 

Autor: Roman Hynek (2019)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.