!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoopark Na Hrádečku
 
     
  Stručně o vznikající zoo  
            Nedaleko Jindřichova Hradce na konci malé vísky Horní Pěna se zvolna rodí nová soukromá zoo. Zatím je de facto stále ještě na svém začátku - ve fázi budování. Hotových je zatím jen několik výběhů kopytníků a pštrosů. V solidním stavu jsou sice i expozice drápkatých opiček a terária, ovšem to vše v rodinném domě majitelů, čili nelze předpokládat, že by do budoucna sloužily návštěvníkům. Mnohem pravděpodobněji budou muset být expoziční terária i vitríny drápkatých opiček teprve vybudovány. Zhotoveny budou muset být kromě expozic a chovných zařízení také mnohé další záležitosti - vstupem počínaje, přes návštěvnické cesty, odpočívadla, dětské hřiště až po sociální zařízení, nějaké občerstvení nebo podobně. A to nemluvím o prostorách ryze pracovních... karanténa, kuchyně, sklady, eventuelně šatna zaměstnanců atd.
          Ačkoli je zoo zoo teprve na svém začátku nebo přesněji řečeno ještě před ním, již nyní je zde okolo 100 druhů zvířat!!! Ve výbězích se prohání koně, osli, lamy, skotský skot náhorní, kozy, ovce, prasata, klokani Bennettovy, pštrosi, nandu, emu... Po zahradě volně pobíhá srnec. V klecích a voliérách jsou nosálové, výrečci, kalousi, sovy pálené, puštíci, ararauny... Alespoň prozatím celé spodní patro vily zabírají také zvířata, vlastně přízemí patří jen a jen zvířatům. Svůj domov zde mají kočky rybářské, kosmani zakrslí, bělovousí a běločelí, tamaríni pinčí, sedlatí, bělohubí a žlutorucí, maki trpasličí a především bezpočet terarijních zvířat - několik druhů anolisů, felsum, agam, trnoještěrů, gekonů, varanů, chameleonů, leguáni, bazilišci, lepoještěři, kajmánek trpasličí, krokodýl čelnatý, psohlavci, několik druhů krajt, želvy ostruhaté a hvězdnaté, emydury (dlouhokrčky) červenobřiché, několik druhů žab (létavky, listovnice, rákosničky, pralesničky, drsnokožky, rosničky, parosničky, pipy, ropušky...) a několik pavouků.
          Slušná kolekce zvířat, navíc velmi rozmanitá - od každého něco. Návštěvníci se mají na co těšit, jen si nejsem úplně jist zda je možné stihnout předpokládaný termín otevření - přibližně rok 2013. Řekl bych, že se vše výrazně zpomalí již v začátku a to na úřadech, první brzdou bude zřejmě ten pozemkový..., ale další problémy a komplikace mohou nastat s "nenápadnými" záležitostmi jako je kupříkladu parkoviště atd. Snad úřady majitelé této budoucí zoo neodradí, v plánu mají i získání zoo licence z MŽP, coby regulérní zoo.


 

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.