!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Berlín • Berlin
Berlin

 
Zoologischer Garten Berlin
 
     
  Stručně o zoo  
            Berlínská zoo je nejen nejstarší německou zoologickou zahradou, ale patří k těm nejstarším na světě vůbec. Byla založena roku 1844, což jí řadí na deváté místo v Evropě a tedy i na světě. 2. světová válka zoo značně poničila, pošlo množství zvířat, ale brzy se začalo s obnovou zoo, která zůstala v samostatné městské republice Západní Berlín. To na ní mělo později celkem pozitivní vliv... Zní to asi hloupě, ale je to celkem logické - cestování mezi NDR (a tedy východní částí Berlína) a Západním Berlínem bylo skoro nemožné a tak "Západní Berlíňané" neměli moc možností potkat se se zvířaty, či s přírodou vůbec. Jejich jediná šance byla cesta letecky nebo místní zoo. Proto nejen že byla zoologická zahrada velmi hojně navštěvovaná, ale také sem proudilo množství peněz. Dodnes jsou např. na lavičkách štítky, kdo na ni přispěl. Další zlomové období nastalo po pádu Berlínské zdi - jedno město se zhruba 3,5 milióny obyvatel a dvě obrovské zoo (+ na deset dalších menších zoologických zařízení)... To je situace, která může znamenat úbytek návštěvníků i úbytek finančních prostředků. Ovšem v Berlíně to vyřešili velmi úzkou spoluprácí s heslem "Jedno hlavní město - dvě zoo, jedno akvárium". To sice není úplně pravda, jelikož je zde několik dalších menších řekněme zookoutků, wildparků atd., ale krom toho také Aqua Dom - Sea Life akvárium. Nicméně toto heslo je myšleno výhradně na spolupráci zoo a Tierparku Berlín. Postupně dochází k obměně druhů zvířat v těchto dvou podnicích a k vzájemným přesunům, tak, aby nebyly druhy pokud možno dublované, tím bude každá zoo jiná a tedy obě zajímavé. Obě zařízení mají dnes dokonce stejného ředitele. Navíc zoo je skutečně zoo v pravém slova smyslu - tedy řekl bych zvířecí město - expozice na expozici, kdežto Tierpark má mezi expozicemi volné prostory a je skutečně koncipován jako park, což Berlíňané hojně využívají na relax.
          Zoo Berlín patří k nejlepším na světě a s roční návštěvností okolo 3.000.000 lidí je také mezi nejnavštěvovanějšími v Evropě!!! (i když je pravda, že tak vysoká návštěvnost je součtem návštěvnosti zoo a akvária, tedy většina lidí je počítána dvakrát). I co do počtu chovaných druhů zvířat patří Berlínská zoo k absolutní světové špičce, na pomyslném žebříčku zaujímá stabilně příčky v první desítce, většinou i v první pětce. Je zde chováno okolo 1.500 druhů (z toho řádově polovina připadá na zoo a polovina na akvárium). A nejen, že jsou zde zvířata k vidění, ale většina se jich i množí, včetně těch velmi vzácných. Jsou tu takové rarity, které se v zoo často nevidí. K návštěvnickým NEJ zvířetům patří rozhodně panda velká. Původně zde byl pár, ale bohužel se nezdařil odchov ani po umělém oplodnění. Samec pošel v roce 2007, ale samice Bao-Bao je zde stále. A je to nejstarší panda v zoo na světě (31 let). K největším raritám patří i haterie novozélandská a zoborožec luzonský. K dalším zajímavým druhům patří např. okapi, dikdik, barasinga, sambar skvrnitý, jelen lyrorohý, serau malý, gaur, prase bradavičnaté, štětkoun, prase vousaté, pekari bělobradý, medvěd pyskatý, kočka pouštní, kuna brazilská, galidie proužkovaná, osinák africký, mravenečník velký, hrabáč, bonobo, aye-aye (ksukol ocasatý), hulman jávský, gibon kápový, tučňák patagonský, skalní a brýlový, kivi, ibis madagaskarský, volavka nádherná, kolpík růžový, kondor andský, ara marakána, kakadu havraní, puštík brýlatý, výr nepálský, kagu, kukačka obrovská... Ono je těžké něco jmenovat, když je tady X druhů téměř od každého zvířecího rodu... pelikán - 6 druhů... medvědi - lední, hnědý, malajský, himalajský, pyskatý... a tak je to téměř se vším, dokonce i zvířata jako sambar jsou tu ve více druzích (skvrnitý a indický). Množství antilop, všichni zástupci lidoopů, bezpočet opic, sloni, hroši, hrošíci, afričtí i asijští nosorožci, tapíři, velmi solidní kolekce prasatovitých, více druhů ploutvonožců, malých šelem, turů, žirafy, zebry... ptáci se jmenovat ani nedají.
          Pavilony Berlínské zoo byly stavěny v exotickém stylu odpovídajícímu místu odkud zvířata pocházejí, tak vznikl famózní pavilon antilop se čtyřmi minarety, indický sloninec, egyptský pavilon pštrosů, japonská expozice brodivých ptáků, arabský pavilon lichokopytníků nebo pitoreskní vchodová "sloní" brána. Některé stavby nepřežily válku, jiné slouží dodnes. Vlastně lze říci, že jsou zde 4 typy staveb. Prvním jsou tyto provedené v exotickém duchu. Druhým typem jsou historické nebo historicky vyhlížející objekty (např. voliéry s oblými stropy nebo staré domy s doškovými střechami). Třetí typ představují nenápadné stavby schované umělou skálou z přírodního kamene (např. pavilon ploutvonožců, medvědinec...). A poslední jsou moderní pavilony, které ač již třeba pochází z 21. století, výborně zapadají do celkového vzhledu zoo (např. pavilon hrochů a hrošíků). Výběhy jsou pak v drtivé většině hrazeny vodními nebo méně často suchými příkopy. Vodní příkopy jsou dnes v zoo spíše na ústupu, ale je to neskutečná škoda, jelikož je to podle mně nejlepší způsob evokující bezprostřední blízkost. Sklo sice umožňuje ještě těsnější blízkost, ovšem už je to skutečná bariéra, která tlumí zvuky, nepropustí pachy, vadí při focení a pokud je špatně osazeno, pak i zrcadlí. Prostě vodní příkop je vodní příkop. Dalším společným faktorem velkého množství výběhů jsou umělé skály z přírodního kamene (lvi, tygři, medvědi, opice, ploutvonožci, horské kozy atd.). Celá zoo je de facto provedena jakoby z pera Hagenbecka, což je úchvatné. Tento styl postihl více zoologických zahrad z konce 19. a začátku 20. století. V menší míře lze objevit v Antverpách, částečně např. v Budapešti, pražský výběh červených pand je také dílem Hagenbecka, ale dokonalejší podoba tohoto fenoménu než je v Berlíně je pravděpodobně jen sám Hagenbeckův originál v Hamburku.
          Stavby a expozice jsou obecně řečeno skoro bez výjimky úžasné - jak chovatelsky, tak expozičně, tedy esteticky. Působí na mně takový nadčasovým dojmem, jako by nikdy neměly vyjít z módy. Dnes se v zoologických zahradách staví o 106, roste pavilon za pavilonem, jeden zastaralý a nemoderní se zbourá a nahradí jiným moderním. Jenže totéž se bude opakovat za pár desítek let. Řekl bych, že tento trend se ale netýká Berlína - pavilon ploutvonožců - skály s obrovskými bazény pro lachtany a tuleně byly senzační ve třicátých letech minulého století a neméně senzační jsou dnes na počátku 21. století. Totéž lze říci o většině staveb. Po letech jsou třeba ve srovnání se stavebním boomem ostatních zoo jen "menší" rekonstrukce a modernizace. Pochopitelně, že se do bazénů lachtanů a tuleňů přidala skla pod hladinu, aby byli vidět plovoucí ploutvonožci pod vodou, ale to je přesně to o čem mluvím. Jinak vypadá pavilon stejně jako před 70ti - 80ti lety. Prostě senzace... postavte dnes něco, co bude stejně hezké a funkční ještě v roce 2090 a i déle...!
          No myslím, že kdyby každá jedna expozice byla v nějaké jiné "středně dobré" zoo, neopomenu ji zmínit a vychválit, ovšem tady jich je tolik (de facto všechny), že zmíním jen zlomek z toho... První je již zmíněná sloní brána - tedy vchod a hned za ním obrovský pavilon šelem s rozsáhlými výběhy lvů a tygrů. Uvnitř jsou krom velkých koček i malé šelmy a pandy. Unikátní je exotický sloninec a žirafinec. Nezapomenutelný, již zmíněný pavilon ploutvonožců, který je skutečně jen souborem skal a bazénů. Skoro totéž lze říci o medvědinci, jen s tím rozdílem, že je zde větší podíl souší a krom ledních medvědů není podklad betonový, ale přírodní tráva. Nelze nezmínit též pavilon tučňáků, který je opět podobně laděný, ovšem vybavený dokonce sněhem. Zajímavé je už jen to, že jsou zde hned 4 druhy těchto ptáků. K těm nejméně nápadným technickým dokonalostem patří stařičká průchozí voliéra ptáků s umělým příbojem. Příbojoví ptáci (tenkozobci apod.) se živí tím, co přinese mořský příboj na břeh, běhají za ustupujícími vlnami a sbírají potravu a naopak zase utíkají zpátky před příchozí novou vlnou. Tohle je tady řešeno jakýmsi obrovským veslem, které se na hřídeli otáčí pod hladinou vody a způsobuje tak umělé cyklické vlny. Posledním pavilonem, který musím zmínit, protože se jednoduše vynechat nedá, je jen pár let starý (tedy aktuálně nový) pavilon hrochů a hrošíků. Gigantická prosklená kopule čočkovitého tvaru. Uvnitř je jedna obří expozice hrochů a dvě menší pro hrošíky. Hroší příbytek je celkem malá betonová souš s džunglí v zádech a v předu gigabazén zakončený sklem (pod hladinu). Půlkruh skla má okolo 14 metrů délky a hladina je rozhodně přes 1,5 metru. Hroši se vodou dostanou ven do venkovního výběhu, takže občas uvnitř bývá prázdno. Přesněji řečeno bazén je v tu dobu obýván jen rybami.
          Tím by se dalo s výčtem asi i skončit, ale omyl, ještě je tu již několikrát zmíněné akvárium, které by samo vydalo za sólo podnik, takové "zoo v zoo". Bylo postaveno již v roce 1913, během války (1943) de facto srovnáno se zemí, ale znovu obnoveno. Přístupné je jak ze zoo tak samostatně z ulice. Návštěva je možná tedy jak v rámci návštěvy zoo (kombinované vstupné) nebo zcela sólo. Občas si na to někdo na internetu stěžuje (myslím Češi), ale oddělené vstupné do akvária, terária, někdy exotária nebo třeba motýlí haly je ve světě poměrně běžná praxe, navíc Berlínské akvárium svou velikostí a rozsahem vydá skutečně za samostatný podnik. Je větší než mnoho i samostatných evropských akvárií.
          Mluvím o akváriu, ale ve skutečnosti jsou akvária jen jednou částí. Budova je třípatrová a akvária zabírají celé přízemí. Podél obou "chodeb" jsou menší akvária se vším možným, na konci je pak jedno veliké, v kterém se prohání hned několik druhů žraloků, rejnoků, murén a i dalších ryb. Naproti jsou obří akvária nebo spíš akvaterária, které představují celý biotop (tedy i nad hladinou). Tady je rozhodně nejpopulárnější více než dvoumetrová arapaima obrovská. Vynechám-li ryby, kterých je tu požehnaně, pak je třeba říci, že jsou akvária také domovem neuvěřitelného množství druhů bezobratlých (několik druhů medúz, korálů, hvězdic, mořských červů, sasanek, ale i korýšů a hlavonožců).
          První patro budovy pak patří plazům. Kolem dokola jsou jednotlivá terária s hady, želvami a ještěrkami, na konci pak opět několik obřích expozic. Uprostřed je tropická hala přes níž vede můstek (z chodby do chodby). Jsou zde jednak vodní želvy a jednak statný krokodýl. Jasnou jedničkou terária je tříoká ještěrka haterie novozélandská. Trochu škoda, že je tohle zvíře laické veřejnosti celkem neznámé. Jen málo z návštěvníků si uvědomuje, že haterii mohou vidět v ještě méně zoologických zahradách než třeba obdivovanou pandu. A to nemluvím o tom, jak je haterie zajímavá - svým prehistorickým původem, svým třetím okem atd.
          Třetí - poslední patro budovy je jen poloviční a i ta polovina je rozdělena na dvě oddělení - hned u schodiště jsou obojživelníci a dále pak insektárium. Obojživelníci jsou zastoupeni několika ocasatými druhy (mloci, axolotli atd.), ale jinak je zde hlavně množství roztodivných žab. V insektáriu převažuje návštěvnicky atraktivní hmyz a členovci - tzn. to, co je velké, odporné atd. (mnohonožky, kudlanky, velké kobylky, švábi, štíři, pavouci...). Mimo jiné je zde i expozice tropických mravenců, kteří si v prosklené nádrži nastříhají listy a pak s nimi pochodují průhlednými plastovými trubkami pod stropem kolem dokola celé místnosti. rozhodně i tady je co vidět.
          Zoo Berlín je zážitkem a to pokaždé, kdykoli sem zavítáte.



Autor: Roman Hynek (2009)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.