!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
† Erlebnis- und Haustierpark Tüzen
 
     
  Stručně o parku  
            Erlebnis- und Haustierpark bychom česky mohli nazvat Zážitková zoo domácích zvířat, nachází se v obci Passee, přesněji řečeno v její části Tüzen - asi 20 km od Wismaru.
          Park vznikl již v roce 1996, ale v roce 2005 byl na čas uzavřen. I když to netrvalo příliš dlouho - již v březnu 2006 byl znovuotevřen novým provozovatelem. Na jaře 2007 byl krátce uzavřen znovu, tentokrát z důvodu rekonstrukce.
          Obdobných parků s mnoha plemeny domácích zvířat je po Německu spousta, některé jsou více jako zoo, jiné spíše jako přírodní park. Některé jsou famózní jiné nic moc nebo přinejmenším nezajímavé. Tüzen je v obou případech něco mezi - cosi mezi zoo a přírodním parkem, na dost dobré úrovni, přestože existují i mnohem lepší.
          U nás je solidní kolekce domácích zvířat ve Vyškově případně ještě v Chomutově, to se však nedá srovnat - to jsou prostě klasické zoo, navíc nejen s domácími zvířaty. Německé Haustierparky si obvykle vystačí výhradně s plemeny domácích zvířat (ty, které mají i několik místních divokých druhů se jmenují jinak, např. Naturerlebnispark, Naturpark atd.). V Haustierparku bývá vše ve venkovském či selském stylu, ale ne jako někde v kravíně nebo jiném zemědělském družstvu, jde skutečně o expozice. Každý návštěvník se bude rozhodně cítit jako v zoo, ačkoli trochu jiné. Zvířata mají regulérní výběhy s boudami, mezi nimi vede návštěvnická cesta, místy jsou lavičky a většinou i nějaký návštěvnický servis.
          Haustirpark Tüzen má plochu úctyhodných 40 ha! Prohlídka začíná v budově, kde se prodávají vstupenky, tady je ustájených několik zvířat, prodejna s kasou a sociální zařízení. Poté se okolo restaurace (myslím i s možností ubytování) dostáváte přímo do parku. Ústřední je výběh ovcí a drůbeže s jezírkem uprostřed. Bližší břeh je hustě zarostlý orobincem ("doutníky"). Okolo jsou výběhy oslů, ovcí a koz. Dále pak pokračují výběhy skotu. Na druhé straně jezírka jsou opět kozy a ovce a za nimi koně. Cestou zpět ke vchodu následují četné výběhy prasat a voliéry drůbeže. Zní to velmi fádně... kozy, ovce, krávy..., ale tady je na 30 plemen domácích zvířat, včetně vzácných či exotičtějších plemen (kozy walliské, kozy duryňské, uherský skot, skotský skot náhorní atd.). Jen kolik je tu plemen prasat - myslím, že je mnoho lidí, kteří ani nemají ponětí, že jich tolik vůbec existuje.
          Haustierpark je úžasná záležitost. Dokonce se tu pořádají i jakési terapie. Ale i jen běžná prohlídka stojí za to. Němci tohle znají, ale většina zahraničních návštěvníků bude Haustierparkem asi velmi mile překvapena, a stejně tak tím, co tu uvidí... Mnozí běžní lidé neznají kozu přesně na půl bílou a na půl černou, chlupaté kudrnaté prase, čtyřrohou ovci, obrovské statné šedé býky s tmavými fleky okolo očí a rohy jak řídítky od "harleje"... Mnohým lidem bude nejedno domácí zvíře připadat divoce a exoticky...

Poznámka 2016: na pozadí fungování Haustierparku léta probíhal spor (po roce 2006) mezi novým provozovatelem (GGP) a obcí. Tento spor vygradoval situací, kdy musel být Haustierpark uzavřen veřejnosti (2009) a po veškerých soudech zrušen definitivně (2011).

Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 02. 01. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:02. 01. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.