!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Deutsches Meersemuseum Stralsund
 
     
  Stručně o DMM  
            Stralsundské akvárium nebo přesněji řečeno námořní muzeum a akvárium vzniklo v roce 1951, ovšem v té době ještě jako Přírodovědné muzeum, jehož součástí byla terária s místními plazy a obojživelníky a akvária s rybami a bezobratlými Baltského moře. Velmi brzy, již 1957, však vykrystalizovala současná orientace muzea - tedy na oceánografii, námořnictví a vůbec vše, co s mořem souvisí.
         Mořské muzeum zaujme vlastně už před vlastní návštěvou a sice svým umístěním v historické budově bývalého Dominikánského kláštera Svaté Kateřiny. Přinejmenším děti určitě nadchne již loď, která stojí na nádvoří a lze jí prolézat. V přízemí katedrály je několik menších mořských (korálových) akvárií, za nimi je schodiště a kostra plejtváka. V prvním patře jsou lodě, jejich součásti a další námořní artefakty. Poslední parto je zoologické muzeum zvířat spjatých s mořem, jsou zde jak rozličné makety, tak vycpaniny. Některé jsou velmi zdařilé a vypadají celkem věrně. Hlavní část akvarijní expozice se nachází ve sklepeních - včetně největší nádrže s objemem 350.000 litrů vody a včetně nejpopulárnějších živých tvorů akvária - žraloků a mořských želv.
          Stralsundské akvárium patří mezi nejznámější německá akvária a mezi největší turistické atrakce německého pobřeží. Za socialismu mívalo pravidelně roční návštěvnost více než půl milionu lidí (prý až 900.000). Po sjednocení Německa sice počet návštěvníků o něco klesl, ale záhy opět vystoupal. DMM provozuje celkem 4 zařízení - kromě samotného muzea a akvária ve Stralsundu, ještě Natureum Darßer Ort (maják, pobřeží, malé akvárium), Nautineum Dänholm (lodě, rybářství apod.) a nově také Ozeaneum (ultra moderní akvárium) v centru Stralsundu. Návštěvy akvária jsou často kombinované s Ozeaneem (kombinované zvýhodněné vstupenky) a společná návštěvnost je okolo jedna a čtvrt milionu lidí!!!Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.