!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Heimattierpark Greifswald
 
     
  Stručně o tierparku  
            Tierpark nebo též Heimattierpark se nachází na okraji Greifswaldského Starého města v městském parku. Existuje již od roku 1956 jako městské zařízení. Po revoluci je spravován sdružením (od r. 1993) a řekl bych, že se v posledních řekněme 15 letech se velmi výrazně proměnil - k lepšímu (soudě podle fotek).
          Jde sice o maličkou zoo, kde zhruba polovinu ze čtyřhektarové plochy zabírá rybník. Nenajdete tady ani tygra, ani medvěda, natož pak slona nebo žirafu, přesto je to velmi hezké, plnohodnotné a profesionální zařízení. K vidění je zde více než 110 druhů zvířat. Naprosto ústředním je zde pochopitelně rybník s množstvím vodních ptáků (na 30 druhů). Okolo něj jsou pak narovnány expozice v podstatě okolo jediné cestičky, která se trochu rozbíhá jen v části u vchodu. Vedle několika domácích druhů, jsou zde sovy, psouni, klokani, daňci, papoušci, jeřábi, čápi, nandu, nutrie, mývali, dikobrazy, menší opice a šelmičky. V nové expozici u rybníka jsou ledňáci společně s dalšími exotickými ptáky z Afriky a J. Ameriky. Hned vedle je výběh "protěžovaných" čápů (zřejmě se zde velmi dobře množí nebo je o to naopak snaha). O kousek dál jsou voliéry menších druhů papoušků, v Německu tolik populární myší dům a za ním moderní prostorná budova sloužící jako otevřená klubovna zookroužku s několika terárii a též jako dětská herna. Naprosto všechno je upravené a udržované, téměř vše je rekonstruované nebo dokonce nové. Jediné, na první pohled staré, jsou voliéry naproti výběhu nanduů kousek od vchodu. Jsou sice plné ptáků - od místních druhů až po ledňáky, ale právě ty jsou jediným výraznějším neduhem tierparku. Právě ty by zasloužili zbourat a prostor využít atraktivnějším způsobem. Myslím, že k tomu však určitě dojde, že podobně to probíhalo po celém areálu.
           Po celé prohlídkové trase jsou četná zákoutí s odpočívadly nebo alespoň lavičky. Ať si sednete kamkoli, vždycky máte co pozorovat. Trochu škoda je malé využití nádherného rybníka pro návštěvníky, myslím že lávka (spíš most) by mu velice slušel a ještě více by ho zatraktivnil. Druhou škodou je fakt, že je restaurace jen u vchodu a jinde se občerstvení neprodává. Ne, že by to bylo tak daleko, aby jste nevydrželi, ale daleko na to, aby jste odbíhali ze všech míst. Břeh rybníka přímo vybízí k posezení a právě proto by bylo vhodné i nějaké menší občerstvení i na jeho druhém konci. Pro zábavu dětí je několik záležitostí v přední části zoo. Mohou zde dokonce jezdit na vorech na maličkém kousku rybníka.

Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.