!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Naturerlebnispark Mühlenhagen
 
     
  Stručně o parku  
            V roce 1972 byl v severoněmeckém městě Altentreptow otevřen maličký (2 ha) Tierpark, ten začal po pádu socializmu pomalu chátrat. Roku 1991 bylo rozhodnuto o stavbě nového Přírodního zážitkového parku v 6 km vzdáleném Mühlenhagenu a následném uzavžení Tierparku Altentreptow. Naturerlebnispark byl otevřen v létě 1993 a v následujícím roce sem byla přivezena většina zvířat z Altentreptowa.
          Naturerlebnispark má jednu obrovskou nevýhodu - když vystoupíte z auta, uvidíte honosnou vilu a okolo zahradu v prudkém kopci a ani jedno zvíře. Nic nepřipomíná zoo, což může ledaskoho snadno odradit a snad i nasměrovat zpátky do auta. To by však byla chyba...!!!
           Na začátku opravdu nic nepřipomíná jakékoli zoologické zařízení, jenže, když se vyškrábete na horizont, otevře se před Vámi nekonečný prostor. Prostor, kde všechno začíná. Prostor, který slouží právě zvířatům. Tak velký, že jsou často výběhy a expozice od sebe značně vzdálené. Terén je dosti členitý, park má 40 ha (!!!), takže je to pořádná procházka.
          Sotva vylezete na kopec, hned zase kolem voliér dravců a sov sestupujete dolů k potoku, kde je starý mlýn a výběh čápů a vyder. Můžete jít stejnou cestou zpět a pak dále kolem výběhů různých plemen koz nebo pokračovat podél potoka a ohrady výběhu koní, není tu sice cestička, ale tráva je krátce střižená a chodí se tu oficiálně. Vyjdete přímo pod schodištěm vedoucím ke společnému výběhu koz a lišek. Odsud znovu do kopce okolo divokých koček ke schodišti vedoucímu k vietnamským prasatům. Nad nimi jsou naprosto nekonečné několikahektarové výběhy daňků a muflonů. Zájemci mohou pokračovat na samý konec za výběh muflonů, okolo starého lomu roklí ke včelínu a jeskyni. Cesta druhou stranou zpět vede okolo rozlehlého výběhu jelenů. Dál je několik voliér, výběhy několika plemen koz a ovcí a pomalu sestupujete z kopce zpátky k vile. Za ní jsou ještě výběhy domácích zvířat, dětská zoo, voliéry exotů atd. Kdo se rád projde, může obejít výběh jelenů a pokračovat některou ze značených stezek lesem a loukami k potokům na druhé straně.
          Je toho tady skutečně hodně - čtyřicetihektarová plocha a na pět stovek zvířat v 60 druzích a plemenech!!! Jelenovitých jsou obrovská stáda, taktéž muflonů, výběhy jsou skutečně ohromné, je lépe sem jít s dalekohledem. Trochu horší je to s vydrami nebo divokými kočkami - v tak velkém výběhu se ne vždy podaří najít tak malé zvíře. Poněkud méně je tu i atrakcí pro děti - vlastně dost je jich jen v části u vchodu a pak už snad jen prolézačka u koček. Přesto je tento park senzačním místem. Krásný příklad toho, jak to jde i s jednoduchými expozicemi a bez slonů, žiraf a tygrů. Nádherné prostředí, božský klid. Po celé ploše je roztroušeno několik (relativně málo) odpočinkových míst, některé výběhy mají vyhlídky či pozorovatelny. Je to přesně ten park, kde můžete "vypustit" děti a třeba si klidně lehnout do trávy (jste-li na to oblečeni) a nikomu to nepřijde divné.

Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.