!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Natureum Darßer Ort
 
     
  Stručně o Natureu  
            Natureum se nachází na nejsevernějším výběžku poloostrova Fischland-Darß-Zinst, přesněji tedy v prostřední a největší části Darß. Toto místo ležící v Národním Parku Předněpomořanská krajina zátoky (Vorpommersche Boddenlandschaft), nazývané Darßer Ort, je nepřístupné po silnici (přesněji řečeno autem). Výchozím bodem pro návštěvu je nejlépe Prerow, tedy jeho severozápadní okraj, kde ulici ne Darßer Otr přetíná závora a dál se smí již jen pěšky. Vlastně přes závoru jezdí pár aut na nějaké karty, ale předpokládám, že jde o ubytované v kempech podél cesty za závorou. Běžný člověk musí buď pěšky nebo si ve městě půjčit kolo (půjčoven je dost) nebo využít dva možné způsoby oficiální dopravy - koňský povoz (pro desítky cestujících) nebo malý silniční vláček Darßbahn. Obojí jezdí odněkud z Prerowa a až k majáku. Pěšky od posledního parkoviště je to asi 5 km a je třeba počítat s hodinou, či spíše více na cestu. Ta vede lesem a je velmi špatně značená (tedy občas je značený maják "Leuchtturm", ale ne každému to dojde a ne každému stačí němčina).
          Po celou cestu jsou tři místa s lavičkou a ani jedno, kde by se dalo schovat, čili návštěvu je nutné plánovat mj,. s ohledem na počasí. Ač se pohybujete téměř celou dobu národním parkem, nikde není odpadkový koš. Není dokonce ani v areálu Naturea. Odpadky od svačin apod. je tedy nutné nést s sebou a v Natureu je vyhodit na WC nebo v některé budově.
          A teď k tomu, proč tuto cestu absolvovat nebo neabsolvovat. Natureum je něco mezi muzeem a infocentrem Národního parku. Zdarma lze procházet po stezkách okolního lesa nebo pobřežím - při troše štěstí se prý dají se prý spatřit sviňuchy (delfínům podobní kytovci). Za poplatek je pak možné vstoupit do budovy, resp. budov Naturea. V místnosti, kde se prodávají vstupenky, je i prodej suvenýrů. Odsud vyjdete na maličké nádvoří, kde jsou dokola další budovy a uprostřed restaurační sezení. V jednotlivých budovách jsou různé informační záležitosti o NP i stavbě samotné, staré mapy a kolekce vycpanin. V protilehlém rohu je pak přístupný 150 let starý maják. Hned vedle budovy pokladny je Akvárium Severního moře (Ostsee Aquarium).
          Akvárium (stejně jako celé Natureum) je provozované Stralsundským Deutsches Meeresmuseem (DMM) a je velmi maličké. Prakticky jedna místnůstka - tak malá, že se lidé musí občas vystřídat. Celekm tři středně velká akvária s místními, tady baltskými druhy ryb a bezobratlých. Celkam něco přes 30 druhů (platýsi, hlaváči...). Narozdíl od akvárií ve Stralsundu patřících DMM, jsou tato velmi slabá. Nejen, že malá, ale téměř nezařízená.
          Samotné akvárium rozhodně nestojí za absolvování pětikilometrové túry, ale Natureum jako celek je celkem slušný výletní cíl. Možná jediné klidnější místo přeplněného poloostrova.


Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.