!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Schmetterlingsfarm Trassenheide
 
     
  Stručně o motýlí farmě  
            Motýlích domů, parků, zahrad a tak podobně jsou po světě spousty, poměrně dost jich je i v Německu. Bohužel bývají tak říkajíc na jedno kopyto. Většinou se od sebe příliš neliší a to ani zařízením, ani vegetací a už vůbec ne samotnými motýly. Jednou ze světlých výjimek je právě Schmetterlingsfarm v Trassenheide.
          Tato atrakce stojící na výhodném turistickém místě - na ostrově Usedom. Reklamní slogany hlásají, že je největším motýlím zařízením v Evropě. To už sice není pravda, nicméně jde skutečně o velmi velký motýlí dům. Větší jen tak nepotkáte a velmi pravděpodobně zdaleka ani poloviční. Tato motýlí farma byla otevřena teprve v roce 2005 v bývalé sportovní hale na ploše 5000 m2. Jde o soukromé zařízení, jež po první farmě ve Steinhude am Meer (r. 2000) založili manželé Lehmannovi, kteří žili 15 let v Thajsku, přičemž většinu toho času strávili v džungli výzkumem motýlů.
          Hala obdélníkového půdorysu je plná tropických rostlin. Pro lidi nejzajímavější jsou banány, kaktusy nebo množství orchidejí. Cesta vede dokola a na pěti místech je spojena i uprostřed. V první třetině je jezírko s KOI kapry a u vstupu do haly voliéra s ary. V celém prostoru pak volně poletují tisíce barevných tropických motýlů. Bývá jich tu prý až 3000 kusů - rozhodně je nemusíte hledat všude ve vzduchu okolo květin nebo krmítek se jako barevné papírky mihotají pestrá křídla. Už jen procházka halou je úžasná, dokonce tady je o něco menší vlhkost než bývá obvyklé, takže to lze snést. Ale tím Schmetterlingsfarm zdaleka nekončí. V dalších místnostech je entomologické muzeum s bezpočtem preparovaných motýlů, pavouků, štírů, kobylek a sarančat. Ve stěnách jsou pak insektária s živým hmyzem. Dále následuje muzeum minerálů, obchod se suvenýry, asijský obchod, kde je mj. i pár terárií, občerstvení atd.
          Soukromá farma je vedena naprosto profesionálním a odborným způsobem. V běžných motýlích zařízeních nepotkáte obvykle jediného zaměstnance, krom prodavače vstupenek, tady se stále něco děje, personál v jednom kuse něco dělá - uklízí, upravuje, sbírá kukly, dohlíží na návštěvníky, poskytuje informace... Nepočítám-li motýlí parky v tropech, které jsou venku (bez budovy) a tedy nesrovnatelné, patří Schmetterligsfarm k těm nejhezčím (alespoň z těch, které jsem viděl). Velkou výhodou tohoto motýlího domu je i cena - vstup je zdarma (2008).

Poznámka 2016: Motýlí farma byla v roce 2013 zrekonstruována a bylo zřízena jeskyně (150 m2) s insektárii - 40 nádrží se živým hmyzem i několika plazy.

Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.