!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Tiergarten Neustrelitz
 
     
  Stručně o Tiergartenu  
            Historie Neusterlitzkého tiergartenu sahá hodně daleko, dokonce až do roku 1721, ovšem je třeba dodat, že nejde tak docela o rok založení dnešní zvířecí zahrady. Původně zde stála oplocená obora daňků. Ta sloužila jak pro lov, tak pro zábavu jelikož byla součástí krajinářského parku u velkovévodského zámku. Ten zřídil v 19. století vévoda Carl a sloužil jako veřejný park.
         Založení dnešní zoo by se tak mělo udávat až mnohem později - v roce 1956, kdy Tiergarten převzalo město a zřídilo zde expozice několika především místních druhů zvířat. Později (v 60. - 80. letech) přibylo několik dalších výběh a voliér a samozřejmě i další zvířata, ale jinak byl šel život zahrady v éře NDR asi spíše po poměrně trnité cestě - jako ve spoustě dalších podobných východoněmeckých městských zařízeních. Zoo byla vedena městem, nikoli odborníky a sloužila spíše jen místním obyvatelům - více jako park než jako zoo. Víc než o chov, šlo o zábavu obyvatel.
          V polovině 90. let se situace přece jen trochu začala zlepšovat. Tiergarten přeci jen nakročil na zoologickou, tedy chovatelskou cestu. Vznikl nový vchod a několik atraktivnějších expozic, objevilo se i několik exotických druhů, přesto je a ještě asi dlouho bude, co dohánět.
          Stále převažuje zvěř místních lesů (jeleni, daňci, mufloni, divoká prasata, vlci, rysi, kuny...), domácí zvířata (ovce, kozy, drůbež...) a z těch exotických druhů to nejběžnější - mývali, dikobrazi, makaci, ledňáci, pumy, lamy, paovce, několik papoušků... V dobách Východního Německa zde byly i zebry, kulani a jiné atraktivnější druhy, ale zřejmě to byly spíše přebytky z jiných východoněmeckých zoo, než že by šlo o zdejší chov. Za socialismu měla většina menších tierparků i pár "lepších" zvířat, většinou ale jen sólové kusy (asi na ukázku). Nepochybně to byl případ i Neustrelitzu.
          Aktuálně patří k nejlepším průchozí výběh makaků magot - lidé mohou mezi opice, a to je asi jediná skutečná atrakce, všechno ostatní je spíše v horším stavu nebo velmi obyčejné a nepříliš zajímavé. Za posledních 10 - 15 let zřejmě k jistému pokroku došlo, přesto je Tiergarten zatím stále až příliš zastaralý a málo atraktivní. Cesty jsou písčité, "bořivé", po nějakých parkových úpravách či výsadbě rostlin ani památky, vodní plochy jsou zanedbané... Škoda. Nemyslím si, že by to bylo jen o penězích, spíš tady chybí odbornost a nějaká vůdčí osobnost. Nadšení je malé, stejně jako chuť něco měnit - jinak by byly alespoň mříže natřené, to téměř nic nestojí. Tady jsou však většinou řádně rezaté.

Poznámka 2016: Tiergarten se stále příliš nemění a celé to připadá, jako že se tak trochu neví, co s ním. Střídají se provozovatelé (což je vždycky špatně) a výsledek stále žádný. Od roku 2011 Tiergarten vede nová organizace Stadtwerke Neustrelitz GmbH. Třeba se situace změní, ale osobně myslím, že vhodnější by byl jeden zapálený odborník, coby ředitel a jemu vytvořené vhodné pracovní podmínky ze strany města.

Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.