!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Tierpark Ueckermünde
 
     
  Stručně o Tierparku  
            Tierpark Ueckermünde byl založen v roce 1962, avšak tehdy to byl ještě Heimattiergarten - de facto maličký zookoutek s několika málo místními a domácími zvířaty (divočáci, vietnamská prasata, bažanti, slepice a nedokončené akvárium). Ovšem zvířat přibývalo a ani plocha brzy nestačila, Tierpark byl zvětšen na 7 ha.
          Dnes je to plnohodnotná zoo vlastně mezinárodního významu, jelikož díky své poloze tvoří značnou část návštěvníků Poláci. Současná plocha má 18 ha a je na ní chováno cca 400 zvířat v téměř 100 druzích. Zoo je skutečně udržovanou moderní záležitostí se vším všudy, co k zoo patří. Expozice jsou řešeny obvykle pro návštěvníka velmi atraktivním způsobem. Některé výběhy jsou průchozí - výběh daňků a muflonů, lemurů kata nebo makaků, ten je dokonce i s vyhlídkovou lávkou. Stavby jsou většinou kombinací moderních technologií - sklo, dřevo, umělé skalní stěny, elektrické ohradníky, příkopy atd. První, co návštěvníka jistě zaujme je výběh vyder s tunelem pod úroveň hladiny vody bazénu. Lidé mohou na jedné straně pozorovat vydry pod vodou nebo na protější straně vydry ve vnitřní ubikaci. Nejhonosnější stavba a právem zdejší chlouba je komplex hned několika nádherných výběhů a expozic, které na sebe navazují. Základem této stavby je do umělých skal "zabalená" budova s výběhy hrazenými sklem (lvi, surikaty) nebo velkým vodním příkopem (mandrilové). Zvláště právě výběh mandrilů je úžasný. Kde jinde mají něco tak honosného k dispozici... Z druhé strany pak dále prohlídka pokračuje výběhem vlků s boudami v hromadách metrového dříví. Dále jsou domácí zvířata s dětskou zoo a za nimi obrovský společný výběh kopytníků, jeřábů apod. Zpátky ke vchodu se pak návštěvník vrací okolo klokanů, kosmanů, papoušků, jeřábů a plameňáků.
          Nezanedbatelnou součástí je též poměrně slušná kolekce starých zemědělských strojů nebo několik historických záležitostí kousek za vchodem - starý dřevěný padací most, větrný mlýn atd. Poblíž mlýna je malé akvárium a v plánu je stavba velkého akvária Štětínského zálivu (Stettiner Haff), kde by polovinu představovaly ryby z těchto vod a druhou polovinu pak tuleni.

Poznámka 2016: v roce 2012 bylo otevřeno nové sladkovodní akvárium zálivu "Haff Aquarium" s 5 nádržemi místních ryb. Největší z nich má objem asi 9.000 litrů vody. Na tuleně (alespoň zatím) nedošlo.


Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.