!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Familientierpark Wolgast Tannenkamp
 
     
  Stručně o tierparku  
            Tierpark Wolgast vznikl počátkem 60. let z velké části dobrovolnou činností občanů města. Jeho stavba začala v říjnu 1960, ovšem bez jakéhokoli povolení a schválení. Tierpark byl otevřen na 1. máje 1961 a až v březýnu 1963 obdržel patřičná povolení. Zpočátku to byl jen Heimattiergarten (lokální zookoutek) provozovaný Lesní správou, v roce 1981 ale přešel pod křídla města, v 90. letech byl z velké části zrekonstruován a 1994 převeden pod stejnojmennou nadaci (už jako Tierpark Tannenkamp).
          Vzhledem k tomu, že se Tierpark nachází na okraji města v lese, byl po dlouhá léta orientován téměř výhradně jen na místní druhy zvířat, přesto byl velmi oblíbeným a rozhodně patřil mezi časté cíle turistů přijíždějících na ostrov Usedom (tierpark leží kousek od příjezdové silnice z ostrova).
          K novým nebo rekonstruovaným částem zoo patří například i vstupní areál, což je historicky vyhlížející hrázděná budova, která, kdo ví proč, ze všeho nejvíc připomíná nějaké staré menší německé nádraží. Za chodem jsou výběhy jelenovitých a o kousek dále místní chlouba a jakási vlajková zvířata tierparku - medvědi. Medvědinec je kamenný a velmi hezký, ovšem až dost málo prostorný.
          Dále jsou k vidění vlci, divočáci, dikobrazi, mývali, nosáli, vodní ptáci, ale i primáti - malpy, kosmani a několik druhů lemurů. Domácí zvířata jsou soustředěna z větší části pospolu, coby dětská zoo se zemědělským stavením. Velmi příjemně působí výběh slepic, kde před dřevěnou chaloupkou sedí babička s dědečkem a za rohem je dvoreček s pumpou, kolo od loukoťového vozu atd. Hezké je též jezírko s výběhy vodních ptáků a zřejmě nutrií.
          Celý Tierpark je koncipován spíše jako park, či lesopark, takže jednotlivé expozice nejsou natěsnány jedna na druhou, je mezi nimi prostor na procházku či posezení na lavičce v lesním prostředí. Celkově působí Tierpark velmi příjemně a klidně.

Poznámky 2016: po neustávajícím tlaku aktivistů apod. byl v roce 2014 zrušen chov medvědů, jejichž výběh již velikostně neodpovídal chovatelským požadavkům 21. století. Jelikož se jednalo skutečně o nejpopulárnější zvířata tierparku, bylo asi třeba hledat způsob, jak neztratit návštěvníky. Přibylo tedy několik atraktivních exotických druhů (především surikaty) a tierpark byl přejmenován na Familientierpark - pravděpodobně, aby již názvem všem řekl, že je připraven na celou rodinu. Zřejmě lze ale předpokládat, že se dřív nebo později opět vrátí medvědi... v novém, moderním výběhu...


Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.