!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Tropenhaus Bansin
 
     
  Stručně o Tropickém domě  
            Tropický dům v Bansinu existuje od roku 1970, kdy jej zřídili místní nadšenci v obecním zahradnictví. Už za socialismu šlo o velmi známé zařízení. Snad právě proto, jak se Češi, vzhledem k omezeným možnostem, jezdili hojně rekreovat na Rujánu nebo právě na Usedom. Tropický dům byl později zavřen a v roce 1995 prodělal kompletní rekonstrukci a reorganizaci. O rok později (1996) byl opět otevřen (na novém místě). Člověk by předpokládal, že se tak minizoo rozrostla a zmodernizovala. Bohužel to není úplně pravda, paradoxně reorganizace Tropenhausu možná spíše uškodila nebo ubrala.
          Při zmíněné rekonstrukci se sice expozice jistě zmodernizovaly, nicméně prostor vyčleněný pro ně se ztenčil... Reorganizace a nový management znamenalo v praxi, že se Tropenhaus stal jen součástí provozu víceúčelového zařízení tvořeného ještě penzionem, restaurací a kosmetickým studiem... Všechny části jsou, alespoň co se prostoru týče na úkor terárií a ostatních expozic. Tropenhaus zabírá skutečně jen zlomek prostor. V maličkaté zahradě je několik menších voliér s papoušky a kosmany, ohrada s kozami, coby dětská zoo a uvnitř domu několik terárií různých velikostí. V jakémsi meziprostoru pod lávkou je pak bazének kajmana a vedle totéž pro sladkovodní želvy. Snad všechno - i pokladna s obchůdkem má více prostoru než terária.
          Bansin je jedno ze tří nejlukrativnějších a turisticky nejvyhledávanějších měst Usedomu, rozumím tomu, že je zde hlad po ubytování a tak chápu záměr, kdy i zařízení jako Tropenhaus začne poskytovat tuto službu. Nakonec by to mohl být příjemný výdělek, který by zajistil bezproblémový provoz minizoo. Nicméně nechápu, proč je část se zvířaty až tak zbytečně upozaděna, proč je jí vyčleněno tak málo místa... Všechny prostory jsou zbytečně velké a naopak hala s terárii zbytečně malá. Volné prostory jsou z nepochopitelných důvodů bez zvířat, přitom terária by mohla doplňovat třeba právě velkou místnost, kde je v pouhé polovině pultový prodej suvenýrů a vstupenek, druhá půlka je volná. A to nemluvím o tom, že je restaurace zbytečně velká (a přitom prázdná) nebo, že kosmetické studio mi zde připadá úplně navíc. Možná by to chtělo vyměnit nehty za hady a ještěrky... Tropenhaus je velmi malý a zvířat je tu ještě méně než by být mohlo. Pro mě velké zklamání.

Poznámka 2016: Tropenhaus změnil v roce 2012 majitele, neoficiálně začal být nazýván Tropen zoo a všude se píše o nové koncepci - třeba právě tato změna Tropenhausu skutečně pomůže.


Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.