!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Vogelpark Marlow
 
     
  Stručně o ptačím parku  
            Ptačí park Marlow se během své relativně krátké historie (od roku 1994) stal naprosto jednoznačně zoologickou zahradou světové úrovně. Vedle Schwerinu, Rostocku, Stralsundu a Ueckermünde je jednou z pěti "prvoligových" Meklenburských zoo. Její popularitu dokladuje roční návštěvnost okolo 800.000 lidí!
          Jak lze předpokládat, park je orientován na ptáky, nicméně je tu i několik dalších zvířat - klokani, psouni, kosmani, kotulové, tamaríni, vydry malé, lamy, ryby, želvy atd. Ptačí říše je zastoupená poměrně početně stylem od každého něco - najdete tu vodní ptáky, pěvce, papoušky, dravce, sovy, pštrosi, tučňáky... Opravdu ledacos. Z těch zajímavějších nebo méně častých je tu nestor kea, seriama rudozobá, ibisi skalní, několik druhů rybáků, loriů, jeřábů atd. Veškeré expozice, ať již výběhy či voliéry jsou nádherné velmi esteticky vyladěné. Voliéra nestorů kea je jak vystřižená z Nového Zélandu, uvniř je dokonce terénní džíp. Ibisi skalní a kolpíci mají umělou skalní stěnu s pozorovací jeskyní. Společná průchozí voliéra tučňáků, pelikánů hnědých, kormoránů, rybáků a podobně je vybavena dvěmi bazény, přičemž ten větší má jednak skleněný průhled pod hladinu a jednak ochoz ve výšce hladiny. Výběh jeřábů a pštrosů má v přední části jezírko s pelikány nad nímž je dřevěná vyhlídka á la bungalow. Voliérou kotulů vede klikatá cestička s vyhlídkou na vyvýšeném místě uprostřed - k té vede lanový most. Ohromných voliér jsou desítky a téměř všechny jsou průchozí (!), návštěvník se tak dostává do těsného kontaktu se zvířaty.
          Poměrně nepříjemné je občas to, že se sem smí se psy... Zrovna do ptačího parku a procházet s nimi voliéry... Názor na to je určitě subjektivní, ale je fakt, že se občas některý z domácích mazlíčků ze strachu zašprajcuje ve dveřích voliéry a pak se holt čeká než se psisko umodří.
          Horší situace je i s pavilony - vlastně je tu jen jeden - tropický pavilon a ten je (k mému velkému překvapení) snad nejslabší expozicí z celého parku. Ptáci by se tady (v pavilonu) dali na prstech počítat, takže návštěvníci mohou obdivovat spíš několik okrasných rybek nebo sladkovodních želv a to je trochu málo.
          Po celém areálu je až neskutečné množství rostlin, z nichž nejúžasnější je bezpočet druhů okrasných keřů a stromků. Pro děti bude dokonalým zážitkem už jen to jak putují z jedné voliéry do druhé, přičemž některá zvířata jdou až na ruku (andulky, korely, ale třeba i kosmani), ale tím to pro ně zdaleka nekončí. Vogelpark dětem (a ne jen jim) nabízí dokonalou zábavu na celý den. Všude jsou spousty dětských atrakcí. Nejojedinělejší a nejoblíbenější je stezka s bunkry vedoucí korunami stromů. Taktéž se v létě konají ukázky sokolnického létání s dravci a sovami nebo setkání se zvířaty, kde na jevišti bývají k vidění ary, kakaduové, či dokonce pelikáni, ibisi atd. Samozřejmostí je obchůdek, několik restaurací, občerstvení nebo grillhaus.

Poznámka 2016: Vogelpark se neustále mění, prakticky rok, co rok připravuje návštěvníkům nějaké novinky. Kromě nových expozic, přibylo znatelně i savců - vedle těch, co tu již byly, jsou tu nově např. i adaxi, chvostani nebo pásovci...


Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.