!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Alaveski Loomapark
 
     
  Stručně o zoo  
            Alaveski Loomapark je soukromá zoo ležící na samotě mezi vesničkami a osadami Saru, Mõniste, Kallaste a Kuutsi v kraji Võrumaa v jihovýchodním Estonsku při hranici s Lotyšskem. Zoo vznikla v roce 2006, ačkoli byla registrován a až v roce následujícím. Přestože patří k těm větším a zajímavějším estonským soukromým mini zoo, je nejvíce opomíjena, nejméně navštěvována a celkem málo se o ní také ví. To je způsobeno především lokací - pro většinu Estonců je to příliš z ruky a o nic lepší to není ani s Lotyši, jelikož zrovna v této části Lotyška nejsou žádná velká města, navíc Lotyšsko je plné nejrůznějších malých zoo. Významnou roli v tom však také hraje fakt, že je to nejméně "byznysová" zoo v celé zemi. Je vedena neziskovkou a tak se také chová (vždyť to původně byl hlavně koníček majitele).
          Většinu návštěvníků tvoří organizované skupiny (školy apod.), návštěvy jednotlivců nebo rodin jsou tak zanedbatelné, že zde zcela chybí pokladna a vlastně i brána, dokonce tady není ani klasické parkoviště. Přijíždí se po prašné cestě mezi výběhy medvědů a losů přímo do areálu zoo, a to téměř až na samý konec k domu majitele. Tam se dá odstavit vůz i zaplatit vstupné.
          Když to vezmu od příjezdové cesty, jsou první po levé ruce dva rozlehlé nové a výborné výběhy medvědů, oba s velkými přírodními koupacími nádržemi. Jeden má asi 0,4 ha, druhý 0,3 ha, ten má i oddělovací boxy. Naproti je ve stráni obrovský výběh losů (asi 1,4 ha). Pak směrem k domu následují velmi obyčejné oliéry bažantů, pávů a drůbeže. Za nimi je výběh srnců a dále pak cesta zatáčí vpravo a stoupá do kopce. Ve spodní části je výběh koz, naproti výběhy či voliéry lišek, jezevců a mývalovců a v horní části opět obrovský výběh jelenů milu. Ten je však bohužel přes horizont, takže ne vždy jsou jeleni k vidění. Cesta je slepá, takže potřeba se vrátit směrem k domu - za ním jsou asi tři voliéry dravců a rozlehlý, hustě stromy zarostlý výběh rysů. Poslední jsou v prostranství u domu menší klece s kunami a fretkami.
         Druhově tady není sice mnoho zvířat, ale mají výborné podmínky a na soukromou malou zoo až neuvěřitelně velké prostory. Lepší by mohly být rozhodně voliéry ptáků - jak dravců, tak hrabavých, ale savci se mají exkluzivně. Dokladem toho budiž medvědi, kterých je aktuálně 8 - medvědy odsud najdete v celém Pobaltí a také třeba ve Finsku. Zoo mimochodem slouží i pro konfiskované jedince. Druhová skladba se čas od času mění a také se čas od času objevují i různí hendikepy nebo sirotci. V minulosti zde bývali třeba i vlci, stříbrné lišky, divočáci, veverky, několik druhů sov atd. Situace je však velmi komplikovaná - vzhledem k množství masožravců má Zoo Alaveski mnohem nákladnější provoz než ostatní mini zoo. Podobně to platí i o chovných zařízeních - postavit výběh pro medvěda stojí přece jen mnohem více než výběh pro kozy či ovce. Navíc v Estonsku údajně není možné stavět chovná zařízení svépomocí, stavba výběhu nebo třeba i vnějšího oplocení se musí vysoutěžit, čímž je nákladnější. I proto se zde buduje a modernizuje velmi pozvolna - třeba výběhy medvědů byly spláceny asi 4 roky a je logické, že po tu dobu není možné budovat cokoli jiného. Tím spíš, když příjmy jsou tak zanedbatelné. Zoo nedostává žádné příspěvky na provoz, dosud ani žádnou dotaci, či grant. Vlastně naopak - nedávno došlo i k poněkud kuriózní nepříjemné situaci, kdy sem stát umístil asi tři konfiskovaná medvíďata a v zápětí zoologické zahradě udělil pokutu za to, že výběh medvíďat neměl předepsané převisy. Alaveski není ani v nejmenším byznys jako třeba Polli Loomaed nebo mini zoo na pštrosí farmě na ostrově Muhu, je to spíše takový drahý koníček. A přivydělat se nedá ani organizováním akcí pro děti, zážitkových programů, různých táborů nebo pod., jako je tomu u nás, v Estonsku je prý i k tomu nutné pedagogické vzdělání. Nezávidění hodná situace a o to obdivuhodnější, jaké podmínky tady zvířata mají.

 

Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.