!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Pärnu Mini Zoo
 
     
  Stručně o Mini zoo  
            Pärnu Mini Zoo ve skutečnosti není mini zoo, ale soukromé terárium, které bylo založeno v roce 1999. Nacházelo se na ulici Akadeemia 1 v jedné jediné místnosti asi na 100 m2, po třinácti letech, v roce 2012 se však mnohé změnilo. Majitel terária, přesněji jeho nezisková organizace Baltic Herpetological Society získala městskou dotaci a především nové prostory v budově bývalé malé pošty ležící jen kousek od původního umístění - na stejné ulici jen číslo 7 (vchod je ovšem z ulice Vanna-Tallinna). Tím se expoziční prostor více než zdvojnásobil a také se vyřešilo větrání a osvětlení. Původní suterénní místnost byla bez oken a větrat se muselo jedině otevřenými dveřmi. V novém místě jde o 4 klasické, byť menší, přízemní místnosti.
          V první - vstupní místnosti je pokladna a velká terária leguánů a krajt. Většinu vedlejší podlouhlé místnosti zabírá bazén kajmanů brýlových (dříve krokodýlů nilských) a při stěnách je několik menších terárií s africkými myškami, rohatkami, pavouky atd. Třetí místnost je doménou především jedovatých hadů a ve čtvrté je mix nejrůznějších plazů - od želv nádherných, přes varany ostnoocasé, několik druhů nejedovatých hadů až po dva druhy kober. Jednotlivé nádrže jsou povětšinou dřevoštěpkové (z OSB desek) s prosklenou čelní stěnou, vnitřní zařízení jednodušší - spíše jen kameny, kořeny a mnoho rostlin. Nejsou to taková ta "vymazlená" terária s precizně provedenou "kulisou" na zadní a bočních stěnách, nicméně jsou v celkem dobrém stavu a to i expozičně. Takové "neurazí, nenadchne".
          Přesně naopak je to se zvířaty. Druhová skladba potěší každého odborníka i většinu laiků. Je zde pár kontaktních zvířat (např. krajta královská, hroznýš královský, užovky, korálovky...), na ukázku několik druhů zvířat ve stylu od každého něco (gekoni, varani, leguáni, kajman, hlodavci, pavouci, žáby, želvy) a především výborná kolekce jedovatých hadů s několika velmi vzácnými druhy a poddruhy, které se po zoologických zahradách příliš nevyskytují. K těm největším "špekům" patří několik druhů chřestýšovců rodu Protobothrops - Protobothrops tokarensis z Tokarských ostrovů, Protobothrops elegans také z japonského souostroví Rjukjú a Protobothrops cornutus z několika lokalit ve Vietnamu a Číně (dříve zde byl i Protobothrops mucrosquamatus). Všechny tři druhy jsou v Evropě k vidění kromě Pärnu snad jen v Tule a Moskvě (jeden i ve Švýcarsku). Velmi početně jsou zastoupené zmije rodů Vipera, Montivipera, Echis, Bitis, Daboia - např. zmije obecná, zakavkazská, Lataseova, růžkatá, turecká, paví, gabunská, řetízková atd. Podobné je to i s chřestýši a zejména chřestýšvoci rodů Crotalus, Viridovipera, Protobothrops, Trimeresurus, Cryptelytrops... - většina z nich nemá české jméno. Ale jsou zde i ploskolebci, křovináři, bojgy, kobry... V minulosti se zde objevilo i několik dalších zajímavých druhů, které aktuálně vystavuje jen několik málo zoo v Evropě, některé třeba jen jediná a např. užovku tygří vůbec žádná.
          Terárium není sice úplně velké, podlahová plocha má 234 m2, nicméně za návštěvu rozhodně stojí - na své si zde přijdou nejen ortodoxní teraristé, ale snad každý (ačkoli běžné laiky možná odradí cena 7 €).
 

Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.