!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Heinolan Lintutarha
 
     
  Stručně o ptačí zoo  
            Heinolan lintutarha, tedy Ptačí zahrada leží na kraji nádherného městečka Heinola asi 140 km severovýchodně od Helsinek nebo 40 km stejným směrem z Lahti. Vznikla v roce 1963 sice jako městské zařízení, nicméně z ryze soukromé aktivity. Tehdejší správce veřejných parků v Heinole Antony Bosley byl chovatelem ptáků (od 1957) a v roce 1963 se on a jeho žena Mrija rozhodli věnovat sbírku asi 300 exotických, zvláště tropických ptáků, věnovat městu ke zřízení ptačí zahrady. Bosley se stal jejím ředitelem. V roce 1967 bylo postaveno zimoviště vodních ptáků, 1977 budova pro dravé ptáky (z bývalých jatek), 1983 rehabilitační zařízení pro dravé ptáky z přírody, 1984 dům papoušků, 1997 byl zrekonstruován starý obytný dům a přeměněn na výstavu (muzeum vycpaných ptáků, vajec apod.) a kanceláře. Aktuálně je v parku celkem 8 budov, z nichž většina slouží ptákům.
            Současná Lintutarha je z poloviny ptačí záchrannou stanicí a z poloviny klasickou ptačí zoo. Ročně bývá vypuštěno okolo 200 - 250 ošetřených a zrehabilitovaných ptáků zpět do přírody, přesto jich zde spousta zbývá. A to nejen místní druhy, ale exotičtí ptáci - zejména papoušci - nechtění domácí mazlíčci nebo ptáci z cirkusů a jiných nevhodných podmínek. Areál je silnicí rozdělen na dvě části. V té hlavní je většina klecí a voliér a také 6 z celkových 8 budov - Zimoviště ptáků, budova hrabavých a brodivých ptáků, budova pro dravce a sovy, pavilon papoušků, muzeum a provozní budova. Většina těchto budov stojí vedle sebe a uzavírá mezi sebou jakési "náměstíčko". Klasický vchod zde chybí, vstupuje se po jedné z cest. Od hlavní silnice je první v řadě kiosek se suvenýry, za ním je zimoviště a dále muzeum - dvě nebo tři místnosti s přírodninami (vycpaní ptáci, vejce...) a informačními panely. Další je dlouhá lomená řada, z níž polovina jsou voliéry hrdliček a mlých dravců (poštolky) a druhá polovina je pavilon papoušků. Vnitřní velké prosklené vitríny s mnoha i zajímavými druhy, jako jsou ararauny (a také nějací kříženci araraunů), 4 druhy kakaduů (bílý, žlutočečelatý, žlutolící, Goffinův), aratingy jendaj, lori mnohobarví a mnoho běžných menších druhů (p. zpěvní, kakariki, korely, andulky, rozely, agapornisové...). Namísto vnější voliéry mají papoušci jen velká zamřížované okna ven, která se při dobrém počasí otvírají. Někteří větší papoušci (ary) bývají v létě v samostatné osmiúhelníkové venkovní voliéře.
           Hned vedle náměstíčka je podlouhlá budova, z obou stran obklopená většími voliérami dravců a sov (jestřábi, včelojedi, výři, puštíci...). Na konci areálu stojí ještě velká zasíťovaná voliéra vodních a brodivých ptáků. Kromě několika druhů vrubozobých (labutě, různé husy a kachny) je zde volavka popelavá, jeřáb popelavý, jespáci křivozobí, ústřičníci, 3 druhy racků a také pár orlovců říčních, kteří mezi vodními ptáky působí skutečně impozantně a rozhodně i velmi zajímavě. Za silnicí je veřejně přístupné i malé přírodní jezírko Kirkkolampi s vodními ptáky a z každé jeho strany po jedné budově - starší domy ptačí záchranné stanice.
          V současné době je zde okolo 40 druhů ptáků, ale druhová skladba se z pochopitelných důvodů často mění, některá zvířata stanicí projdou, jiná zde zůstávají. V minulosti se zde objevil např. ara hyacintový, ara zelenokřídlý a další druhy papoušků (několik amazoňanů, arating a alexandrů. žaka, papoušci senegalští, amazónci) mnoho dalších druhů dravců a sov, datli, strakapoudi, vlaštovky, různí drobní pěvci (místní i exotičtí), několik různých krkavcovitých, bukači, kormoráni, ledňáčci, kukačky, okrasní bažanti, holubi a další druhy vrubozobých. Z těch vzácnějších, či zajímavějších jmenujme ještě papuchalka severního, alkouna malého, potáplici severní nebo berneška tmavá.
          V roce 2010 město vážně uvažovalo o zrušení Ptačí zahrady z úsporných důvodů. Již to opravdu vypadalo na její definitivní konec, dokonce byla skutečně fyzicky uzavřena, než však došlo k definitivnímu zrušení, nevole a protesty obyvatel donutily vedení města k přehodnocení situace a tak nakonec zvítězil zdravý rozum a Zahrada zůstala zachována - z důvodu potřebnosti a de facto nenahraditelnosti. Jednak coby ptačí záchranné stanice, neboť je to jediné oficiální zařízení svého druhu v celém Finsku, ale také coby nejvýznamnějšího turistického cíle nejen města, ale i širokého okolí. Přestože je v zahraničí téměř neznámým zařízením, pro místní je to naopak. Finové Ptačí zahradu v Heinole znají a mají ji v oblibě, o čemž svědčí roční návštěvnost stabilně se pohybující okolo 100.000. To je sice způsobeno z velké části tím, že je vstupné zdarma, na půvabu malé ptačí zoo to však příliš neubírá. Je to zkrátka zajímavé zařízení, kde je co vidět.

        


Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.