!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Kuusamon Suurpetokeskus
 
     
  Stručně o centru  
            Kuusamon Suurpetokeskus, čili Centrum velkých šelem Kuusamo leží v navzdory svému názvu asi 35 km jižně od Kuusama na břehu jezera Iso-Kero poblíž vesničky, či osady Keskiranta, při hlavní silnici E63 vedoucí z jihu země podél ruské hranice na sever do Laponska. V praxi se jedná de facto o jakýsi zvířecí sirotčinec, který v roce 1997 založil Sulo Karjalainen pro jím nalezené a vychované sirotky medvědů a snad i rysů.
          V areálu o ploše asi 4,5 ha je v současné době několik větších výběhů s medvědy, rysi, vlky, psovlky (kříženci vlků a domácích psů), liškami a také dva výběhy sobů (ti jsou zřejmě alespoň z části na krmení). Dříve zde bývali i rosomáci. Prohlídková trasa vede okolo všech z těchto výběhů, s výjimkou menších záložních pro medvědy. Celé centrum je v hezkém prostředí, z větší části v lese, jen výběhy medvědů a sobů jsou více méně travnaté. Zařízení pro zvířata jsou sice celkem dostatečná, nicméně provedení je vcelku bídné. Obyčejné konstrukce z železných sloupků a pletiva, v případě medvědů ještě "látané" kari sítěmi, což nevypadá nejlépe. Spíše jakoby splácané na koleni. Medvědí výběhy by mohly být i o mnoho větší a především by místo malých betonových nádrží na vodu mohly být odpovídající velké bazény.
          V centrum nevládne úplně zoologický režim, na který jsou návštěvníci zvyklí - zařízení je přístupné pouze ve větších skupinách s průvodcem. Prakticky se v sezóně v každou celou hodinu (mimo sezónu méně) vydá skupina příchozích s přiděleným průvodcem na trasu mezi výběhy, která trvá asi 45 minut (aby stihla odejít další skupina). Prohlídka vede mezi výběhy sobů, nicméně ti jsou "za běhu" bez zastávky. První zastávka je až u kotců s psovlky, kde také začíná výklad - ve finštině!!! Pro turistu je to přímo katastrofální. Finskému výkladu nerozumí a tak jen stojí a čeká a z povzdálí pozoruje rádoby odborný výklad. Proč rádoby? No, možná skutečně odborný je, ale obsahu není rozumět, takže pro cizince je to jen ukrutná exhibice jednoho ze zřízenců, který z igelitové tašky krmí zvířata různými pamlsky. Obvykle z ruky, takže dostatečně namachrovaně. A to doprovází oním výkladem, který je však vyvoláván do davu naprosto cirkusovým způsobem. Krátké věty, s výnamnými intonačními pauzami... Takové to "Dámy a pánové, přistupte blíže...!!!", "jedinečná podívaná...", "jen u nás...", "uvidíte, co jste ještě nikdy neviděli...", "...náš mluvící slon, vám ukáže stojku na chobotu". Třeba byl obsah opravdu odborný, třeba ostatní průvodci nejsou ani takoví exhibicionisti ani cirkusáci, ale to normální člověk ze zahraničí nemá šanci posoudit, když se sem dostane velmi pravděpodobně jen jednou.
           Další zastávka je u medvědů. Několik výběhů vedle sebe a celkem asi šest nebo osm huňáčů - od mláďat po staré kusy. Tady exhibice ještě výrazně graduje, jelikož je potřeba dát najevo, že medvědi jsou pro Kuusamon Suurpetokeskus tím nejhlavnějším. Krmení z ruky, pózy a gesta, vyvolávání do davu a celková trapnost nebere konce. Naprostá většina prohlídky se odehrává právě zde. Přitom se člověk pořádně ani nedostane do pozice, kde by něco viděl. Řádově 30 - 40 členný dav neumožňuje stoupnout si, kam chcete. Zvířata, nadržená na kousky ovoce, ale třeba i bonbóny, jsou soustředěna okolo cirkusového krmiče a tak se právě tam také kumuluje největší masa pozorovatelů dychtivě hltající každé průvodcovo heslo nebo pohyb ruky. Focení je téměř nemožné. Překáží tomu lidi, ale navíc je člověk tak metr a půl od pletiva, které je poměrně husté a ještě zdvojené kari sítí. Nedá se poodejít o kousek dál, jelikož ten cirkusový náhončí hned vše svolává zpět.
          Prohlídka pokračuje okolo výběhu lišek a pak rysů. U obou jen zanedbatelně krátká zastávka. Trochu delší přichází až u vlků, ale opravdu jen trochu, protože ani na tu již nezbývá mnoho času - 45 minut uběhlo a je potřeba střídat. Prakticky z celého centra téměř nic nemáte. Je to de facto jen postávání u psovlků, nesmyslně dlouhé přešlapování u medvědů a rychlý průchod okolo všeho ostatního. Po celou dobu čekáte, než se dav hne a uvolní se alespoň kousek místa z kterého je vůbec vidět zvíře. Jakmile se ale na vás dostane řade, je čas odejít a tak jednou nebo dvakrát zmáčknete spoušť a už na vás někdo pořvává, aby jste pokračovali.
          Nerozumím tomu, proč nemůže návštěvník areálem procházet naprosto normálním civilizovaným způsobem. Proč nikde není nějaká vyhlídka nebo něco podobného, aby byla zvířata vidět jinak než přes dvojí pletivo. Je to skutečně hrozné, nedůstojné bohulibému účelu tohoto zařízení. I když i to je vlastně diskutabilní... Těžko se o tom píše, jelikož je Kuusamo Suurpetokeskus mezi Finy velmi oblíbenou destinací a pan Karjalainen za záchranu nejen medvědích sirotků div né uctíván. Jenže každá mince má dvě strany - jedna věc je záchrana osiřelých mláďat a druhá věc je, jakým způsobem to proběhne a co je výsledkem... V tomto případě je to, podle mého, nesmyslné a neprofesionální. Není to záchrana sirotků, ale výroba pet medvědů a pod. Většina zvířat je více, či méně kontaktních - nepoužitelných pro cokoli než chov v ohradě a případně plození dalších krotkých jedinců. A podle toho také vypadá všechno. Nejen ten způsob prohlídky a pouťové vyvolávání, ale třeba i suvenýry. 99% jich tvoří medvědi a většina z toho medvědi s panem Karjalainenem. Téměř na každém obrázku je "medvědí táta" jak krmí medvědy, jak hladí medvědy, jak stojí s medvědem, jak kouká na medvěda, jak mu medvěd olizuje tvář (znetvořenou jiným medvědem) atd. Takový kult osobnosti a uctívání "velikého odborníka" na záchranu medvědů... V jedenadvacátém století divné... (ale bohužel stále běžné).

        


Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.