!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Tropicario - Trooppinen Eläintalo
 
     
  Stručně o Tropikáriu  
            Soukromé Tropicario - Trooppinen Eläintalo, doslova Tropikárium – Tropický dům zvířat, bylo otevřeno 12. ledna 2000 v Hämeenlinně, tehdy jako Trooppinen Eläintalo – Verkatehdas. Zpočátku zde bylo asi 50 druhů zvířat, převážně plazů, zvláště hadů, ale kromě nich i žáby, ryby, bezobratlí (pavouci, štíři...) a také dva druhy turak a loskutáci. Návštěvnost Tropikária v koncertním a kongresovém centru Verkatehdas na ulici Viipurintie však byla velmi nízká a tak bylo v únoru 2007 přestěhováno z Hämeenlinny do Helsinek.
          Tropicario je největším tropickým teráriem Skandinávie. Zaměřuje se zejména na hady a ještěrky a pyšní se největší kolekcí velkých hadů v severských zemích a také jednou z největších sbírek varanů v Evropě (pestrý, Salvadoriův, bělohrdlý, mangrovový, skvrnitý poddruhu macromaculatus a přidat bychom ještě mohli, alespoň vizuálně, tzv. falešné varany - teju varanovité), ale jsou zde samozřejmě i další zvířata.
          V obrovských teráriích rozmístěných při vnějších stěnách jsou krokodýli nilští, kajmani brýlový, velké druhy hadů (anakondy, krajty) a velké druhy ještěrek (teju, varani...). Vnitřní prostor je rozčleněn četnými volnými stěnami - jakýmisi příčkami, které tak opticky mění obrovský prostor tropikária na několik menších místností a koridorů. Ve všech příčkách jsou většinou z obou stran zabudovaná menší až středně velká terária osazená spoustou ještěrek (gekoni, felzumy, agamy, bazilišci, korovci...), několika bezobratlými (především sklípkany), želvami pralesními, žábami (rosnice, létavky), ale hlavně množstvím hadů a to jak škrtiči, tak jedovatými. Aby byl výčet kompletní, je třeba zmínit ještě akvárium piraní rostlinožravých, akvaterárium želv nádherných (více méně kontaktní) a vitrínu, nebo jedno z těch největších terárií se zoborožcem šedolícím.
          Co se týče kolekce hadů, je zde velké množství hroznýšovitých (anakonda žlutá a velká, krajta tmavá, písmenková, mřížkovaná, papuánská, černohlavá, diamantová, zelená, ametystová, timorská a královská, hroznýš královský, hroznýšovec duhový, psohlavec orinocký...), několik užovkovitých (užovka sanmartinská, růžkatá, červená, 2 poddruhy tenkoocasých, korálovka kalifornská, pruhovaná, 3 poddruhy sedlatých...) a celkem početné jsou i jedovaté druhy (mamba zelená a černá, taipan menší, kobra egyptská, zmije gabunská, Latasteova a růžkatá, ploskolebec Agkistrodon laticinctus, křovinář ostnitý, chřestýš brazilský, chřestýšovec běloretý, Cryptelytrops venustus, Trimeresurus popeorum a T. puniceus, Viridovipera gumprechti). Mnohé ze jmenovaných druhů jsou zde v některých vzácnějších poddruzích.
          Celkem je v Tropicariu okolo 70 druhů a poddruhů zvířat, téměř žádný z nich není chován jednotlivě – naopak, většina z nich, včetně velkých hadů, je tady ve větším počtu. Tou největší raritou je zřejmě zmíněný teju varanovitý, který není v žádné jiné evropské zoo (a historicky byl snad jen v Tierparku Berlin). Každopádně je Tropikárium zajímavé nejen druhově, ale příjemná jsou i samotná terária. Ta menší jsou obvykle (výškově) uprostřed stěny – v zorném poli návštěvníků, ta velká jsou v podstatě malé místnosti s výlohou téměř od podlahy. Nechybí bazénky, parkosy ani jiné zařízení, či dekorace. Pro návštěvníky je tady dokonce i kavárna... Zkrátka velmi zajímavé a příjemné zařízení. A ještě jeden pozitivní fakt musím zmínit – Tropicario je jediné ze všech finských zoo apod., kde jsou skla terárií (nebo expozicí obecně) celkem čistá – v ostatních se zřejmě čistí jen velmi zřídka.

        


Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.