!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoolandia
 
     
  Stručně o zoo  
            Zoolandia, to je poněkud zvláštní příběh... Zoo a zábavní park, který v Lietu (asi 20 km od Turku) v roce 1984 založil Kalle Erosen. A nebyla to jen tak nějaká zoo. V té době byla jednou ze 4 velkých finských zoo (další 3 byly Helsinki, Ähtäri a o rok starší Ranua). Po Helsinkách byla svým způsobem nejvýznamnější a nejatraktivnější zoologickou zahradou země, protože jen v těchto dvou byly chovány i exotické druhy. Ve dvou ohledech Zoolondia Helsinskou zoo dokonce předčila. Tím prvním bylo terárium, v té době největší a druhově nejbohatší ve Finsku. Kromě želv a množství ještěrek zde byla rozsáhlá kolekce hadů, včetně mnoha jedovatých, ale především aligátoři, krokodýli a kajmani. Ti nebyli k vidění nikde jinde v celé zemi. Ještě větší atrakcí však byly některé, na finské poměry, unikátní velké exotické druhy - zejména sloni. Erosen měl dvě slonice - africkou Vanni a indickou Pepitu, obě z cirkusů. Statistiky sice uvádí tři slony i v Helsinkách, ale prakticky historicky jediní sloni ve finských zoo byly pouze tyto dvě slonice v Zoolonadii, žádná jiná finská zoo nikdy slona nechovala. Helsinki se uvádí jen proto, že transfery tří slonů ze zahraničí do finských cirkusů se uskutečnily právě přes Helsinskou zoo (a snad i karanténa, kterou jeden ze slonů nepřežil). V každém případě mohla veřejnost vidět finské slony pouze v několika cirkusech a poté jen v Zoolandii. Přičemž je řeč celkově o pouhých třech slonicích, které vystřídaly více cirkusů než se dostaly do zoo (ta třetí skončila ve Stockholmu a poté v Anglii).
          Sloni byli tím nejhlavnějším lákadlem Zoolandie, ale rozhodně ne jediným. Kromě slonic a zmíněného terária to byly i další zajímavé druhy jako třeba zebra, plameňáci, klokani nebo velbloud (který dodnes není ve finských zoo úplně běžný). Velké popularitě se těšila i velmi slušná kolekce papoušků – několik druhů arů (ararauna, zelenokřídlý, vojenský) a kakaduů (bílý, žlutolící, molucký, Goffinův), amazoňani modročelí a žlutohlaví, žaka, papoušci žlutotemenní, patagonští, senegalští, mniší, barnardi límcoví, alexandři malí, velcí a rudohlaví a jistě i další druhy až po ty nejobyčejnější – korely, andulky, rozely, agapornisy atd. Vedle toho všeho byla v Zoolandii pochopitelně i řada místních nebo ve finských zoo běžnějších zvířat – polární lišky, vydry, jezevci, mývali, losi, divocí sobi, daňci, jelenci běloocasí, mufloni, divočáci, psouni, pštrosi, emu, výři, afričtí zoborožci, jeřábi paví, labutě... Celkově to bylo okolo 600 zvířat, čili pro návštěvníky velmi atraktivní záležitost. Zoolandia si zpočátku údajně i ekonomicky vedla poměrně solidně, jenže v roce 1995 přišel bankrot. 21. srpna 1995 se Zoolandia dostala do konkurzu a už to se zvířaty vypadalo velmi nahnutě. Nebylo jasné, co bude dál, jaký bude jejich osud. Nakonec se však našel zájemce, který Zoolandii odkoupil. Od počátku roku 1996 se novým vlastníkem stal Raimo Tuominen, který se svou rodinou zábavní park provozuje dodnes.
          Když Zoolandia měnila majitele, veřejnost se obávala, že zoo zanikne a zůstane v lepším případě jen zábavní park. Tím spíše, že v prosinci 1995 pošla národem milovaná Pepita. V parku sice zvířat výrazně ubylo, ale Tuominen nakonec zoo přece jen zachoval. Došlo dokonce i na nové terárium, sice s méně zvířaty, ale ta se dočkala výrazně lepších chovných podmínek. V roce 2005 byla zbylá slonice Vanni, na doporučení koordinátora, odeslána na Ukrajinu do Zoo Nikolaev, kde asi po 9 měsících pošla. Následně se obě strany vzájemně obviňovaly z pochybení a zanedbání zdravotního stavu slonice. Podle Ukrajinců Finové slonici nedopřáli veterinární zákrok, jelikož by stál tisíce dolarů a pak již bylo pozdě situaci řešit. Podle Tuominena odešla slonice z Lieta zcela v pořádku a léčba byla zanedbána až v Nikolaevu. Tak, či tak Vanni zkonala ještě poměrně mladá (33 let) a Zoolandia přišla o svou největší atrakci a místní lidé o svého velkého miláčka. Zřejmě se to záhy nebo v dalších sezónách projevilo i na návštěvnosti, protože zoo začala velmi rychle upadat. Ještě v roce 2006 tady bylo okolo 70 druhů zvířat, nicméně počet se začal brzy snižovat, největší úpadek nastal od roku 2012, kdy bylo zcela zrušeno terárium. Udávané stavy zvířat byly 50 druhů / 160 ks. další rok to bylo již jen 30 druhů / 100 ks. V roce 2014 jen 20 druhů / 60 ks a 2016 posledních 50 zvířat v 10 druzích. Postupně zmizelo téměř vše. Kompletní kolekce papoušků i veškerá další exotická divoká zvířata, s výjimkou jelenů milu.
          Aktuálně je Zoolandia velmi obyčejným až podřadným zábavním parkem (spíše obrovským dětským hřištěm) jen s hrstkou asi 50 nebo o něco málo více zvířaty, vesměs domácími. Napočítal jsem celkem 14 druhů – 21 taxonů (i s plemeny domácích zvířat). Z toho jen 3 divoká zvířat - jelen milu, emu a želva stepní. Trochu zajímavější je ještě domácí sob a alpaka, jinak jsou to koně, poníci, osli, ovce, kozy, miniprasata, králíci, pávi, slepice a kachny. Velký úpadek kdysi druhé nejvýznamnější zoo v zemi. Navíc ani expozičně nejde o žádný zázrak. Výběhy jsou sice obrovské, ale rozhodně žádné 21. století, všechno je velmi obyčejné, vlastně nevzhledné. Technicky a vizuálně spíše zookoutkové než zoologické, jakoby z doby založení Zoolandie. Na jedné straně, u jakési nepovedené napodobeniny westernového městečka jsou výběhy koňovitých. O kus dál u jedné podlouhlé budovy (bývalý pavilon papoušků) velmi jednoduché výběhy alpak, miniprasat a emu. Z druhé strany naový a trochu lepší, částečně průchozí výběh koz a domácí drůbeže (dříve pštrosí výběh). Uvnitř budovy o něco novější boxy domácích zvířat, emu a želv. A ještě dál za budovou, směrem k lesu, řada obrovských výběhů jelenů milu a sobů (dříve tady bývali velbloudi, losi a další zvířata). Původně se odsud šlo do lesa, kde byly další velké výběhy lesních kopytníků, celá tato část je, ale úplně zrušena. V provozu zbyla jen chata s placem pro táborák. Stejně tak již nejsou původní výběhy jelenů milu za hotelem a z terária je nyní obchod a vnitřní dětské hřiště, či herna.
         Škoda, že tahle zoo nabrala takový směr. Nebýt bankrotu v 90. letech a následné změny majitele, mohla být dnes na zcela jiné úrovni. Měla k tomu všechny předpoklady – tradici, spousty zvířat, navíc zajímavých a i ve Finsku ojedinělých druhů a v neposlední řadě také výbornou dopravní dostupnost a Turku - jedno z největších finských měst za zády.




        


Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.