!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Grūto Parkas
 
     
  Stručně o parku  
              Po rozpadu Sovětského svazu došlo v Litvě, stejně jako v celém bývalém socialistickém bloku, k masovému odstraňování komunistických soch a dalších připomínek komunistické ideologie, což vyvolalo otázku, zda tyto relikvie doby zničit nebo zachovat. Až v roce 1998 vyhlásilo Ministerstvo kultury výběrové řízení na vznik expozice těchto demontovaných předmětů. Výběrové řízení vyhrál "houbový magnát" Viliumas Malinauskas, který se zavázal vybudovat park výhradně z vlastních prostředků, navíc v jihovýchodní Litvě, což mělo zvýšit turistický ruch málo turistického regionu.
          Budování nového parku na okraji malé obce Grūtas (u Drudkininkai) začalo i přes tvrdý odpor mnoha lidí počátkem roku 1999 a 1. dubna 2001 byl nový kontroverzní Grūto Parkas oficiálně otevřen. Na 20 hektarech vzniklo muzeum sovětské socialistické ideologie, které jinde nemá obdoby. Hlavním cílem bylo vytvořit připomínku doby - dát lidem možnost vidět sovětskou komunistickou ideologii v celé své nahotě, připomenout národu desetiletí trvající sovětský útlak. Výsledkem je skutečně unikátní park, který zdaleka netvoří jen sochy komunistických pohlavárů - je to velmi komplexní průřez Sovětským socialismem. Kromě mnoha soch Leninů, Stalinů, Marxů, Dzerdžinského a dalších top sovětských (a zejména litevských) komunistů, nechybí muzeum socialistické kultury v dřevěném domě ve stylu 40. - 50. let, obrazová galerie (zejména portrétů těch největších komunistů), velká knihovna komunistické literatury apod. Velmi rozsáhlá je zejména venkovní expozice - vedle zmíněných více něž 80 soch komunistů, jsou zde části gulagů (strážní věže, ploty s ostnatými dráty apod.), tabule s ukázkami dobového tisku, ale i sovětský autobus, lokomotiva s nákladními vagóny (pro transporty lidí do gulagů), cisterna na prodej kvasu, vojenská technika atd. Sovětsku éru demonstruje i dětské hřiště - socialistický lunapark tvořený houpačkami, kolotoči či prolézačkami, jejichž lepší varianty pamatují mnozí u nás ze zahrad mateřských školek apod. Stejně stylová je kavárna, jejíž menu odpovídá zaměření parku - vedle tradičních regionálních pokrmů a litevských jídel, nechybí boršč, šproty "po russki" (na ruský způsob), kotlety "proščaj molodosť" (sbohem mládí), koktejl "olenij glaz" (jelení oko)...
          Nedílnou a jednou z největších částí parku je i mini zoo v socialistickém stylu. Zabírá řádově 9 z celkových 20 hektarů a táhne se od vchodu při pravé straně až do zadní části parku. První výběh je vlastně již před hlavním vchodem a zdobí jej několik soch Lenina apod., což má trochu kuriózní důvod... V roce 2007 vyvstal problém s tím, že asi 7 soch má stále své žijící autory. Autorský svaz tehdy požadoval 6% z příjmů parku, coby poplatek za autorská práva. Aby k takové lichvě nedošlo, byla tato autorská díla umístěna v neplaceném prostoru před parkem a tak alpaky žijí v jednom výběhu s několika kamennými komunisty.
          Za pokladnou je okolo jezírka rozsáhlý výběh oslů, naproti výběh emu a jezírko vodních ptáků. Následuje jakési centrum parku, kde je zmíněné muzeum kultury, mnoho dalších soch, vojenská technika, autobus nebo dětský lunapark a vpravo navazují dvě dlouhé řady voliér s mnoha plemeny slepic, bažanty, ale i ibisy nebo sovami. Za nimi se návštěvník dostává k zadní straně jezírka vodních ptáků, kde ke břehu přiléhá i poměrně velký domek. Za vodními ptáky následují poníci, nandu a velbloudi. Tady cesta končí a je třeba se vrátit zpět do pomyslného centra parku. Za zmíněnými voliérami, též vpravo, je malý ptačinec s papoušky a drobnými pěvci, pak voliéry pávů, perliček apod. Doleva odsud je výběh pštrosů a řada voliér s mnoha plemeny holubů a výběhy. Směrem do zadní části parku následují výběhy jeřábů a čápů a za rohem řada velkých voliér dravců s dikobrazím výběhem na kraji. Na jejím konci stojí medvědinec a za ním velké výběhy skotu (jaci, skotský náhorní skot) a jelenů. Vedle medvědince je ještě malá klec s paviány a při cestě zpět komplex voliér pro velké sovy (výry a puštíky bradaté). Celkem je v parku téměř 100 druhů a především plemen zvířat.
          Celá zoo je laděna skutečně velmi socialisticky nebo přesněji sovětsko-socialisticky (protože situace třeba u nás byla výrazně lepší). Výběhy a voliéry (kromě paviánů) jsou sice větší než bývalo zvykem za socialismu, ovšem provedení je velmi podobné. Většina voliér je dřevěných - prkenných, velmi obyčejných se střechu a zadní stěnou z vlnitého laminátu, přičemž je vše, včetně parkosů uvnitř (větví, stromů apd.), natřeno bílou barvou (za socialismu to bývalo vápno). Výběh dikobrazů, voliéry dravců a medvědinec jsou kombinací bíle natřeného betonu, cihel, prken, trapézového plechu, železných trubek a mříží či pletiva. Voliéry velkých sov jsou dokonce z ručně pleteného pletiva!!! Nikde žádné velké dekorativní záležitosti nebo "vylepšení" expozic... Skutečně socialismus.
          Zoo v Grūto parku je vlastně velmi hnusná přitom ve své podstatě výborná - rozměry chovných zařízení jsou přizpůsobeny současným nárokům, takže jsou zvířata v celkem dobrých podmínkách, nicméně duch socialistické zoo rozhodně nechybí. Ať tedy následující generace vidí, jak to bývalo... (tím spíš, že je to zřejmě jediná takto zaměřená zoo).



Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.