!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Raubonių ZOO Parkas
 
     
  Stručně o zoo  
              Původně malá soukromá mini zoo byla zřízena spolu s etnomuzeem v roce 2012 při restauraci poblíž obce Raubonys u hlavní silnice 19 km od Lotyšské hranice. Od toho se odvíjel i název restaurace a potažmo zoo - "19-tas kilometras Mini Zoo". Později (asi 2015) přibyl dinopark, lanový park a další atrakce, čímže se z typické roadside zoo stal zábavní park přejmenovaný na Raubonių Parkas (Park Raubonys).
          Dosud je to typické roadside zařízení - tedy mimo obec u silnice, orientované na projíždějící a především cíleně přijíždějící "auto-návštěvníky". Zjednodušeně řečeno výletní park u silnice mimo obec. Za pár let od svého založení se nejen park jako takový, ale i samotná zoo velmi změnila a rozrostla. Rozloha parku je 16 hektarů, přičemž naprostá většina (možná tak 14 - 15 hektarů) připadá na zoo. Na oficiální mapce parku (z roku 2018) to však vypadá jinak - dinopark je zakreslen výrazně větší, jelikož je to zkrátka větší turistické lákadlo. Zoo, která patří ke 4 největším a nejvýznamnějším v Litvě, je relativně nová, takže celkově v dobrém stavu. Expozice jsou více méně velmi obyčejné, nicméně mnoho jich je průchozích, čili návštěvnicky atraktivních.
          Zoo má zdánlivě dvě části - jednu v lesíku u vchodu a druhu v mírně se svařující louce pod parkovištěm. V té první je většina zvířat - hned za vchodem, na odbočce vpravo, jsou výběhy dikobrazů, nutrií a medvěda. Vlevo je pak většina areálu - nejdříve celkem obyčejné klece mývalů, nosálů a skunků, potom velmi hezká voliéra výrů (asi nejhezčí expozice zoo) a čtyři na sebe natěsnané obdélníkové výběhy rysů, lvů, pum a medvědů. Je to stěžejní atrakce - hlavní část zoo, největší výběhy této části, fakticky však zcela nejslabší. Ve skutečnosti je to jakoby jeden výběh rozdělený dvěmi příčkami na čtyři, takže stěny uprostřed jsou společné a všechna zvířata se tak dostávají do bezprostředního kontaktu, což není zrovna ideální. Ještě větší bída je to z expozičního hlediska. Každý výběh má malý dřevěný domeček, ale jinak je zařízení velmi strohé, v podstatě jen ochoz dokola - jakási dřevěná police na železné konstrukci. Vypadá to, naprosto bez nadsázky, jako lešenářské podlážky na železných stavebních kozách. Podobně to sice mají i další soukromé litevské zoo, ale tady je to ještě více do očí bijící.
          Za výběhy velkých šelem je směrem dále do lesa několik voliér menších savců (mangusty, fretky, veverky...), pak dvě velké průchozí voliéry - první s morčaty, druhá s nejběžnějšími okrasnými ptáky (pávi, bažanti, slepice, perličky, andulky, agapornisové...). Úplně na konci je výběh stříbrných lišek. Na druhou stranu od velkých šelem, čili směrem jakoby ke vchodu, je řada voliér psounů, surikat a ženetek a za nimi celkem malá voliéra makaků.
          Na spodním okraji této části zoo - za výběhy šelem, je průchozí výběh jelenů sika, který slouží zároveň jako spojovací průchod do druhé - luční, části. Ta je téměř kompletně průchozí. Několik obdélníkových výběhů natěsno vedle sebe, přičemž návštěvník prochází brankou z jednoho do druhého. Jsou tu kolkani, mary, alpaky, kozy, osli, nandu atd.
          Zoo Raubonys je sice v první řadě o byznysu, což lze u zábavního parku předpokládat, ale jinak je celkem příjemná. V jistém smyslu nejlepší ze čtyř větších litevských zoo. Ty ostatní mají sice více zvířat, ovšem Národní zoo v Kaunasu je zastaralá a ne v nejlepším stavu a ty další dvě soukromé jsou ze zoologického hlediska velmi kontroverzní. Škoda, že je i tady velmi patrné o jak amatérské zařízení jde. Chyby na jmenovkách jsou, s výjimkou Kaunasu, velmi obvyklé snad po celé Litvě, ale tady jich je rozhodně nejvíce. Největším nešvarem jsou jen rodová jména na jmenovkách - dikobraz, skunk, veverka, rys atd., druhové jméno chybí. V některých případech jsou chyby v názvech nebo dokonce obrázek jiného zvířete, než o kterém se na jmenovce píše. Na druhou stranu mi připadá, že právě tato zoo se ze všech soukromých ubírá tím nejsprávnějším směrem a tak je klidně možné, že se v průběhu času i "zprofesionalizuje".



Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.