!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Camel Park Rakši
 
     
  Stručně o velbloudí zoo  
            Camel Park Rakši se nachází na samotě u obce Līvi asi 5 km jihozápadně od města Cēsis v nádherném prostředí Národního Parku Gauja (region Vidzemsko nebo též Livonsko). Jak název napovídá, nejedná se ani zdaleka o standardní zoo, vlastně standardním způsobem ani nevznikla. Na samém počátku šlo o hotel, či penzion, který nabízel spousty různých aktivit pro návštěvníky (nejen ty ubytované) - paintball, čtyřkolky, různé sportovní a kempové aktivity, ve vedlejším jezeře i kajaky, kanoe, prámy a vzhledem k tomu, že se nachází v horské, či spíše kopcovité části Lotyšska (nejvyšší lotyšská hora má jen něco málo přes 300 m) tak i lyžování a jiné zimní zábavy. Rekreační komplex, který byl zpočátku ryze nezoologický. V roce 2006 se zde objevily lamy, o dva roky později i alpaky, guanaka a velbloudi a hotelové zařízení začalo být nazýváno Zoo Rakši (nebo lotyšsky Rakšu Zoo). Bylo to asi pět výběhů na okraji areálu, ale postupně se ve speciální velbloudí zoo proměnil téměř celý komplex. V roce 2013 byla dokonce přejmenována na Camel Park. V následujících letech sice Guanaka zmizely, ale přibyli velbloudi jednohrbí a také osli Poitouští, waliské kozy a waliské černonosé ovce. Nově (2018) i ara ararauna.
          Aktuálně zde stále funguje ubytování, ale Velbloudí park zabírá naprostou většinu ze sedmi hektarového areálu a je tím naprosto hlavním, ostatní aktivity již dokonce nejsou nabízeny ani na internetových stránkách. Vlastně se Camel Park od hotelu zcela odseparoval i po právní stránce - celý komplex, včetně zoo, vlastnila Rakši s.r.o., od roku 2012 je velbloudí park samostatným subjektem - společnost Rakši Zoo s.r.o.
          Vlevo od vstupní brány se rozprostírá velký výběh lam, vpravo osli poitouští, teprve pak je budova s pokladnou. Za ní je při pravém okraji několik prostorných výběhů ovcí a jednohrbých i dvouhrbých velbloudů. Tato řada výběhů a výběh lam u vstupu mezi sebou svírají obrovské travnaté prostranství, kde mají návštěvníci neomezený pohyb. Volně se tu prochází množství alpak, koz a ovcí. Je tu dětské hřiště, scéna (ta je ale, asi dočasně, přeměněna na seník), chaloupka na kuří noze a malý výběh kontaktních králíků. Podél lamího výběhu se dostáváme k budově prodejny suvenýrů a za ní a stájemi je výběh waliských koz a tzv. donkey safari - ježdění v kočárech tažených poitouskými osly, ale i alpakami. Za kozami je pstruhový rybník a na konci areálu, v nejvzdálenějším rohu, dráha a půjčovna šlapacích aut a dětských elektromobilů. Odsud zpět k centrální ploše je ještě jeden výběh lam a alpak a také stanoviště pro procházky s nimi. Dále, za hlavní plochou, je zastávka pro ježdění na velbloudech.
          Zní to jako nic, nezajímavá kontaktní zoo, ale není to tak. V několika mimi zoo po cestě mě majitelé na Rakši upozorňovali - jaká je to lichva - zoo, kde nejsou žádná zvířata, jen se vybírají obrovské peníze... Obecně je v Lotyšsku mnoho kontaktních zoo, které existují jen kvůli byznysu - nabízejí předražený kontakt se zvířaty nebo jejich krmení a jakékoli chovatelství, či zvířecí welfare je úplně mimo. Byznys je ale stěžejním i u několika nekontaktních, či polokontaktních zoo. To se velmi pochopitelně příliš nelíbí těm, kteří se snaží mini zoo provozovat seriózním způsobem. Často na ty byznysové mini zoo poukazují a nezřídka jako vrchol všeho označují právě Rakši. S tím ale rozhodně nesouhlasím. Vstupné 5 € za dospělého je ve srovnání se 7 € v Zoo Riga skutečně velmi vysoké (k tomu se ještě draze platí i ty jízdy na velbloudech, procházky s lamou nebo projížďka ve vozíku taženém oslem), jenže v porovnání s některými ostatními mini zoo, zvláště s těmi kontaktními, to zas tak moc není. Třeba v Dundaga je vstrupenka ještě dražší, přičemž kvalita je naprosto nesrovnatelná. Rakši je samozřejmě také byznys, ale neřekl bych, že Velbloudí park existuje jen kvůli němu a rozhodně to není jako jinde, že dokud lidé platí, není potřeba nic zlepšovat, přidávat, opravovat atd. Camel Park je na výborné úrovni, všechno je očividně pečlivě opečováváno a udržováno. A to jak se park neustále vyvíjí, modernizuje a zlepšuje je velmi dobře vidět již z toho, jak vznikal.
          Ve výborném stavu jsou všechny budovy (většinou ve stylu srubů), výběhy, veškerá další zařízení i jiný návštěvnický servis. To stejné platí o zvířatech, nejen, že jsou v dobré kondici, ale mají zde výborné podmínky i značný welfare - po Rize a Lígatne asi nejlepší chovné podmínky v celém Lotyšsku. Ono je pro majitele ostatních mini zoo velmi snadné Velbloudí park zkritizovat a odsoudit, ovšem chtělo by to se v první řadě podívat na vlastní zoo. Jak se tam mají zvířata, v čem jsou chována, jaký je návštěvnický servis (většinou téměř nulový), jaký je progres té které zoo, co ten který majitel dělá proto, aby se cokoli zlepšilo. Troufnu si říci, co ten který majitel dělá pro to, aby se Rakši alespoň přiblížil...
          Samozřejmě jen 9 druhů zvířat je celkem málo, ale je to srovnatelné třeba s Lígatne a hlavně jde o specializovanou zoo, kde se sto druhů nepředpokládá. Krom toho, jak málo je druhů, tak hodně je jedinců... Celkem 12 velbloudů (jednohrbých i dvouhrbých), 24 lam, 47 alpak, 3 poitouští osli, 19 waliských koz, 15 waliských ovcí, aktuálně zcela nově jeden ararauna a asi 10 králíků - to je okolo 130 zvířat. Kdyby to celé byla jen byznysová záležitost, proč by tady bylo 12 velbloudů, stačilo by po páru do každého výběhu. Ještě více to platí o lamách a alpakách, ve výbězích a pro nějaké ty procházky by jich stačilo třeba 15 - 20, jenže je jich dohromady přes 70...! Sluší se také dodat, že hendikepovaní návštěvníci mají zdarma nejen vstup do Camel Parku, ale neplatí ani za ostatní aktivity jako je jízda na velbloudech nebo v oslích či lamích kočárech.
          Situace v Lotyšsku se má tak, že někdo vybudoval kontaktní mini zoo, mnozí ostatní viděli, jak jsou lidé hladoví po kontaktu se zvířaty a kolik jsou ochotni za něj platit, a tak vybudovali naprosto totéž. Většina těch mini zoo je typově velmi podobných. Žádný nápad, žádný servis, prostě jen vydělat. K tomu je třeba dodat, že kromě dětských zoo vzniklo v Lotyšsku také Králičí městečko - speciální, především králičí zoo, která se brzy stala neobyčejně populární. A i ta byla předlohou následných dětských zoo. Všechny jsou tak jen "ukradenými" myšlenkami a nápady svých předchůdců. Zašlo to tak daleko, že mají někteří lidé u domu jen jeden výběh s králíky a slepicemi, kam za peníze pouští lidi za účelem krmení a hlazení... I tomu říkají mini zoo! (a stejně tak to prezentují i mnohé turistické servery). Je to celkem otřesné a i z toho pohledu se Rakši naprosto vymyká. Nikoho nenapodobuje, nekopíruje, jde sama vlastní cestou, kterou si vymyslela. Proto se jako jediná soukromá mini zoo od ostatních liší velmi výrazně. Vlastně je jediná naprosto jiná. Z mého pohledu je to vlastně obdivuhodné. Skvělý nápad, výborná realizace, neustálé zlepšování a ono to funguje.



Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.