!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Mini Zoo Dobuļi
 
     
  Stručně o minizoo  
            Soukromá Mini zoo Dobuļi byla založena v roce 2000 a nachází u obce Dzimtmisa v regionu Zemgalsko, asi 35 km jižně od Rigy. Dobuļi je název stavení - v Lotyšsku mají domy, statky apod., zvláště ty samostatně stojící nebo v odlehlých lokalitách, místo čísla popisného, svá jména, proto se mnohé lotyšské mini zoo jmenují zdánlivě nelogicky. Ve skutečnosti však podle domu u kterého stojí a stejně to platí i o této mini zoo.
          Stejně jako mnohé lotyšské soukromé mini zoo stojící u rodinných domů mimo obec, není ani Mini zoo Dobuļi oplocená. Okolo nic není, jen louky, tak není oplocení zřejmě třeba. Na naše poměry je to zvláštní, ale takový je zkrátka místní zvyk - naprostá většina nejen mini zoo, ale i jiných objektů mimo obec není obehnána plotem či zdí. Z toho vyplývá, že nemá zoo ani klasický vstup v tom smyslu, jak jej chápeme my. Na konci parkoviště prostě stojí dřevěná boudička, která slouží jako pokladna a od něj se po cestě vchází přímo mezi expozice.
           Větší část z asi dva a půl hektarového areálu zabírají výběhy kopytníků po pravé straně a jen něco přes půl hektaru připadá na ostatní expozice, které jsou vlevo od vstupní cesty. Výběhy jsou travnaté a celkem prostorné. Konstrukčně i tvarově velmi jednoduché, de facto ohraničené části louky do pravidelných různě velkých obdélníků seřazených do tří řad. Není mezi nimi ani cesta, jen posečený trávník. Zní to ledabyle, ale vlastně je to celkem příjemné. Ve všech výbězích jsou výhradně domácí kopytníci, ačkoli takové ty "lepší" druhy a plemena - velbloudi, lamy, alpaky, angorské, waliské a girgentánské kozy a waliské černonosé ovce. Tohle je vůbec velmi typické pro tuto minizoo - je zde mnoho domácích zvířat, přičemž platí, že jsou to většinou méně obvyklá plemena a ačkoli se zde zvířat za 18 let vystřídalo docela hodně, bylo to tak vždy. I v minulosti to byla hlavně plemena, která nejsou často k vidění.
          Přímo za pokladnou je přístupná vnitřní expozice se směsí všech možných teplomilnějších druhů. Pochopitelně nejde o pavilon jako v běžné zoo, spíše jakási stodola, v které sjou po obou stranách výběhy, či boxy a voliéry zvířat. Je zde několik druhů obyčejnějších menších papoušků (andulky, korely, agapornisové, alexandři...), holubi, hrdličky, křepelky, ale i skunci, mary, dikobrazi, svišti, mladé bernešky, bažanti a také několik plemen králíků a morčat (opět méně běžnější, jako např. anglický beran nebo morče Cuy). Za budovou jsou menší výběhy emu, klokanů Bennettových, nandu a domácí drůbeže - i v tomto případě převážně plemena, která nejsou tak běžně k vidění - např. krůta cröllwitzká, toulouská husa nebo ze slepic belgické bojovnice, auraukany atd.
         Dále je voliéra mývalů a za rohem jezírko s divokými druhy vodních ptáků (bernešky velké, bělolící a rudokrké, labutě velké a černé, husy kuří a indické, husice rezavé a nilské...). Naproti jezírku jsou malé výběhy dalších bernešek apod. a za nimi v řadě voliéry nosálů a makaků červenolících. Celkem je zde okolo 60 druhů a plemen zvířat, ovšem v minulosti se jich zde vystřídalo ještě více. Průběžně zde bývaly třeba polární lišky, paviáni anubi, kapybary, kakadu žlutočečelatí, žaka, papoušci mniší, husy císařské, husice rudoprsé, kachničky karolínské i mandarínské, leguáni nebo z domácích zvířat osli, ovce ouessantské, somálské, vřesové, kozy anglonúbijské, vietnamská miniprasta, mnoho plemen králíků (např. rexi, třísloví, vídeňští modří...), smaragdové kachny, kadeřavé husy a více než 10 dalších plemen slepic - opět těch zajímavějších, jako třeba malajky, paduánky, indické bojovnice, malgašské bojovnice, bojovnice šamo a ko šamo, orlovky, laflešky, apencelští chocholáči, pavlovské slepice atd.
          Mini Zoo Dobuļi se sice expozičně nedá příliš srovnávat s evropskými mini zoo, ale v Lotyšsku patří k těm spíše lepším a především nejprofesionálněji vedeným. Narozdíl od většiny ostatních není založena na kontaktu se zvířaty, ale na chovu a expozici. K lepším se řadí i, co se týče druhové skladby - zvláště v případě domácích zvířat je to celkem výrazné (možná ne počtem plemen, ale určitě jejich výběrem). Návštěvnický servis je bohužel více méně jen základní, největším neduhem zoo je však fakt, že chybí jmenovky zvířat (jen pár výjimek má tabulku, ovšem většinou pouze s rodovým jménem).

 

Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.