!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Rīgas Zooloģiskais dārzs
 
     
  Stručně o zoo  
            Rižská zoo má za sebou celkem dlouhou a velmi spletitou historii. Myšlenky na její zřízení se objevily již koncem 19. století, tehdy to však radním přišlo jaký drahý luxus. 1901 byl hlavou městské rady zvolen Georgs Armitsteds, který se významným způsobem zasadil o rozkvět Rigy a byl nakloněn i myšlence vzniku zoologické zahrady. Podporoval její zřízení v Královském lese (lotyšsky Ķeizarmežs nebo německy Kaiserwald) - dnešním Mežaparku, tedy Lesním parku (lotyšsky Mežaparks). 29. září 1908 bylo oficiálně zaregistrováno sdružení "Zoologická zahrada v Rize" a její stanovy. Lotyšsko bylo součástí Ruského impéria, takže se používal název sdružení ve staroruštině "Зоологическій садъ въ Ригѣ" (méně často ve staré lotyštině "Zooloģiſkais dahrzs Rigâ" nebo "Zooloģiſkais dārzs Rigâ").
          13. dubna 1911 podepsalo sdružení "Zoologická zahrada v Rize" dohodu s městskou radou, jejíž součástí byl pronájem 12 desjatin (asi 13,1 ha) pozemku. Podle této dohody byla Společnost povinna vybudovat a otevřít zoo nejpozději do pěti let, přičemž mělo být vystavováno nejméně 75 druhů zvířat. Financování výstavby pak zajišťovalo město. Plány nové zoo vytvořil Georg Friedrich Ferdinand Kuphaldt (Georgs Frīdrīhs Ferdinands Kūfalts) - ředitel Rižských zahrad, zahradník, dendrolog a přední zahradní architekt Ruského impéria (německého původu), který je známý významnými pracemi v Zimním paláci, Oranienbaumu, Carském Sele atd. Stavby navrhl mladý architekt Hermanis Zeiberlihs (Hermann Zeiberlich). 14. října 1912 proběhla kontrola ve složení zástupce Městské rady, městského lesního inženýra a člena Sdružení, která konstatovala, že je v zoo dokonce více zvířat než byl požadovaný počet a tak byl podepsán dokument, jímž byla zoo oficiálně uznána otevřenou. 14. října 1912 se tedy považuje za oficiální datum založení Zoo Riga.
          V době otevření zoo chovala 267 zvířat od 88 druhů, přičemž šlo především o druhy z Pobaltí a Ruska, exotická zvířata měla až druhořadý význam. Expozice byly tvořené tak, aby bylo každé zvíře ve vegetaci odpovídající jeho původu - vše dle plánů výsadby Georga Kuphaldta. Zoo měla 10 ošetřovatelů a 13 dalších zaměstnanců. Dospělé vstupné bylo 20 kopějek (tehdejšího Ruského impéria) a o víkendu 25, ale existovalo již i zlevněné dětské vstupné (10 kopějek) a dokonce vstupné pro školní skupiny (5 kopějek za dítě). Zoo již v letech 1913 - 1915 vydala několik průvodců v lotyštině, ruštině a němčině. Sdružení mělo v roce 1914 okolo 300 členů a obrovskou veřejnou podporu, díky čemuž bylo postaveno množství budov (často z darů) - hlavní vchod s pokladnami, kancelářská budova, sloninec, opičinec, kavárna, restaurace (současné terárium lotyšských plazů a obojživelníků), tzv. malá pokladna (později přeměněná na insektárium), dům krokodýlů (zbořen 2004) a několik zařízení, která se do dnešní doby nedochovala jako lví jeskyně, voliéra dravců nebo medvědinec. Dary však nebyly jen v podobě financování staveb, ale ve velké míře šlo také o živá zvířata. Jen za první rok, tedy 1914, jich bylo darováno 534, mezi jinými i slon od pana Zīriņa a firmy Hibner, divočáci od Turkestánského konzula nebo zubři od imperátora Mikuláše II.
         S počátkem I. světové války se financování zoologické zahrady velmi ponížilo, sedm zaměstnanců bylo povoláno do vojenské služby, zoo i Sdružení opustili všichni lidé německého původu a návštěvnost naprosto upadla. Veškeré plánované stavby byly zastaveny a odloženy. Městská rada byla Sdružením požádána o finanční podporu, načež byly odsouhlaseny subvence na válečné období ve výši 1000 rublů měsíčně. V září 1915 přestala fungovat tramvajová linka do zoo a od března 1916 zcela skončila i finanční podpora města.  měsíc později zemřel ředitel zoo Kārļis Grevē. Veřejnost sice darovala zoologické zahradě jak nějaké finanční prostředky, tak krmení, ale situace byla velmi zoufalá. V roce 1917 se Němci dostali do Rigy. 37 nejvzácnějších zvířat odeslali do Německa, některá další byla prodána a zbytek zlikvidován. V srpnu téhož roku byla zoo zrušena.
          Ještě několik následných let žila myšlenka na obnovu zoo, ale ta definitivně padla v roce 1921, kdy dala Městská rada celou zoo i se všemi budovami Odboru sociálních služeb a ten zde zřídil dětský tábor. 1923 byla cedule "Zoologická zahrada" nad vchodem změněna na "Bērnu vasarnīcas" (dětské chatky). Mnoho staveb a výběhů bylo demontováno. Demolici neunikla mj. ani lví jeskyně. Otázka obnovy zoo se opět prodrala na světlo v roce 1926, ovšem zcela bez výsledku. Nadějnější bylo jednání na ministerstvu zemědělství 2. listopadu 1932, z něhož rozhodnutí o obnově zoo skutečně vzešlo. Hned v lednu následujícího roku zaslal zástupce ředitele Lesního oddělení Jānis Robežnieks Městské radě žádost o posouzení potřeby zoo v Rize. Ta kladně rozhodla již 8 dní na to. 1. července 1933 město pronajalo Lesnickému oddělení část bývalé zoo (necelé 3,5 ha) za symbolické nájemné 1 lat ročně a za krátko zde bylo 124 zvířat 48 druhů - kromě dvou oslů, všechno dary od soukromých osob a firem. 24. září 1933 byla po 16 letech zoo znovu otevřena a 19. prosince 1933 zaregistrována jako Lotyšská zoologická zahrada (Latvijas Zooloģiskais dārzs). 1. května 1934 převedlo Lesní oddělení zoo opět na Sdružení a v srpnu 1935 bylo po dlouhých sporech s Odborem sociálních věcí navráceno zoologické zahradě i zbytek jejího předchozího území.
         V následujících letech započala kompletní obnova zoo - zřízení veřejného osvětlení, vodovodu, toalet, obnova cest, ale i stavba expozice hlodavců, tygřince, lvince, výběhů kopytníků, skladu krmiv  atd. Zoo se rychle stala středem zájmu občanů. Návštěvnost se za jediný rok (1933 / 1934) téměř zčtyřnásobila. Další velké změny však přišly již v roce 1940, kdy se Lotyšsko stalo součástí Sovětského svazu. Ředitel zoo Laimonis Gailītis je zatčen a vyhoštěn na Sibiř, kde umírá, Sdružení je Sovětskou mocí zrušeno a zoo začleněna pod Správu nemovitostí města Rigy. Záhy na to přišly hubené roky v období II. světové války, kdy byla zoo sice uzavřena veřejnosti, ale nakonec se podařilo ji nejen udržet v chodu, ale i zachránit kolekci zvířat před evakuací do Německa.
          Po válce, 19. listopadu 1944, byla zoo opět otevřena veřejnosti. Bylo zde 179 druhů zvířat. Následně bylo vybudováno akvárium, terárium a postupně i mnoho dalších expozic. Ruku v ruce s tím stoupal i počet zvířat. Koncem 50. let již Rižská zoo zaujímala v počtu druhů a kusů zvířat druhé místo v celém Sovětském svazu (za Moskevskou zoo). V roce 1979 rozhodla Městská rada o celkové rekonstrukci zoo v letech 1980 - 85 a také o její zvětšení na 46 hektarů (což se však nestalo).
          Další ránou pro zoologickou zahradu byl rozpad SSSR. Obrovský tok turistů z celého Svazu se téměř zastavil a návštěvnost zoo poklesla ze 700.000 jen na 100.000. Navíc město nemělo dost prostředků na údržbu osmdesátileté zoo. Naštěstí se objevili různí mecenáši, pro která byla Rižská zoo národním pokladem. Situace se stabilizovala, zoo se stala v roce 1992 členem EAZA a 22. prosince téhož roku jí byl přiznám status Národní zoo. V novém miléniu se zoo dočkává další renesance. Postupně vzniká několik nových pavilonů a expozic, stávající jsou rekonstruovány. V roce 1993 byla založena pobočka Rižské zoo "Cīruļi” v obci Krusāta na jihozápadě země. 2002 zoo rozšířila svou plochu o 3,5 hektaru na současných asi 22 ha.
           Aktuálně patří Rižská zoo k absolutně nejlepším nejen v Pobaltí, ale v celém bývalém Sovětském svazu. Většina chovných zařízení byla zmodernizována a je na velmi dobré evropské úrovni, přitom je však kladem velký důraz i na historii zoo a historické stavby, kterých je tu stále několik. K největším pýchám, co se expozic týče, patří nový moderní žirafinec s rozsáhlým výběhem, na nějž bude navazovat "Africká savana", která je aktuálně ve výstavbě. K velmi oblíbeným patří i tropický pavilon s bazény krokodýlů, terárii, insektárii a malou částí pro noční zvířata. K vidění je zde mj. velmi bohatá kolekce obojživelníků (Zoo Riga jich chová více než 50 druhů - především žab) a za zmínku stojí, vedle mnoha ostatních bezobratlých, i tři druhy mravenců, s jejich zajímavými expozicemi. Dalším populárním pavilonem je druhý tropický dům - oficiálně se sice nazývá terárium, nicméně terárií je zde méně než v tom prvním - v předchozím případě však jde hlavně o terária obojživelníků, zatímco v tomto jsou hlavně plazi. Kromě plazů jsou v budově tarária i velké druhy papoušků, zoborožci, surikaty, tamaríni apod. Aby to nebylo málo je zde ještě ještě třetí terárium - tentokrát terárium s výhradně lotyšskými druhy plazů a obojživelníků. To se nachází v impozantní historické budově někdejší restaurace. O kousek vedle stojí akvárium a posledním významnějším vnitřním a přístupným pavilonem je někdejší historický sloninec. V jedné části je vnitřní ubikace hrochů, ta druhá patřívala slonům, ale dnes již nevyhovuje moderním nárokům chovu. Nebyla však zbourána - zachována byla nejen historická budova, ale i vnitřní zařízení slonince, jen bylo poupraveno do jakéhosi malého muzea s expozicí věnované chovu slonů v Rize a se sbírkou zvířecích lebek a skeletů. Návštěvník se zde může projít přímo někdejším sloním stáním, vidět zde sloní lebku nebo třeba i kostru keporkaka.
         Kromě vyjmenovaných pavilonů je přístupných i několik menších domů nebo vnitřních prostor (např. plameňáci, mravenečníci, lemuři atd.) a také výborný nový, byť ne příliš velký statek či farma (Lauku sēta), coby část dětské zoo. Z dalších expozic stojí za zmínku medvědinec, prosklené výběhy lvů a tygrů, komplex sovích voliér, dva výběhy s bazény tuleňů, expozice klokanů atd. Naprosto ojedinělým, velmi poutavým a zajímavým způsobem je zde skutečně dokonale zpracovaná historie zoo, která se jako červená niť táhne napříč celou zoo. I přes pohnutou minulost Rižské zoo, zde zůstalo zachováno mnoho historických staveb, které jsou povětšinou ve velmi dobrém stavu. Ty sami o sobě jsou zajímavé a mohly by být klidně i samostatnými expozicemi, prakticky jich však většina  stále slouží - ať již pro zvířata, nebo třeba jako kavárny atd. Ovšem návštěvníkům by to asi příliš neřeklo, zvláště nemají-li povědomí o minulosti zoo. Proto byl skutečně po celém areálu zoologické zahrady instalován systém poutavých informačních tabulí, kde je vždy v několika jazycích uvedena informace o historii toho kterého objektu. Vždy doplněno dobovými fotografiemi, mapkami apod. Zachycena je historie jak jednotlivých pavilonů, tak trochu významnějších míst (třeba i vedlejšího vchodu), ale nechybí ani infotabule o historii chovu jednotlivých významných živočišných druhů. V roce 2005 byl zrekonstruován historický "Holubí dům" (Baložu māja), který se stal jakýmsi depozitářem historie zoologické zahrady a na části hlavního bulváru vznikla i výstavka věnující se historii zoo jako takové. Na dlouhé řadě infopanelů jsou kompletní informace, množství fotografií, historické mapky i skeny starých publikací atd. Ke století zoo, v roce 2012, bylo toto unikátní mapování historie zoo doplněno dokonce speciální akcí pro veřejnost nazvanou "Noc historie v Rižské zoo". V žádné jiné zoo jsem neviděl historii takto důmyslně a výborně zpracovanou.
          V současné době je v Národní lotyšské zoo k vidění téměř 400 druhů zvířat, zajímavá je již zmíněná kolekce obojživelníků, ale i bezobratlých nebo třeba kopytníků. Každý si zde přijde na své. Dvaadvacetihektarový areál je protkán hustou sítí návštěvnických cest a přestože zoo nepatří mezi největší, je zde tolik zajímavostí, že je na její prohlídku třeba téměř celý pracovní den - pokud chcete projít skutečně všechno zabere to tak pět, šest hodin bez velkých přestávek, s obědem a pauzami na dětském hřišti apod. ještě více. Na druhou stranu, budou to příjemně strávené hodiny.

Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.