!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Safari Park More
 
     
  Stručně o safari parku  
            Soukromý rodinný Safari Parks More se rozkládá poblíž stejnojmenné obce (More) při jižním okraji Národního parku Gauja. Navzdory svému názvu nejde o žádné klasické safari, ale cosi mezi zoo a oboru, řekněme jelení zoo, či jelení zahrada. Vznikl v roce 1995 a to velmi prozaicky. Rodina se rozhodla na pozemcích zděděných po předcích vybudovat komerční jelení farmu - první v Lotyšsku. Tak se i stalo. Původně to bylo jen pár zvířat na osmi hektarech, ale brzy přibývalo jak jelenů, tak plochy, čímž se farma stávala čím dál zajímavější i pro zvědavé lidi. Chodili sem jen tak pozorovat nebo krmit jeleny přes plot výběhů. Jak samozvaných návštěvníků přibývalo, bylo logickým vyústěním, že došlo na úpravu komerční farmy i pro potřeby návštěvníků. Z neoficiálně přicházejících zvědavců se tak stali oficiální regulérní a platící návštěvníci farmy s tehdejší názvem Safari Parks "Saulstari" (což je jméno usedlosti). Ta se postupně stala celkem známým turistickým cílem. Od roku 2009 používá svůj současný název.
          Jak jsem již řekl, byla to první a po nějakou dobu jediná jelení farma, či obora v Lotyšsku, dneska je situace výrazně jiná - podobných soukromých a i mnohem větších komerčních farem je v zemi více. Mnoho z nich tvrdí (obvykle na svých webech a také turistických portálech), že mají také safari nebo veřejnou část - zoo pro návštěvníky. Praxe je ale jiná. Není to tak. Jsou to klasické ryze komerční farmy, naprosto nezařízené a nepřipravené na návštěvníky. Safari v jejich podání vypadá tak, že musíte předem zavolat majiteli, či nějakému šéfovi, s ním si domluvit termín a ten vás pak za přemrštěný poplatek proveze džípem po oboře nebo její části. Naprosto na divoko, vůbec nemůže být řeč o čemkoli připraveném pro návštěvníky. Pokud návštěvu předem nedomluvíte a přijedete na místo "na blint", budou na vás všichni zírat s otevřenou pusou, protože většina personálu o takovém safari (ve vlastní oboře) často ani netuší! Jediná lotyšská obora, která slouží mimo jiné i návštěvníkům, je tomu patřičně uzpůsobená a na návštěvy připravená, je právě Safari Parks More! Jediná lotyšská jelení zahrada, která snese označení zoo!
          Safari Parks má aktuálně okolo 170 hektarů a 14 obřích výběhů, z čehož je 6 návštěvnických. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně odlehlé místo, kde je výrazně nižší návštěvnost než v běžné zoo, je lepší se předem telefonicky domluvit, ale není to striktně vyžadováno (kromě skupin a návštěv s průvodcem). Vstup probíhá tím způsobem, že si v samostatném domku na konci usedlosti  zakoupíte lístek (v případě, že je zamčeno, je třeba někoho hledat u penzionu nebo pod.) a ten kdo vám jej prodal, vás odvede k nenápadné vstupní bráně (která bude pravděpodobně zamčená). Dostanete instrukce o směru pohybu a můžete vyrazit. Mezi jednotlivými šesti výběhy vede de facto jen jedna jediná cesta, která tvoří asi 1,5 km dlouhý okruh, tak nelze zabloudit.
          Je zde okolo 300 jelenů a daňků, včetně jejich bílých forem (v minulosti zde bývalo i na 20 divočáků, ale jejich chov byl zakázán kvůli africkému moru prasat). Farma slouží hlavně pro prodej živých zvířat, proto jsou jeleni chováni ve výbězích odděleně podle krevních linií - zvlášť lotyšská, maďarská, německá atd. V každém výběhu jsou stáda čítající obvykle desítky jedinců, přesto zdaleka ne v každém něco uvidíte. Jsou zkrátka tak rozlehlé, že se mají zvířata kde schovat. Na druhou stranu je jich dohromady tolik, že by byl skoro zázrak nevidět nic. Jeleny i bílé uvidí každý téměř s jistotou a daňky, kterých je méně, velmi pravděpodobně také, byť třeba na větší vzdálenost.
          Je to velmi příjemná, asi hodinová, procházka. Příjemná mj. i proto, že se Park nachází v nádherném prostředí a trasa vede rozmanitými krajinami, či biotopy. Během půl druhého kilometru se pohled několikrát velmi změní. Začíná se u výběhů situovaných na otevřené louce, připomínající spíše pastviny, pak trase vede do spodní části řidšího, převážně březového lesa, kde je několik jezer. Jak pokračuje dále je les stále hustější, "tmavší" a více smíšený až začne cesta opět stoupat do řidšího porostu s převažujícími listnáči, zvláště břízami. I tady krajinu zdobí velká jezera. Odsud zbývá již jen poslední úsek pod usedlostí přes vstupní louku. V této části mají jeleni ve výbězích dva velké bazény, takže není taková vzácnost je v parném létě spatřit ponořené v chladivé vodě. Některá zvířata se pohybují i velmi blízko plotu, jsou zvyklá na krmení z ruky, přesto jich je většina poměrně plachých a tak se může stát, že pokud sem vtrhne rodina s neukázněnými řvoucími dětmi, uvidí jen v dáli se kmitající větve a křoviska jimiž zvířata právě utekla.
          Safari Parks není typickou zoo, nelze se sem vypravit za hromadou zvířat, je to naprosto odlišný typ zážitku. Ideální je zejména na takové ty relaxační výlety, výbornou uklidňující procházku, pozorování a v neposlední řadě také pro fotografy s patřičným vybavením, kteří mají dostatek času počkat si zde na ten svůj ideální záběr.



Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.