!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Trušu pilsētiņa Pilsmuižkungi
 
     
  Stručně o Králičím městečku  
            Trušu pilsētiņa, česky Králičí městečko je velmi speciální soukromá, více méně dětská zoo. Byla otevřena 30. května 2009, tehdy ve městečku Vecumnieki (asi 50 km jihovýchodně od Rigy, na silnici P89) a velmi záhy se stala skutečně nebývale populární turistickou atrakcí. Dokonce se několikrát umístila mezi TOP 10 lotyšskými turistickými cíli. Ačkoli šlo především o králičí zoo jen s několika málo dalšími domácími zvířaty, oblibu si získala svým neobyčejným konceptem. Většinu areálu tvořilo skutečně malé městečko s dřevěnými domečky. Králíci se proháněli po ulicích i v mini budovách. Městečko bylo provedeno velmi atraktivním způsobem poměrně do detailu - nechybělo dokonce ani osvětlení domů, což bylo zvláště efektní při nočních prohlídkách. Bývalo zde okolo 65 různých plemen králíků a k tomu nutrie, kozy, koně, slepice, husy, dokonce i srnec a zřejmě i další zvířata.
          V roce 2012 bylo městečko přestěhováno na výhodnější lokalitu do města Code, přesněji jeho okrajové části Pilsmuižkungi - asi 60 km jižně z Rigy, či 25 km severně od litevské hranice po dálnici či rychlostní silnici A7 (E67) - řádově 30 km jihozápadně od svého původního umístění. I tady se brzy stalo velmi vyhledávaným cílem.
          Zatímco ve Vecumnieki bylo Králičí městečko na okraji lesy, nebo více méně pod stromy, v Code je celý pozemek na otevřené louce. Nová, přesněji přestěhovaná zoo, již sice není městečkem v pravém smyslu slova, jako to bylo původně, přesto neztratila nic ze své atraktivity a zajímavosti. Asi 55 plemen králíků zde nežije mezi domy, ale přímo v nich, obvykle hned v několika patrech a k dispozici mají i malý výběh (zahrádku) nebo kotec. Uprostřed nového městečka je velký rybník a po jeho pravém břehu je rozeseto asi 35 domků různých tvarů a velikostí (některé třeba 3 m vysoké). Mezi domky jsou záhony květin a návštěvníci se pohybují libovolně od jednoho k druhému. V zadní části parku jsou výběhy koz, ovcí romanovských a dlouhá řada klecí s asi 15 plemeny slepic. Volně po městečku chodí husy, několik plemen kachen, pižmovky, krůty, perličky a další slepice. Kousek stranou na levém břehu je výběh skotského skotu. V minulosti zde bývala i prasata, nutrie, poníci a další ovce a krávy.
          Provedení městečka je fantastické, člověk by ani neřekl, jak senzační atrakcí se mohu stát obyčejní králíci... Králičí městečko se stalo v podstatě takovým místním fenoménem, že inspirovalo ke vzniku hned několik obdobných podniků v Lotyšsku a také Litvě. Dvě z nich - lotyšské Trušu karaliste (Králičí království) a litevské Triušiukų slėnis (Králičí údolí) se dají označit za zoo, jiné jsou jen ubohé až trapné snahy o byznys (např. Trušu dārzs Zaķīši), nicméně kontaktní výběhy králíků jsou zcela běžné ve většině lotyšských mini zoo. Velmi příjemné je, že zmíněné tři králičí zoo se vzájemně nápadově nevykrádají a každá z nich je naprosto jiná. Trušu pilsētiņa je městečko s mnoha plemeny králíků v domečcích. Triušiukų slėnis je klasická mini zoo s různými zvířaty a také okolo 50 plemeny králíků, ovšem v řadách větších dřevěných kotců na louce. A Trušu karaliste je opravdu království králíků - údolí plné hradů, hradeb apod., mezi který mi se volně pohybují králíci (žádných konkrétních plemen).
           Králičí městečko nadchne pochopitelně zejména děti, ale rozhodně neurazí ani ostatní. Je to skutečně velmi zajímavé zařízení. Jediné, co lze vytknout, a to považuji za poměrně zásadní nedostatek, je, že žádná zvířata, a tedy ani králíci, nemají jmenovky. Více než 50 plemen králíků, 15 plemen slepic atd. a všechno je zde "bezejmenné". Jsou zde králíci holandští, čeští strakáči, durynští, kalifornští, hermelíni, harlekíni, třísloví, hototští, saténoví, bílopesíkatí, francouzští berani, mini berani, belgičtí obři atd., orlovské slepice, amroksky, lakenfeldky, brahmánky, kočinky, plymutky, japonky čabo..., chocholaté kachny, americké pekinské kachny, indičtí běžci..., ale kdo to pozná? Návštěvník nemá šanci se mezi jednotlivými plemeny zorientovat, některé z nich ani rozlišit, a tak jsou to zkrátka jen králíci, jen slepice, jen kachny...



Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.