!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Javni akvarijum i tropikarijum Beograd
 
     
  Stručně o akváriu  
            Veřejné akvárium a tropikárium v Bělehradu je zcela nové. Vzniklo z iniciativy sdružení Aquarialife - skupiny nadšenců - profesionálních akvaristů v prostorách bývalé tělocvičny a přilehlých místnostech. Otevřeno bylo 1. ledna 2016.
          První zajímavý je už vchod, až nečekaně impozantní - obyčejné kovovo-skleněné dveře byly změněny k nepoznání, dominujícím prvkem je obří, více než čtyřmetrový mořský koník! A to byl původně ještě tak o 1,5 m větší, ale má uloný konec ocasu. Velmi působivý je i první pohled, který se naskýtá po vstupu. Velká hala, kde jsou první na očích tvarově netypická akvária a terári - válcové, šestihranné, pyramidové, "koule" složená z pětiúhelníků... Na pravé straně velké akvárium cichlid, za ním ještě jedno menší.  Vedle dveří akvarijní stěna s dlouhými nádržemi, v rohu několik expozicí hlodavců (osmáci, potkani atd.) a bezobratlých (pavouci, štíři...). Podél levé stěny nejdříve obrovské amazonské akvárium, pak tři řady menších se sladkovodními tropickými rybkami. Na zadní straně je ochoz se schodištěm a také průchod do druhé místnosti. To vše je naprosto dokonale zaaranžováno mezi dlouhá sladkovodní akvária. Vedle dveří jsou to na obou stranách celé stěny věnované jezeru Malawi. Ve výšce - nade dveřmi je pak jediné, za to to nejdelší, snad osmimetrové, akvárium od stěny až ke schodišti. V tom se prohání hejno pangasů. Z boku je schodiště ještě kryté mořskými akvárii s korálovými rybkami a četnými bezobratlými prazvláštních tvarů a také výstavkou přírodních kamenů. Všechno je výborně nasvícené, což působí skutečně působivým dojmem a při vstupu vás určitě ohromí (pokud nebudete mít smůlu jako já a nepřijdete příliš brzy, když je ještě zhasnuto).
          Průchodem ve stěně se návštěvník dostává do nejmenší místnosti, kde jsou především plazi (agamy, chameleoni, leguáni, hadi, želvy...), ale také akvária. Uprostřed místnosti stojí například patrové osmihranné spojené s obdélníkovým, přičemž při zemi je to akvaterárium a v patře nad ním asi v metrové výšce klasické akvárium. Celkově je ovšem tato místnost nejméně zajímavá.
          Vrátíme-li se zpět do hlavní haly jsou hned po pravé ruce další dveře, které vedou přímo do bývalé tělocvičny, což nám připomene i basketbalový koš na stěně. Ve skutečnosti je to ale s největší pravděpodobností jen "menší půlka" někdejší tělocvičny. Ta, jak to vypadá, zabírala původně zřejmě obě haly a až příčka z ní udělala haly dvě. V této je vlevo za dveřmi akvarijní stěna s velkým množstvím malých obyčejných nádržek - nezařízených, za to plných ryb. Za nimi jsou malé klece s amazoňanem a alexandrem.Pravá strana představuje "vestavěná" akvária, zabudovaná ve zdi - většina z nich je sladkovodních, ale hned u dveří jsou mořská. Zcela vzadu, v rohu je větší nízké otevřené akvárium kostlínů skvrnitých. Uprostřed místnosti je soustava čtyř velkých obdélníkových akvárií umístěných v různých výškách na betonovo-dřevěném podstavci (jakoby břehu). Tady jsou k vidění běžné druhy místních sladkovodních ryb. Při zadní stěně a v rozích je výstava obrázků a dětské herní prvky.
          Poslední část akvária je na ochoze v hlavní hale. Zajímavé je zde malé tenké kruhové akvárium v nerezovém rámu, které působí jako obraz, ale obsah se hýbe a je vidět skrz. Jinak je zde knihovna a provozní prostory (kanceláře apod.) a také výborný rozhled po celé hale.
          Akvárium má sice pochopitelně i svá slabší místa, ale celkově vzato je velmi zajímavé a působivé. K vidění je asi 10.000 zvířat ve zhruba 300 druzích! A teď to nejneuvěřitelnější - celé je to zadarmo!!! Skutečně neplatí se žádné vstupné, což je v akváriu, zvlášť této kvality a rozsahu téměř šokující.


Autor: Roman Hynek (2017)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2018
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 04. 09. 2018
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:04. 09. 2018
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.