!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Akvarijum Kragujevac
 
     
  Stručně o akváriu  
            Akvárium v Kragujevci se nachází na Přírodovědno matematické fakultě, která jej také provozuje (Institut biologie a ekologie). Bylo otevřeno 1. prosince 1999 a je tak první a tedy nejstarší, ale také největší a donedávna jediné veřejné akvárium Srbska. Vzniklo z potřeby ochrany místní hydrobioty, jelikož v Srbsku do té doby nebylo žádné zařízení pro ex situ ochranu. Z uvedeného vyplývá, že jde sice o veřejné akvárium, ovšem významně vědecky zaměřené. Kromě veřejných expozic se může pochlubit i experimentální líhní pro vědecké a odborné práce, laboratoří pro hydrobiologický výzkum (věnuje se monitoringu a ochraně vod a ochraně vodní biodiverzity Srbska) a také kryptorezervačním centrem (pro zachování genových zdrojů zmrazením v tekutém dusíku). Akvárium má několik záchranných programů, poskytuje praktické vzdělávání studentům fakulty, slouží jako srbská genová banka místních ryb, obojživelníků i množství bezobratlých, šíří povědomí o problematice hydroekologie a v neposlední řadě je důležitým turistickým cílem Kragujavacu, čímž vzdělává veřejnost.
          Expozice se rozprostírá na ploše okolo 500 m2 a je tvořena asi 350 akvárii, terárii a akvaterárii o celkovém objemu okolo 60.000 litrů. Prakticky jde o jednu dlouhou chodbu do "L" která je z obou stran lemována akvárii v několika řadách (podle velikosti) a asi 3 místnosti. V jedné jsou terária, kromě želv bahenních, s výhradně exotickými druhy (leguán, agama, hroznýš atd.). V dalších akvária s cizokrajnými většinou tropickými sladkovodními rybičkami, ale v centru největší místnosti je i větší mořské - korálové akvárium. V chodbě jsou z kraje obojživelníci (žáby, mloci, axolotli...) a dále především místní druhy sladkovodních ryb a také četní vodní bezobratlí, čímž je expozice poměrně ojedinělá... Všechny ty kapry, karasy, okouny, candáty, štiky, parmy, střevličky, sumce, jesetery, pstruhy atd. je možné vidět v každém sladkovodním akváriu, velmi podobné je to i s exoty jako skaláry, arowany, terčovci, neonky, piraně, vrubozubci nebo mořskými klauny, sapínky, bradáči atd., ovšem akvária sladkovodních bezobratlých tak běžná rozhodně nejsou. Zde jich je skutečně značné množství - různí vodní plži, mlži, korýši, pijavice, láčkovci, ploštěnky... Podotýkám, že mušle jsou samozřejmě živé, nikoli jen vystavené lastury. Celkově je zde velmi solidní a bohatá kolekce vodní fauny - okolo 300 druhů a asi 10.000 jedinců. A bohatá je i vodní flóra, jelikož akvária jsou biotopicky zařízená tak, aby odpovídala přirozenému prostředí. V zadní části chodbového traktu je navíc výstava preparovaných (sušených) ryb, kde je možné vidět např. i mořského ďasa.
          Se zařízením je to o něco horší, rozhodně žádná moderna, naopak, budova je evidentně stará, stropy a místy i stěny "zdobí" povrchové elektrické rozvody či různé jiné technické záležitosti, které bývají jinde v expozičních prostorách skryté. Ale přesto se sem rozhodně vyplatí zajít.
         


Autor: Roman Hynek (2017)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.