!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoo vrt Eko Park Ilina Voda
 
     
  Stručně o minizoo  
            Psát o současném Parku Ilina Voda není snadné, člověk neví, zda má chválit nebo naopak totálně odsoudit. Obojí je dost dobře možné a pravdivé. Tak tedy od začátku... Park Ilina Voda leží ve stejnojmenné čtvrti Kragujevacu (dříve samostatné obec) a je nejstarším parkem města. Kdysi býval velmi reprezentativní, zkrášlovali jej knížata a králové z rodu Obrenovićů. Naposledy, na konci 19. století park vlastnil bohatý obchodník Svetozar Andrejević a ten jej v luxusním stavu v roce 1900 závětí odkázal občanům města. Od té doby se o něj však nikdo pořádně nestaral. Park zchátral, zarostl plevelem až se nakonec stal obří černou skládkou.
           V roce 1997 vzniklo občanské sdružení Eko Park, které postupně park vyčistilo a zprovoznilo. Během několika let se zde znovu objevily lavičky, byly obnoveny cesty, zprovozněna fontána (s 3,5 m dlouhým proudem vody), 90 m dlouhý potůček, 5 umělých jezírek, byla vybudována hřiště na fotbal, volejbal, basketbal a také dětské hřiště, či japonská zahrada. V roce 2004, na Velikonoce, byla při příležitosti slavnostního otevření parku, odhalena největší skulptura kraslice v Evropě a druhá na světě. Otevřena byla i malá zoo v horním vzdálenějším rohu parku. U vchodu z vnější strany vyrostl malý ekodomek (který snad sloužil jako kavárna) a z vnitřní strany byla zrenovována větší převážně dřevěná stoletá budova, která sloužila jako etnomuzeum. Zvířat tu sice nebylo mnoho, ale místo to bylo (dle fotek a videí) poměrně příjemné. V prostorných voliérách byli převážně domácí ptáci, v dřevěných výbězích a ohradách ostatní zvířata. Většinově domácí kopytníci, ale i srnci nebo mufloni. Celý areál mini zoo byl upraven a plný dřevěných nebo železných soch. Sem tam byl záhon nebo nějaký historický zemědělský stoj. Místo si velmi rychle získalo oblibu místních.
          Jenže nic netrvá věčně. Zřejmě někdy po roce 2010 začala minizoo poměrně chátrat. Nevím, co bylo příčinou. Možná nedostatek prostředků (občanské sdružení nemá žádné příjmy a minizoo měla jen dobrovolné vstupné), možná malý zájem města, ale možná také lidi - vandalové. Třeba v roce 2015 byla snad polovina domácích zvířat ukradena a snědena. Těžko říci, proč se minizoo dostala do stavu, v jakém je dnes. Každopádně ten je velmi zoufalý, ne-li přímo katastrofální. Dřevěný vchod je v dezolátním stavu, etno domek vedle doslova vybydlený a o moc lépe na tom není ani opuštěné etnomuzeum. Pryč jsou téměř všechny sochy, cestičky místy začínají zarůstat trávou. Zmizely bez mála všechny výběhy a tak je v původně ptačích voliérách o rozměrech třeba 2 x 2 m dneska i muflon! Velmi smutný pohled.
           Od vchodu vede cestička přes louku, asi v polovině stojí jedna šestihranná voliéra s holubi, bažanty, králíky a morčaty. Na internetu jsem jí viděl ve velmi dobrém stavu, ale to dávno neplatí, dnes je spíše na zbourání. Celá rezavá, záplatovaná všemožnými pletivy. Střecha opravená igelitem senem a větvemi. Vedle je maličký bazének želv nádherných. Na konci cesta uhýbá vpravo před řadu velkých voliér. Těch je asi devět, mají zadní stěnu zděnou a stejně tak obě zcela krajní, příčky jsou z pletiva. Konstrukce je z masivních kulánů a střecha z vlnitého laminátu. Jak již bylo řečeno, každá z voliér je tak 2 x 2 nebo 3 m. Pro husy, kachny, slepice dobré, ale pro ovce, prasata nebo muflona...?! Zpátky na odbočce na rohu je ještě hromada malých velmi příšerných klecí s holubi, králíky apod. V jedné je krkavec. Za klecemi je malý dvoreček a bouda zřízence (domek se nedá říci) a za ní velký výběh ovcí. V levé části jsou ještě koně a poníci.  Celkově i jednotlivě skutečně velmi zoufalé. Rozhodně jedna z vůbec nejhorších minizoo, které jsem kdy viděl.
          Na jedné straně je obdivuhodné a chvályhodné, jak byl park vyčištěn a zprovozněn, i jak byla zřízena minizoo, na druhé straně je ovšem odsouzeníhodné do jakého stavu se dostala. Než takovouto minizoo, tak raději žádnou (i když i taková je jistě lepší než dřívější skládka).
         


Autor: Roman Hynek (2017)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.