!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Mini Zoološki vrt Gulyás Csárda
 
     
  Stručně o minizoo  
            Mini zoo maďarské restaurace Gulyás Csárda v malé obci Šupljak na severu Srbska u Subotice a maďarské hranice. Minizoo leží přímo v areálu restaurace (za ní) a zabírá na "restaurační zoo" poměrně slušnou plochu asi 2,7 ha. Půdorysně je to dlouhý úzký obdélník o délce asi 400 m a šířce něco přes 60 m, tomu odpovídá i uspořádání - jedna středová cesta a z obou stran po celé délce jednotlivé expozice. Zcela na začátku je několik voliér holubů, bažantů, králíků, drobných papoušků a také káňat. Za nimi začínají menší výběhy vodních ptáků - především těch domácích, ale jsou zde třeba i labutě. Dále jsou výběhy domácích kopytníků - poníků, oslů, koz, ovcí cápových, vietnamských prasat a mangalic. Řádově v polovině areálu jsou již vidět i zvířata exotická - lamy, pštrosi a emu, voliéra pávů a v zadní části divoká místní zvířena - jeleni, daňci, divoká prasata... Poslední je výběh poměrně vzácného místního plemene ovcí - ovcí pirotských.
          Ne, že by byla minizoo nějak luxusní, ale na poměry restaurační zoo, zvláště srbské je chovatelsky velmi dobrá. Klece a voliéry jsou sice obyčejné, nezajímavé, ale výběhy jsou o dost lepší. Ty pro domácí zvířata jsou řekněme dostatečně prostorné, výběhy divokých zvířat a pirotských ovcí jsou velké nebo řekněme až rozsáhlé. Výběh jelenů a ovcí je velmi solidní, ale nejlepší výběh zde mají rozhodně divočáci. Velký prostor, kde nechybí voda ani bahniště a samozřejmě ani chlívek.
         Podle fotek na internetu bývala sice minizoo už i v lepším stavu, nicméně i aktuální podoba je velmi solidní a věřím, že své návštěvníky má. Což je však až neuvěřitelné, uvážíme-li polohu minizoo - v malé obci, mimo hlavní silnici a hlavně velmi blízko, pouhých asi 6 km, od Zoo Palić - tedy od velké a možná nejlepší srbské zoo, kde je zvířat bezpočet a to rozhodně i mnohem atraktivnějších druhů. Těžko říci, čemu přičítat, že právě tady je minizoo poměrně v pořádku (narozdíl od jiných srbských). Možná za tím stojí maďarská komunita a zájem nativních Maďarů, kteří to sem mají z hranice necelých 20 km (ačkoli stejně daleko, ne-li blíž mají velkou Zoo Szeged). Možná sem návštěvníky táhne samotná restaurace... Kdo ví, ale je to opravdu nečekané.
         


Autor: Roman Hynek (2017)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 02. 01. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:02. 01. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.